Onko liian

liikaa vai laitetaanko entistä plaatua vaan? Aion uusia vanttiruuvit (7 kpl), koska kaksi tuntuu kireältä. Jos pituudet sopivat, onko varmempaa laittaa mahdollisimman suuren murtolujuuden omaavat vanttiruuvit. Vene on 24 jalkainen, purjepinta-ala genualla n. 30 m2.
2643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Satsaa suuremman koon sijasta parempaan laatuun. Asenna vanttiruuvit, joissa runko-osa on kromattua pronssia, ei leikkaa kiinni.

Äänestä

Tappien koko ratkaisee, muu seuraa sitten itsestään. Eli mittaa rustien ja vaijeripäätteiden reikien koko ja valitse vanttiruuvit sen mukaan.

Jotta kierteet jatkossa pysyisivät toimivina, ole tarkka niiden puhtaudesta mastoa nostaessa ja pidä kierteet voideltuina. Rosterikierre on hyvin arka leikkaamaan kiinni kuivana ja/tai likaisena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vahva kirjoitti:

liikaa vai laitetaanko entistä plaatua vaan? Aion uusia vanttiruuvit (7 kpl), koska kaksi tuntuu kireältä. Jos pituudet sopivat, onko varmempaa laittaa mahdollisimman suuren murtolujuuden omaavat vanttiruuvit. Vene on 24 jalkainen, purjepinta-ala genualla n. 30 m2.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu