Paljonko teidän mielestänne ruostesuojaus Voikkariin voi maksaa? Siis kun laitetaan ensimmäistä kertaa 03 malliseen autoon.
Turkulainen firma huutaa 680 euroa, mikä minusta on aika reilusti yläkanttiin.
Kokemuksia?
Turkulainen firma huutaa 680 euroa, mikä minusta on aika reilusti yläkanttiin.
Kokemuksia?
Vastaukset 10
Vanhimmat
On totta että tuo on iso raha, mutta voit olettaa saavasi kunnon työn tuohon hintaan.
Itse maksoin useita vuosia sitten n.450€, alan "merkkiliikkeelle".
Homma hoituu huomattavasti huokeammalla joidenkin liikkeiden tekemänä, mutta onko pohjan puhdistus huolellista ja meneekö massa koteloihin ?
Homma ei paljoa ajattelua eikä kalliita välineitä vaadi, mutta homma ei ole jokapojan toive likaisuudesta johtuen.
Halvimmillaaan homman saat varmaan ostettua jopa alle 300€. Mutta onko se sitten sijoitus rahoillesi jos "maalataan" hiekan, ruosteen ja öljyn päälle ? Itseasiassa tuosta on pikemminkin haittaa kuin hyötyä.
Kilpailuta ja tiedustele tutuilta kehuttuja suojaamoita. Liikkeiden jonon pituus kertoo varmaan varauksella jotain.
Hommahan nielee pari päivää kunnolla tehtynä.
Niin moni laittaa.. ja tekee itse, eikä..... !
Omasta mielestään hyvin ja huokeasti.
Pelkkä alustan käsittely = 570€
SFS-käsittely = 680€*
diamond-käsittely = 860€*
*pohja, pohjan kotelot, yläpuoliset kotelot, ovet, ovitolpat, peräkontti ja konepelti
Itselläni täydellinen ruostesuojaus maksoi 630€, enkä pidä sitä kovin pahana hintana, jos sen avulla saan ruostumista estettyä edes muutamaksi vuodeksi. Ruostevaurioiden korjaus on paljon kalliimpaa puuhaa.
Jokainen tietenkin miettii itse minkä katsoo tärkeäksi. Toki halvemmallakin pääsee jossain "Masan pajassa", mutta itse maksan mieluummin ammattilaiselle hyvin tehdystä työstä. Jälki on yleensä pääsääntöisesti paljon parempaa.
Käsittelin juuri oman uuden sebringin ja hinta oli 680erkkiä. Pidän sitä sen arvoisena, kun kerran nyky tehtaat ja maahantuojat paskat välittää suojauksista, joka kyllä niille kuuluis. Nykyautot merkistä piittaamatta kaipaa ehdottomasti llisäsuojaa.
on varmaan sen arvoista jos pidät autoa 15v jos vaihdat 3-5v välein hyödyn korjaa toinen tai kolmas omistaja itse et vaihdossa saa yhtään sen parempaa hintaa oli sujattu tai ei.
Mutta niin se vaan on joka varusteen kohdalla, joten auto kannattaisi aina hommata "karvalakki" mallina. ( Ilman metallivärejä.)
No sitä on niin paljon apulaitteita joihin on tottunut ja vaatii ne omaansa kätevyyden nimissä.
Myöhempi käyttäjäryhmä kyllä poimii niistä "ilmaisen" sadon, joskaan lisävarusteetkaan eivät ole kestävyydeltään ikuisia.
meillä tehdään hintaan 200e auto meille minimissään 3vuorokaudeksi
ensimmäinen päivä purkaminen, pesu ja ruostekohtien hiominen
toinen päivä kotelon suojaaine koteloihin ja pohjaan...kuivatus
kolmas päivä massaus ja kasaaminen menee n. 6kg tavaraa joka laskutetaan erikseen n. 10e kilo
emme tee kuin kesäisin johtuen ilman kosteudesta ja töitä riiittää...
katso että työ ja aineet täyttää sfs -standardit
itse sain 580 euroon,kauppakalenterin tarjouskupongilla,norm. oli jotain 800euroa..
ite maksoin 650 euroa, mutta tulipa kahden vuoden takuu työlle. sen jälkeen lisäsuojaus, jolloin takuuta voidaan viellä jatkaa.
sille,taitaa sekin olla yli 500e...