(o: *** ELLIN POKSI *** :o)

Tervehys kaekki poksilaeset. Tällä rintamalla on ollunnahi aeka hiljasta. Josko teillä lie yhteysonkelmii, kuten tuannon Selemalla. Ihan vaen kaeken varoks pistännii tähän tuommosen pika ATK-oppaan. Tuolta jostaen netin uumenista se on kopsattu. Ei oo oma keksimäni. Tosin jaksaa vielä hymmyilyttöö aenahi meikäläestä.

" Savonkielinen ATK-opas
Mitteepä tiet, jos tietokonneesj alakkaa renkata?
Ossootko korjata ite, vae maksatko isot rahat huoltovirman kojjoottiloille?
Jos et ossoo, nii luveppa tämä. Alakkaa mutkikkaammattii pelit kölökkästä.

1. Jos tietokone kuatuu.
- Nosta se ylös. Vastasen varalle oes hyvä hommata asijalline atk-tuki,
parrunpätkä kääp hyvin.

2. Jos käättöjärjestelmä jummii.
- Käätä sitä noppeesti kiehuvassa veissä ja sitte pakastimessa.
Näätä sille, miten paljon huonomminnii sen asijat voes olla. Eeköhän tokene.

3. Jos ohjelma katkijaa.
- Vaeha kanavvoo. Jos out alaikäne, tarkista jotta ohjelma ei ou kielletty alta 16-vuotijaelta. Jos ee aata, nii soeta televisijon ohjelmapäevystyksee.

4. Jos sähköposti ee kule.
Uhkoo, että lopetat tykkännään konttuurissa käännin ja määt kyläkaapan asijakkaaksi.

5. Jos rosesorj takkuvvaa.
- Se on kuitennii aena liijan vanaha ja alitehone, nii että osta uusj.

6. Jos hiiri ee liiku.
- Pistä kissa vierreen yöks. Eeköhän ala vaahti maestuu.

7. Jos näättö pimennöö.
- Sammuta valot ja sano, että osattaan sitä tiällähii. Ja mää ite kalalle "
451706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

ELÄMÄNOHJEITA SAVOKSI

Liian paljo hyvvee on ihanoo.
Anna kaekkes, vua elä periks.
Kompastelu voep estää kuatumisen.
Joka ihteensä luottaa, se kykysä tuploo.
Elämän tarkotus on murheen karkotus.
Naara ittelles ennen kun muut kerkijää.
Ikkee tulloo, vuan vanahaks ei tarvihe tulla.
Huominen on monasti viikon kiireisin päevä.
Jos mieles tyhjenöö, elä unneuta katkasta iäntä.
Lukemalla ee uimaan opi, vetteen se on mäntävä.
Ne tekköö, jotka ossoo -jotka ee ossoo, ne arvostelloo.
Murheen kantaa yksinnii, vuan illoon pittää olla kaks.
misteepä sen tietää mihinkä pystyy ennen kuin kokkeiloo.
turha hättäely ja voohoilu on mielikuvituksen viärinkäyttöö.
Koppoo kiinni tästä päevästä -huomisessa on omat kahvansa.
Et ossoo naatiskella jootilaisuuvesta, jos siulla ee oo paljo töetä.
Monesti voettajat on hävinneitä, jotka piätti koettoo kerran vielä.
Rahalla et voe ostoo ystäviä, mutta suatpahan tasokkaeta vihollisia.
Leoka pystyyn kun tulloo kova paekka -pyssyypähän aenae suu
kiinni.
Kaks syytä olla tekemättä mittään: Oot yrittännä ennenkii. Et oo
ennenkään yrittännä sitä.

JOS YMMÄRRÄT KAEKEN, OOT VARMASTI KÄSITTÄNNÄ VIÄRIN!

Äänestä
  • Lisää,lisää..näitä lisää!!
    Uskomattoman hauskaa luettavaa aamunavaukseksi.
    KIITOS

    Äänestä

  • Kävimpä varkaessa.Veen meenaan nuo sinun hienot ohjeet omille sivuille.Kiitos laenasta tulukee kaekki mulle kyllää.Jos kiinnostaa niin annan myöhemmin osotteen,kun sinne pittää kirjaatua ja kaekki ee oo siihe halukkaeta.On meellä iha oma sattikkii sinne ee muut piäse.Savolaes akat siellä vua jorisoo,mutta uroksiakii sinne kaevattaa.On sielä sentää yks rohkee uros.Nuor ja kommee niin oon käsittänny.Porukkata on kirjaatunnu mutta ee meetä oo ku 5kappaletta jotka on joka päevä iänessä,joten tervetulloo jos kiinnostaa.Virtuaali kahvit keetän ja konjamiinit tarjoon ja kaekille miehille pusunniin annan.Eekös ollukkii hieno vaali puhe,pitäskö yrittee ensmäeseks suomen savolaeses restentiks.
    Nyt taejan männä oottelemmaa postia.Se on moro sano Reeta ;)

    Äänestä

  • sie mopomies oot kunnon savolainen ko noin hyviä elämän viisauksia latelet. mie otin heti kolme parasta mikä minnuu soppii.

    tuo ainakin on käynt toteen minulla:
    lukemalla ei uimaan opi, vetteen se on mäntävä.
    kävin uimakoulua tuos 40 luvulla,istuttii rannalla ja opeteltii kaik liikkeet ja ne osasinkin hyvin,mut veessä menin ko kivi pohjaan, joten jätin hommat siihen, osaan viel tänäpäivänäkin tarkasti jalka ja käsi liikkeet, mutten uida veessä.

    toinen:
    murheen kantaa yksinkii ,illoon pittää olla kaksi, se on niin taivahan tosi. murheessa sitä tahtoo olla yksin käpertyneenä, mut ko iloa tulee halu jakkaa se kaikkien ihmisten kanssa,sitä ei voi pittää millää sisällää.

    ja tämä pitäs muistaa joka ikinen päivä
    koppoo kiinni tästä päivästä,huomisessa on omat kahvansa.

    ohjeet saavat viel savoks iha oman lisäpotkunsa,kiitos viisas mies.

    Äänestä

  • mistähän johtuu etten saa vastausta perille, oisko ettei kelpaa muu ko savon murre, savolaismiehelle.;)

    Äänestä

  • señora lyyli kirjoitti:

    mistähän johtuu etten saa vastausta perille, oisko ettei kelpaa muu ko savon murre, savolaismiehelle.;)

    Ne on kuule takunna jo pitemmän aekoo nämä suomi24 keskustelupalstat.
    Sen oon huomanna jotta jos aekasseen uamulla kokkeiloo ja varsinnii viikonloppuna, niin ei tie heikkookaan viestin perille suamisen kanssa.

    Nuo mopomiehen viisauvet oli oekeen osuvii minunnii mielestä.

    "Misteepä sen tietää mihinkä pystyy, ennen kuin kokkeiloo."
    Etennii tuo laasahus tuntu käävän kohti.

    Äänestä

Nyt täytyy aakasta sananen arkkusa ja poeketa Ellin poksin piäperiuatteesta:Tiällä ei mollata kettää!
Mutta ku tuolla nurkan takana liikkuu joku joka titulieroo ihteesää Hilimaks tae Hilikaks ja puhhuu tuulta paskoo niin että luultas että se on meijän Hilima, niin nyt aenahhii Selema hijjoo asseesa ja on valamis sanankoettelluun sen ilikijön kansa joka tuolla nurkan takana vehtoo!
Eepä uskalla nokkoosa pistee poksin puolelle. Sen kyllä tietää että jos ee meijän poksissa oo immeisiks niin kenkee tulloo että räekinä kääp.
Raakkamaeset kirjottajat pysykööttii nurkan takana.

Lyyti P:lle ja mopomiehelle kiitokset, ku alotitta tuas kirjottelun ja niin mukavasti. Minulla on ollu muuta puuhoo niin paljo että ei oo ehtinnä ite tulla kirjottelemmaan, oon käyny kyllä lukemassa ja toevonna että toeset pittää
polokua aaki.
Hyvvee viikonloppuva kaekille poksilaesille!

Äänestä
  • Kyllä lämmitti mieltä, kun annoet oekeen olan takkoo mokomalle tae mille! Tekis miel sannoo, että nyt ei naarata, mutta naorattaa kuitennii.
    Minusta taetaa tulla ahkera: oun siivonna kahtena perättäesenä päevänä kirjahyllyä. Jo on hi(l)jasta hommoo, kun ei voe heittee mittään lippua tae lappua suoralta käeltä mänemään. Mittään kovin tähellistä ei ou vielä löytynnä. Ei tarvii lähtee etämatkalle Saharaan, joka reikä on pöllyyntynnä, henki pihisöö vielä jotennii.
    Nyt lähen kahtomaan englantilaesta ketsiä. Minä niin tykkeen prittiläesestä huumorista, vaekka se on aeka kuivakkoo. Tae ehkä justiin sen takia.
    Kevättä on ilimassa, tulukeehan joukolla poksille!

    Äänestä

  • Hili(ma)kka kirjoitti:

    Kyllä lämmitti mieltä, kun annoet oekeen olan takkoo mokomalle tae mille! Tekis miel sannoo, että nyt ei naarata, mutta naorattaa kuitennii.
    Minusta taetaa tulla ahkera: oun siivonna kahtena perättäesenä päevänä kirjahyllyä. Jo on hi(l)jasta hommoo, kun ei voe heittee mittään lippua tae lappua suoralta käeltä mänemään. Mittään kovin tähellistä ei ou vielä löytynnä. Ei tarvii lähtee etämatkalle Saharaan, joka reikä on pöllyyntynnä, henki pihisöö vielä jotennii.
    Nyt lähen kahtomaan englantilaesta ketsiä. Minä niin tykkeen prittiläesestä huumorista, vaekka se on aeka kuivakkoo. Tae ehkä justiin sen takia.
    Kevättä on ilimassa, tulukeehan joukolla poksille!

    Terve !
    Tuli tuosta englantelaesesta huumorista mieleen, että kahtoko joku sellaesta englantilaesta sarjoa ku Syvän Paekallaan joku aeka sitte? Se oli sitte hyvä ohjelma. Emännä kansa katottiin sitä iha yhessä aena ku oli mahollista ja tykättiin.

    Hyvveä kevään oottelua kaekille..

    teijän Mopomies

    Äänestä

  • Laetahhan nyt parahin Selema se puukkos kuitennii tuppeen ja hengähä. (Sulla sitä on tosipaekan tullen tuota tempperamenttii.)
    Kyllä ne meijän Hili(ma)kan jutut erottaa, ökeltäkkööt nurkan takana mitä hyvvään. Hili(ma)kkahan on sentään kirjotustaetonen ja sillä on jottae seleväjärkistä sanottavvoohi.
    Pittää vaen ottoo silleen, jotta meitä kun on niin moneksi ja jokkaesella piänupin täätteenä omanlaesensa sekotus sahajaahoo ja sitä märempöö aenetta.
    Omasta kohastani totesinnii tiällä poksissa viime kesänä, jotta kuiva-aene pitosuus lie minulla noussu ja tullu tyhjee tilalle kun rupesi sillon se kumina kuulummaan toesella korvallisella.

    Äänestä

  • Hili(ma)kka kirjoitti:

    Kyllä lämmitti mieltä, kun annoet oekeen olan takkoo mokomalle tae mille! Tekis miel sannoo, että nyt ei naarata, mutta naorattaa kuitennii.
    Minusta taetaa tulla ahkera: oun siivonna kahtena perättäesenä päevänä kirjahyllyä. Jo on hi(l)jasta hommoo, kun ei voe heittee mittään lippua tae lappua suoralta käeltä mänemään. Mittään kovin tähellistä ei ou vielä löytynnä. Ei tarvii lähtee etämatkalle Saharaan, joka reikä on pöllyyntynnä, henki pihisöö vielä jotennii.
    Nyt lähen kahtomaan englantilaesta ketsiä. Minä niin tykkeen prittiläesestä huumorista, vaekka se on aeka kuivakkoo. Tae ehkä justiin sen takia.
    Kevättä on ilimassa, tulukeehan joukolla poksille!

    Sama vika tiällä, ei meinoo uskaltoo heittee kuittija ja lappuja. Minä aena vuojen alussa sullon etellisvuojen laput issoon kirjekuoreen ja vuosluku piälle, ja nyt sittä niitä kirjekuorii on kuapissa monen vuojen ajalta.
    Sen verran saen aekaan, jotta vanahat, vuosiin -78-79, rakkaaskirjeet silippusin ja toemitin polttoon. Sen jäläkkeen ei oo liijemmalti kyllä sen sortin postii tullukkaa. Tuo nykynen kumppani laetto tosin kaks kirjettä sillon alakumetrillä ku oekeen sinkeelle veti, vaen niitä ei sittä tullu konvehtilootassa säelytettyy.
    Lootija ja kuappija kun penkoo niin ylleesä löytää kaekkee mitä ei just sillon eti ja semmosta mitä ei oo muistanna ennee olevan tallessakkaa. Sen tähen siinä muutama tovi vierähtäähi, kun nostalkijamuistoja herättäät.
    Minähi oon seuranna tuota Hili(ma)kan maenihtemmoo enklantilaesta Se sketsisouta, Vintijöetä ja Lapinlahen lintuja.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Laetahhan nyt parahin Selema se puukkos kuitennii tuppeen ja hengähä. (Sulla sitä on tosipaekan tullen tuota tempperamenttii.)
    Kyllä ne meijän Hili(ma)kan jutut erottaa, ökeltäkkööt nurkan takana mitä hyvvään. Hili(ma)kkahan on sentään kirjotustaetonen ja sillä on jottae seleväjärkistä sanottavvoohi.
    Pittää vaen ottoo silleen, jotta meitä kun on niin moneksi ja jokkaesella piänupin täätteenä omanlaesensa sekotus sahajaahoo ja sitä märempöö aenetta.
    Omasta kohastani totesinnii tiällä poksissa viime kesänä, jotta kuiva-aene pitosuus lie minulla noussu ja tullu tyhjee tilalle kun rupesi sillon se kumina kuulummaan toesella korvallisella.

    Kyllä se meijän Hilima sen vale-hiliman ossoo hoetoo.
    Kaahavalaenen on vielä tupessa, sehhii pikkunen sivupuukko jolla "pietähän kersat kurissa".
    Luin uamulla että se viärä ”Hilima” on mänössä pässiäsä salavammaan, vae mitähän lie ollu. Kaet se uattelloo että mitä hän ite ee ennee tarvihte niin sitä ee pässikkään tarvihte välttämätä.

    Jätetään pässinpiät nurkan taakse!

    Äänestä

Tyhejee on tiel ei ollannu juttu kumppania.
Pässin munat suatta jos omat ei roiku ennee

Äänestä

Täällä lapissa on eri touhut,ei täällä elämä ole höstystä.Ei täällä tunneta kukkoa,ei kellään oo sellaista.Poron lihaa täällä syyvään ja saahan joskus jonkin tammukan tuosta purosta.Ja sexi on einlaista kuin siellä etelässäei täällä ei vatvkota niien naisten tissejä ja nuolla niitä
Täällä se tapahtuu näin,lappalais tytöllä on villahousut jalassa ja ne veetään hitaasti alas,siinä on se sexsi leikki täällä.Ei täällä polisia kututa pienen homman takia se hoitaa kylä rikolinen pannaan kusiais pesään ja saa istua tunnin.Kyllä uskoo ei halua toista kertaa.Tulukkaa tänne Sevettijärvelle.Terve tuloa.

Äänestä
  • Voe kuule sinä.koha minä piäsen eläkkeelle niin heti hyppeen junnaa villahoosut jalassa ja muutan sinne lappiin.Myö on muutaman kerran kääty nuitten riiviötten kanssa siellä päen ja ne tykkäs.Mutta ku niistä piäsöö niin otan ukon mukkaan ja opetan sen teejän tavoelle.sitten ee tartte meejänkää hössöttee ja illat katellaan kaaniita revontulia ja poroja.Ne on muuten minun mielestä kaaniita elikoeta mitä muut sannoo?Muutaman kerran oon niihin törmänny tiellä.Enkä oo ajanu piälle vuan oon pysähtynny kuvaamaa,mukuloetten käskystä ja mökin pihalle ne kerran tull kahtommaa mittee myö kaapuntilaeset siellä tehhää.Ja toesekseen onkoha meekäläesen ukko-kulta ollu etellisessä elämässä lappalaenen ku sen seksi leekki on että se vettää pitkät kalsarit multa jalasta ja hoetaa homman.No,tuas on Reeta hirveellä piällä,toevottavasti ukko ee luve tätä töessä tae se sannoo uamulla että nyt lähti netti. No,leekki leekkinä ja pylly poes tyynyltä.Hyvee yötä toevottaa tuas kerran Reeta.

    Äänestä

Voe Selema kulta,oonko minä nyt siellä oekeessa osotteessa?Lyyti ,mullakkii on nuo samat ohjeet savolaesten sivuilla mutta vaekka koetan kuinka pönkittee tuota konetta niin mokoma kuatuu välillä ja suap nostoo pystyy.Mutta on se sentää että tämmösiä oppaeta kirjotettaa aena niista jokunen viisaus jiäp meekäläesennii tyhjää piähä.Ja tännään se vasta kaaheeta tapahtu,minäku kirjotin tuonne satti keskustelluihin,ku minnuu iski piru yks päevä, ja nyt kaekki on minut haakkunu että opettele suomee ennenku tänne kirjotat.Niin tännää sitten sinne mänin vastoomaa,ja arvatkeepa mitä mitä?Minä ku olin suanu kirjeen kirjotettua ja paenoen että lähetä viesti,niin kone ilimotti että tekninen vika korjataa ku keretään ja koko 24:n pimen kääpköhä tuas niin.Parempi männä poes.

Äänestä

Minä tuossa ennen ku kävin mopo miehen luona varkaessa kirjotin hirveen pitkän kirjeen teelle siitä oonko oekeessa osotteessa.Oonko muuten Selema?Niin kun saen kirjeen valamiiks niin tämä suomi teki tenän ja ilimotti että löötyy jostaen vikkoo, korjataa kun keritää ja saman teki äsköselle viestille mutta mopopoejan viesti kumminnii näkkyy.suap nyt sitte nähä montako viestiä multa tulloo huomen uamuun männessä.
Se on tuas Reeta joka höpissöö.Mutta nyt paenun muualle.

Äänestä
  • Ootko Reeta siellä? Minäiin löösin tänne perille, löövänkö sinut tiältä?? Terveesin Lyyli...

    Äänestä

  • tuttu kirjoitti:

    Ootko Reeta siellä? Minäiin löösin tänne perille, löövänkö sinut tiältä?? Terveesin Lyyli...

    Tänne minä tulin het uamusta kahtelemmaa joko porukat on noossu konneelle kirjottammaa.Eelen käv vähäsen köpelösti kun tuo kone rupes mulle ryppyilemmää ja sitten se jo lopetti toemintasa kokonan niin jäe jutut sinunnii kansa kesken.En ennee jaksanna ruveta polovillaa rukkoelemmaa että toemi nyt ees pikkusen hetken.Tänä uamuna noosin topakkana ja sanoin tälle aparatille että jos et toemi niin,kevväällä heetän sinut jorpakkoo ku jiät on sulanu.Ja nyt se toemii tuas ku enkel.Hyvee päevän jatkoo kaekille poksilaesille.Toevottaa Reeta

    Äänestä

MIÄ KU LUULIN JOKO TÖNÖ VAJOSI LUMIKUORMAN ALLE.

Äänestä
  • Äeti sano kun lähin moalimalle, että: 'Muista sitte kun ihmisten kansa puhut, niin pijä suusi kiinni.'

    Äänestä

  • Äeti sano kun lähin moalimalle, että: 'Muista sitte kun ihmisten kansa puhut, niin pijä suusi kiinni.'

    Äänestä

  • mopomies kirjoitti:

    Äeti sano kun lähin moalimalle, että: 'Muista sitte kun ihmisten kansa puhut, niin pijä suusi kiinni.'

    Vaen onneks sinäkkää et sittä joka aeka oo nouvattanna äeti-kullan neuvoo. Harkitusti ja harkihtemata oot suus aakassu ja yhtä ja toesta hyövyllistähi aekaan suanna.

    Vaen satutko kahtommaan mopomies ja muuthi, eilen illalla Pumtsi-pum ohjelmoo? Minä en oo sitä kehanna aekoohin kahtoo, kun eehän siinä nykysellään tapahu mittää. Vaen eilen sattumoesin satun kanavalle sen alakaessa.
    Siinä oli toesena joukkuveena Halavatun papat. Nuo maenijot Iisalamelaes veikot, jotka pappa-Tunturi harrastuksesa ja riähkän luonteesa yhistäen luajentivat aekoo myöten toemintasa mopokerhosta ohjelmapalaveluja tuottavaksi yritykseksi.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Vaen onneks sinäkkää et sittä joka aeka oo nouvattanna äeti-kullan neuvoo. Harkitusti ja harkihtemata oot suus aakassu ja yhtä ja toesta hyövyllistähi aekaan suanna.

    Vaen satutko kahtommaan mopomies ja muuthi, eilen illalla Pumtsi-pum ohjelmoo? Minä en oo sitä kehanna aekoohin kahtoo, kun eehän siinä nykysellään tapahu mittää. Vaen eilen sattumoesin satun kanavalle sen alakaessa.
    Siinä oli toesena joukkuveena Halavatun papat. Nuo maenijot Iisalamelaes veikot, jotka pappa-Tunturi harrastuksesa ja riähkän luonteesa yhistäen luajentivat aekoo myöten toemintasa mopokerhosta ohjelmapalaveluja tuottavaksi yritykseksi.

    Voe tokkiisa,minnäe kahtelin sen ohjelman.Ja minusta tull heti vani.Nyt iha aattelin tilata semmosen cd:n netistä kun anto tuo Marko sen osotteen.Eepä oo pitkää aekaa ollu niin hyvee ohjelmoo pumpsipumissa.Kyllä ne Iisalamen poejat ossoo.

    Äänestä

  • Reeta kirjoitti:

    Voe tokkiisa,minnäe kahtelin sen ohjelman.Ja minusta tull heti vani.Nyt iha aattelin tilata semmosen cd:n netistä kun anto tuo Marko sen osotteen.Eepä oo pitkää aekaa ollu niin hyvee ohjelmoo pumpsipumissa.Kyllä ne Iisalamen poejat ossoo.

    Tiällähän ei kyllä sua maenostoo, vaen totteempa omana mielipitteenäni jotta on niillä aeka metkat ja asijalliset nettisivuthi.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Tiällähän ei kyllä sua maenostoo, vaen totteempa omana mielipitteenäni jotta on niillä aeka metkat ja asijalliset nettisivuthi.

    Niinpä on.Minä aattelin tilata sieltä paetoo ja cd:tä ja jos jostaen saes pappa mopon semmosen punasen,niin sitten voes perustee Halavatun akat ja lähtee poekiin kanssa reessuun ;).

    Äänestä

  • Reeta kirjoitti:

    Niinpä on.Minä aattelin tilata sieltä paetoo ja cd:tä ja jos jostaen saes pappa mopon semmosen punasen,niin sitten voes perustee Halavatun akat ja lähtee poekiin kanssa reessuun ;).

    Nyt tull itku silimää.Saen papoelata postia,se ee kyllä itkettänny ollenkaa.Mutta ku kaekki cd on loppunna mutta paeta tulloo kuulema kohta.Nyt vua Lyylikkii tilloomaa paetoo sieltä.Nyt paenun pihalle.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Vaen onneks sinäkkää et sittä joka aeka oo nouvattanna äeti-kullan neuvoo. Harkitusti ja harkihtemata oot suus aakassu ja yhtä ja toesta hyövyllistähi aekaan suanna.

    Vaen satutko kahtommaan mopomies ja muuthi, eilen illalla Pumtsi-pum ohjelmoo? Minä en oo sitä kehanna aekoohin kahtoo, kun eehän siinä nykysellään tapahu mittää. Vaen eilen sattumoesin satun kanavalle sen alakaessa.
    Siinä oli toesena joukkuveena Halavatun papat. Nuo maenijot Iisalamelaes veikot, jotka pappa-Tunturi harrastuksesa ja riähkän luonteesa yhistäen luajentivat aekoo myöten toemintasa mopokerhosta ohjelmapalaveluja tuottavaksi yritykseksi.

    Ai,että kuin kauas mopolla piäsöö. Minä ku oli
    -57 luvulla 16v ostin ensimmäisen pappa tunturi mopon sillä ajelin n. 10 vuotta ajelin suomen muata ristiin rastiin. Pisin matka päivässä oli 180km,on vieläkin moposta tallella runko-osat.
    Sitten ostin 500cm2 Yamaha moottoripyörän jolla-ajelin taas n. 10v nyt on ollut monta - autoa.

    Äänestä

  • Reeta kirjoitti:

    Niinpä on.Minä aattelin tilata sieltä paetoo ja cd:tä ja jos jostaen saes pappa mopon semmosen punasen,niin sitten voes perustee Halavatun akat ja lähtee poekiin kanssa reessuun ;).

    Jos aejotte hommata mopot, nii pistäkää housut jalakoihin muuten helemat lemahtaa ylös ja suatta veto käyvä eteveitikkaan. Mukaavoohan mopolla on huristella ainakin kesäkelillä, suap tuuletusta mielin määrin. Mopomies voisi tietää paremmin, kun hiä ajeloo kaiketi ajoittaan.

    Äänestä

  • UOTI kirjoitti:

    Jos aejotte hommata mopot, nii pistäkää housut jalakoihin muuten helemat lemahtaa ylös ja suatta veto käyvä eteveitikkaan. Mukaavoohan mopolla on huristella ainakin kesäkelillä, suap tuuletusta mielin määrin. Mopomies voisi tietää paremmin, kun hiä ajeloo kaiketi ajoittaan.

    Sillon nuorena poekana, oli keltaset housut jalassa, ylläältä tiukat ja allaalta hepsutetut ja levveät,,vähän kuin tänäpäevänä näöttää olovan. Varkkutakki ja sihvonki kaolassa, vaekka ei Tingosta ollu vielä mittää tietoa, Aotijotalosta puhumatakkaa.
    Ostettiin keskikaljoa kyläkaopasta. Ikkeä ei tietenkää ollu, mutta kun pisnestä piti kaoppijaan tehä, vähä aotoemme sitä kaoppias polosta.
    Sitten pyhäiltana maamiesseoran-talolle tansseihin mopolla ja kaljapullot vyötärössä vyön alla. Hutikassa oltiin jo menomatkalla ja taes meillä olla sellanen mopokortti, jolla sae vähän hutikassahi ajjoa,,,Voe meitä...
    Sheikattiin noppeat kappaleet kuin suuressa moalimaassa oltiin kuultu että tehhään. Ei tangoa, sehän oli vanahanaekasta.
    Oli ne kylän vähäset työt kyllä mukavie kavereita, ei sillalaella seorusteltu heijän kansa, voan muuten yhessä opeteltii tupakille maetokopilla aena iltasella. Lumella pestii kässie kotimatkalla, ettei tupakki haesis kotiväelle.
    Mopo oli se joka vei ja toe. Joskus kauvemmas tansseihin mentiin oekeen onnikalla joka kuluki aevan sitä varten..

    Sitten kaekki loppu, aevan kuin salaman iskusta. Kaekki muutti poes ja niin minnää. Työn perässä tänne etelään, jossa ollaan yritetty opetella ihmisten tavolle ja kirjakieltä puhumaan ja jopa slangiekin opittiin jokunen sana ja sehän se olikin ylentävveä, jos vaekka ei heti arvattas kun suusa aokasoo, mistä on lähtösin ja sitä tyhmemmäksi olisivat luulleet.

    Äänestä

  • mopomies kirjoitti:

    Sillon nuorena poekana, oli keltaset housut jalassa, ylläältä tiukat ja allaalta hepsutetut ja levveät,,vähän kuin tänäpäevänä näöttää olovan. Varkkutakki ja sihvonki kaolassa, vaekka ei Tingosta ollu vielä mittää tietoa, Aotijotalosta puhumatakkaa.
    Ostettiin keskikaljoa kyläkaopasta. Ikkeä ei tietenkää ollu, mutta kun pisnestä piti kaoppijaan tehä, vähä aotoemme sitä kaoppias polosta.
    Sitten pyhäiltana maamiesseoran-talolle tansseihin mopolla ja kaljapullot vyötärössä vyön alla. Hutikassa oltiin jo menomatkalla ja taes meillä olla sellanen mopokortti, jolla sae vähän hutikassahi ajjoa,,,Voe meitä...
    Sheikattiin noppeat kappaleet kuin suuressa moalimaassa oltiin kuultu että tehhään. Ei tangoa, sehän oli vanahanaekasta.
    Oli ne kylän vähäset työt kyllä mukavie kavereita, ei sillalaella seorusteltu heijän kansa, voan muuten yhessä opeteltii tupakille maetokopilla aena iltasella. Lumella pestii kässie kotimatkalla, ettei tupakki haesis kotiväelle.
    Mopo oli se joka vei ja toe. Joskus kauvemmas tansseihin mentiin oekeen onnikalla joka kuluki aevan sitä varten..

    Sitten kaekki loppu, aevan kuin salaman iskusta. Kaekki muutti poes ja niin minnää. Työn perässä tänne etelään, jossa ollaan yritetty opetella ihmisten tavolle ja kirjakieltä puhumaan ja jopa slangiekin opittiin jokunen sana ja sehän se olikin ylentävveä, jos vaekka ei heti arvattas kun suusa aokasoo, mistä on lähtösin ja sitä tyhmemmäksi olisivat luulleet.

    Oun kertonna tällä palstalla ja aekasemmin mopokuumeesta. Viime viikolla kävelin kotimatkalla tuas uuven moottorpyöräkaopan ohi. Siknaalit soevat aevokopassa ja niinpä perruutin kaoppaan.
    Voe miten paljon siellä ol toenen toestaan kommeempoo menopeliä. Metallinhohtonen punanen Vespa ihan mykisti minut, niin houkuttelevalta se näötti. Ja monta muuta, jotka oesin voenu ottoo vaekka heti. MUTTA - ovat ne arvokkaeta, kahen ja puolen tuhannen eoron paekkeilla uutena eli minulle ehottomasti liian kalliita. Yhen käötetyn skootterin saes 1100 eorolla, takkuuta oes vielä vuos.
    Saesko siitä UOTIn moposta ajokeleposta? Tae oesko jollae poksilaesella tiijossa ajokuntonen pappa/mammamopo tae skootteri/vespa oekeen evullisesti?
    En havittelekkaan ympärvuotista, vuan semmosta varmoo mukavoo kesämenopeliä. Polokupyörällä on mukava liikkua lyhkäsiä matkoja, mutta nyt haluaesin luajentoo revviiriäni. Oes tosi nastoo pärräöttöö pihasta esim. Hirvensalamen Tervaleppä-juhlille, Joutsan Joutopäeville, Joroesten Mussiikkijuhlille, Savonlinnan Oopperajuhlille tae vaekkapa Kangasniemelle Kutemajärven seksivestivaaleille ja vielä Suonenjoelle mansikkajuhliin. Kaekkiin näehin tapahtummiin kerkiäes hyvin mopo/skootteri/vespa -kyyvillä.
    Nyt on jo myöhä tae oekeemminkin aekanen. Mänen makkoomaan, lähen huomenna reissuun, tuun laontaena iltapäevällä kottiin. Oesinpa tosi ilonen, jos ottasitte kantoo ja antasitte osviittoo tässä kulukuvälineasiassa.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Vaen onneks sinäkkää et sittä joka aeka oo nouvattanna äeti-kullan neuvoo. Harkitusti ja harkihtemata oot suus aakassu ja yhtä ja toesta hyövyllistähi aekaan suanna.

    Vaen satutko kahtommaan mopomies ja muuthi, eilen illalla Pumtsi-pum ohjelmoo? Minä en oo sitä kehanna aekoohin kahtoo, kun eehän siinä nykysellään tapahu mittää. Vaen eilen sattumoesin satun kanavalle sen alakaessa.
    Siinä oli toesena joukkuveena Halavatun papat. Nuo maenijot Iisalamelaes veikot, jotka pappa-Tunturi harrastuksesa ja riähkän luonteesa yhistäen luajentivat aekoo myöten toemintasa mopokerhosta ohjelmapalaveluja tuottavaksi yritykseksi.

    On se vuan merkillista...
    Sita jos joskus rakastuu "kaks-pyorasiin",, niin siita ee sitten piase millaan erroon...
    Kerrompa oman ensi rakkauteni,se tapahtu joskus 64-65...
    Olin semmonen poijjan kossi, eeka voimat riittanna aitanoven aakassuun,,Kunnes erraana paivana viimeinniin sain avvainta kianettya lukossaan,ja sieltahan looty aivan uus mualima kaiken roinan keskelta silmat maalaatu johonkin mustaan ja kiiltavvaan ihmeelisseen vekottimmeen,kokkeelin sen silleeta kylmeepintoo ja konysin selkaan istummaan,Se ol Rakkautta ensi-silmayksella, aatellen:Mika ihmeellinen vehe tama oikein on...
    Tietysti siita piti kertoo serkulle kun se on minnuu 2.vuotta vanhempi "jotta loosin aitasta ihme vahkeen"
    Niinpa sitten erraana paivana myo sitten serkun kanssa manttiin tuas aittaan,Ja ihmeteltiin,,, kunnes huomattiin siina olevan paljon ruuvia ja muttereita,,no meejanha pittaa korjata tama(=irrottoo kaikki mita irti suahhaan)..
    No jonnii vuojen piasta mulle sitten selvis etta se on Moottoripyora..
    Eekun vuan kahtommaan mittee siita on tahteella ja selvittammaan mitenka se toimii,pahimmoilleen kasikirja ol Englannis (onneks kuvia ol paljon),,vuan eehan sita suannu ennee kuntoon..
    Moottori pahvilaatikkoon ja runko ol kayttokelponen "maki-aato"..
    Kunnes sitten ol varroo hankkia Mopo nimelta Camping...
    Seka jokunen kaytetty moottoripyora:JAWA.125,175 250.cc..
    ZUNDAPP:200..
    Miinpa ensi ihastus unohtu aina vuoteen: 89. jolloin kuulin erraasta, kuusenalle jatetysta samanlaisesta/merkkisesta Moottoripyorasta...
    Ja viimein 95 Paasin ajamaan ensi rakkaudellani,
    SEBEL-250.cc vuodelta 54..
    Taatyy kylla sannoo jotta minnuu on varmaaniin rokotettu 2.tahti neulalla..
    Jos jottain kiimostaa, vanhat kaksipyoraiset niin kaappa kahtomassa..
    Veteraanimoottoripyoraklubin sivuilla:
    http://www.vmpk.com
    Jotta tammosta muistojen havinaa...
    T.Tialta kaakkoo..

    Äänestä

  • UOTI kirjoitti:

    Jos aejotte hommata mopot, nii pistäkää housut jalakoihin muuten helemat lemahtaa ylös ja suatta veto käyvä eteveitikkaan. Mukaavoohan mopolla on huristella ainakin kesäkelillä, suap tuuletusta mielin määrin. Mopomies voisi tietää paremmin, kun hiä ajeloo kaiketi ajoittaan.

    Ee se mittää jos vähä sekkii tuulettuu ;).Kyllä seoes kommeeta männä mopolla hammeet korvissa pitkin pikkuteetä.Nyt ruppee ajo varvasta kutittammaa,on se kumma että joka kevät sama juttu vaekka viimeks on ajana kaks pyöräsellä sillon 70-alussa ku oll vielä nuor ja kommee.Nyt oes tallissa semonen 125 pyörä,kun tuo nuoriso oottaa että huuhtikuussa on kortti taskussa ja piäsöö kuulema baanalle.Kyllä minä vielä muistan kuinka se oll kommeeta ajoo ees taas kylän raettia ja kokkeella koska se paekallinen polliisi kyllästyy.Voe kaaheeta mimmonen epeli minnäe oon ollu sillo nuorempana,iha hirvittää.Onneks nyt oon jo raahottunna ja oon tämmönen hilijasen sorttinen täti.Kyllä kun luvin tuon mopomiehen kirjotusta niin nostalkia tul iha mielee ja se nuoruus,samallalaella meekäläenenkii taes käättäytyä vaekka onkii naesen puolikas.Ihan niiku ukki tuumas sannoo,kyllä tuossa on tullu paeno virhe poeka sen pitäs olla.Mutta nyt lopetan horinat ja jiän oottelemmaa teestä jottae.

    Äänestä

  • Hili(ma)kka kirjoitti:

    Oun kertonna tällä palstalla ja aekasemmin mopokuumeesta. Viime viikolla kävelin kotimatkalla tuas uuven moottorpyöräkaopan ohi. Siknaalit soevat aevokopassa ja niinpä perruutin kaoppaan.
    Voe miten paljon siellä ol toenen toestaan kommeempoo menopeliä. Metallinhohtonen punanen Vespa ihan mykisti minut, niin houkuttelevalta se näötti. Ja monta muuta, jotka oesin voenu ottoo vaekka heti. MUTTA - ovat ne arvokkaeta, kahen ja puolen tuhannen eoron paekkeilla uutena eli minulle ehottomasti liian kalliita. Yhen käötetyn skootterin saes 1100 eorolla, takkuuta oes vielä vuos.
    Saesko siitä UOTIn moposta ajokeleposta? Tae oesko jollae poksilaesella tiijossa ajokuntonen pappa/mammamopo tae skootteri/vespa oekeen evullisesti?
    En havittelekkaan ympärvuotista, vuan semmosta varmoo mukavoo kesämenopeliä. Polokupyörällä on mukava liikkua lyhkäsiä matkoja, mutta nyt haluaesin luajentoo revviiriäni. Oes tosi nastoo pärräöttöö pihasta esim. Hirvensalamen Tervaleppä-juhlille, Joutsan Joutopäeville, Joroesten Mussiikkijuhlille, Savonlinnan Oopperajuhlille tae vaekkapa Kangasniemelle Kutemajärven seksivestivaaleille ja vielä Suonenjoelle mansikkajuhliin. Kaekkiin näehin tapahtummiin kerkiäes hyvin mopo/skootteri/vespa -kyyvillä.
    Nyt on jo myöhä tae oekeemminkin aekanen. Mänen makkoomaan, lähen huomenna reissuun, tuun laontaena iltapäevällä kottiin. Oesinpa tosi ilonen, jos ottasitte kantoo ja antasitte osviittoo tässä kulukuvälineasiassa.

    Vae että mopolla huristammaa miel tekköös, siihen mopon runkoos pitäs suaha uus moottori, on niin iso remontti en ruppee siihen hommaan taean ostoo ennenmin uuven ajopelin, ku on noinin etullisia ja suap aenakin kunnollisen ajokin.Mukavahan motorkonneella on huristella, kun naenen on takapukilla pittää kuskista tiukasti kiini niin lähelklä jotta tuntuu.
    Mittee Hilimakalle kuuluu näin kevään kynnyksellä, sannoovat ku pajupöllyää, niin naeset ovat hurmiossa, vaekka ikkee ei se siinä asiassa ratkase ollenkaan.

    Äänestä

  • Reeta kirjoitti:

    Ee se mittää jos vähä sekkii tuulettuu ;).Kyllä seoes kommeeta männä mopolla hammeet korvissa pitkin pikkuteetä.Nyt ruppee ajo varvasta kutittammaa,on se kumma että joka kevät sama juttu vaekka viimeks on ajana kaks pyöräsellä sillon 70-alussa ku oll vielä nuor ja kommee.Nyt oes tallissa semonen 125 pyörä,kun tuo nuoriso oottaa että huuhtikuussa on kortti taskussa ja piäsöö kuulema baanalle.Kyllä minä vielä muistan kuinka se oll kommeeta ajoo ees taas kylän raettia ja kokkeella koska se paekallinen polliisi kyllästyy.Voe kaaheeta mimmonen epeli minnäe oon ollu sillo nuorempana,iha hirvittää.Onneks nyt oon jo raahottunna ja oon tämmönen hilijasen sorttinen täti.Kyllä kun luvin tuon mopomiehen kirjotusta niin nostalkia tul iha mielee ja se nuoruus,samallalaella meekäläenenkii taes käättäytyä vaekka onkii naesen puolikas.Ihan niiku ukki tuumas sannoo,kyllä tuossa on tullu paeno virhe poeka sen pitäs olla.Mutta nyt lopetan horinat ja jiän oottelemmaa teestä jottae.

    Huomenta Reeta!
    Ennen kott kylällä oli mopo tyttö hän ku ajeli mopolla melekein kaikki pienetkin matkat mopolla.
    Hänellä oli lämmien kesäpäivien aikana vähän vaatetta piälä siinä silimä lepäsi oli niin suloiset kurvit hänellä.Myö pojat kahtoa tillitettiin hänen muotoja oll niin pienet pöksyt jalassa ja mopolla-ajeli sanottiin että käyp veto sinun piseroon, hän tokas pittää tuulettoo jos kuivus välillä ja pölyt lähtis poes.
    Kyllä naesen kanssa on kiva huristella mopollakin.
    Että silviisiiiii, hyvee päevän jatkoa Reetta typykälle, eiku uotella kesseee.

    Äänestä

  • UOTI kirjoitti:

    Huomenta Reeta!
    Ennen kott kylällä oli mopo tyttö hän ku ajeli mopolla melekein kaikki pienetkin matkat mopolla.
    Hänellä oli lämmien kesäpäivien aikana vähän vaatetta piälä siinä silimä lepäsi oli niin suloiset kurvit hänellä.Myö pojat kahtoa tillitettiin hänen muotoja oll niin pienet pöksyt jalassa ja mopolla-ajeli sanottiin että käyp veto sinun piseroon, hän tokas pittää tuulettoo jos kuivus välillä ja pölyt lähtis poes.
    Kyllä naesen kanssa on kiva huristella mopollakin.
    Että silviisiiiii, hyvee päevän jatkoa Reetta typykälle, eiku uotella kesseee.

    Kyllä myö kohta piästää huristelemmaa,kun tuo ilimakkii on tuas niin kaanis.Ihan rinta paesuu ku ikkunasta kahtelloo ku aarinko paestaa ja linnut laalaa.Koha tuo piha kuivuu nii meekäläenen aattel ruveta tuas salloo sitä ajjoo reenoomaan.Eehä siihe pyörää muuten uskalla koskee näpille mokomat vielä antaa.Mutta yrittee aenakkii aejon.Kyllä minä sitten tykkee ku kesä tulloo,talavella minä oon ku karhu puol horroksessa,mutta ku kevät tulloo niin vaahti senku kiihtyy.Oonnii aena aatellu että etellisessä elämässä oon ollu karhu.Mutta tuas riittää höpinät tältä päevältä paenunpa hommii.

    Äänestä

  • Make.. kirjoitti:

    On se vuan merkillista...
    Sita jos joskus rakastuu "kaks-pyorasiin",, niin siita ee sitten piase millaan erroon...
    Kerrompa oman ensi rakkauteni,se tapahtu joskus 64-65...
    Olin semmonen poijjan kossi, eeka voimat riittanna aitanoven aakassuun,,Kunnes erraana paivana viimeinniin sain avvainta kianettya lukossaan,ja sieltahan looty aivan uus mualima kaiken roinan keskelta silmat maalaatu johonkin mustaan ja kiiltavvaan ihmeelisseen vekottimmeen,kokkeelin sen silleeta kylmeepintoo ja konysin selkaan istummaan,Se ol Rakkautta ensi-silmayksella, aatellen:Mika ihmeellinen vehe tama oikein on...
    Tietysti siita piti kertoo serkulle kun se on minnuu 2.vuotta vanhempi "jotta loosin aitasta ihme vahkeen"
    Niinpa sitten erraana paivana myo sitten serkun kanssa manttiin tuas aittaan,Ja ihmeteltiin,,, kunnes huomattiin siina olevan paljon ruuvia ja muttereita,,no meejanha pittaa korjata tama(=irrottoo kaikki mita irti suahhaan)..
    No jonnii vuojen piasta mulle sitten selvis etta se on Moottoripyora..
    Eekun vuan kahtommaan mittee siita on tahteella ja selvittammaan mitenka se toimii,pahimmoilleen kasikirja ol Englannis (onneks kuvia ol paljon),,vuan eehan sita suannu ennee kuntoon..
    Moottori pahvilaatikkoon ja runko ol kayttokelponen "maki-aato"..
    Kunnes sitten ol varroo hankkia Mopo nimelta Camping...
    Seka jokunen kaytetty moottoripyora:JAWA.125,175 250.cc..
    ZUNDAPP:200..
    Miinpa ensi ihastus unohtu aina vuoteen: 89. jolloin kuulin erraasta, kuusenalle jatetysta samanlaisesta/merkkisesta Moottoripyorasta...
    Ja viimein 95 Paasin ajamaan ensi rakkaudellani,
    SEBEL-250.cc vuodelta 54..
    Taatyy kylla sannoo jotta minnuu on varmaaniin rokotettu 2.tahti neulalla..
    Jos jottain kiimostaa, vanhat kaksipyoraiset niin kaappa kahtomassa..
    Veteraanimoottoripyoraklubin sivuilla:
    http://www.vmpk.com
    Jotta tammosta muistojen havinaa...
    T.Tialta kaakkoo..

    Tämä poekkee nyt tuosta mopoaeheesta, mutta kun
    olo on kun jäniksellä, jotta piä pensaaseen vaen. Ku ei tie ies mieli aakasta televisijoo ja ratijoo, kun tuota sottoo ja amerikkalaesten hyökkäystä vaen vesloot puoleen ja toeseen.
    Mitenkä se Make siellä sinun elomaella nyt näkyy tämä vallihteva tilanne ja mitkä on tunnelmat? Eihän ne kaekki kuitenkaan tuon Pussin kanssa ykstuumasija sielläkkää rapakon takana oo, jotta kärhämmöö pittää suaha ihan sittä vängällä.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Tämä poekkee nyt tuosta mopoaeheesta, mutta kun
    olo on kun jäniksellä, jotta piä pensaaseen vaen. Ku ei tie ies mieli aakasta televisijoo ja ratijoo, kun tuota sottoo ja amerikkalaesten hyökkäystä vaen vesloot puoleen ja toeseen.
    Mitenkä se Make siellä sinun elomaella nyt näkyy tämä vallihteva tilanne ja mitkä on tunnelmat? Eihän ne kaekki kuitenkaan tuon Pussin kanssa ykstuumasija sielläkkää rapakon takana oo, jotta kärhämmöö pittää suaha ihan sittä vängällä.

    Vuan taittaa olla se Husseeni sen verran hullumies jotta jonnii se on pistettava toppi sen mesomisisille...
    Vaikka Ameriikalla onnii oma lehma ojassa niin kukas muu se topin pistas,Kun kerran eevat korreet puhheet aata...
    No mulle ee tamapaiva oo ollu sen kummempi kun eilinenkaan..
    Vuan kaapan kaanille on ollu pahhoo aikkoo olla epatietosuuvessa, jotta mittee oikeen on tapahtumassa se on hyvin nakynna ainakkii isoissa yrityksissa on ollu paljon lommaatuksia ,,ehka nyt kun on sotajulistettu niin jokkainen tietaa missee mannaan,,,
    Vuan minun mielesta Pussi on ollu aika maltillinen ja lahtenna varovasti sottaan..
    Ee valtiota vastaan vuan Husseenia..(Josta eevat taija tykata siella asuvatkaan)...
    Taittaa manna liian politiikkaseks...
    Jokos se on Kevat tulollansa siella kotomuassa?..
    T.Tialta vesisatteesesta,Sotasasta muasta..
    Make.

    Äänestä

  • Make kirjoitti:

    Vuan taittaa olla se Husseeni sen verran hullumies jotta jonnii se on pistettava toppi sen mesomisisille...
    Vaikka Ameriikalla onnii oma lehma ojassa niin kukas muu se topin pistas,Kun kerran eevat korreet puhheet aata...
    No mulle ee tamapaiva oo ollu sen kummempi kun eilinenkaan..
    Vuan kaapan kaanille on ollu pahhoo aikkoo olla epatietosuuvessa, jotta mittee oikeen on tapahtumassa se on hyvin nakynna ainakkii isoissa yrityksissa on ollu paljon lommaatuksia ,,ehka nyt kun on sotajulistettu niin jokkainen tietaa missee mannaan,,,
    Vuan minun mielesta Pussi on ollu aika maltillinen ja lahtenna varovasti sottaan..
    Ee valtiota vastaan vuan Husseenia..(Josta eevat taija tykata siella asuvatkaan)...
    Taittaa manna liian politiikkaseks...
    Jokos se on Kevat tulollansa siella kotomuassa?..
    T.Tialta vesisatteesesta,Sotasasta muasta..
    Make.

    Ei oekeen ossoa sannoa mittään koko soasta. Jotennii on käsittämätöntä että ihimisten on pakko pitteä toesie ihmiseie vallassaan, niinku Sattami ja muuthii Pussit ynnä muut hullut.
    Laskunhan maksaa ylleensä sivviilit, lapset ja naeset ja tietennii sotilaat jotka on lähteneet sinne, en tiijä vapaaehtoesetikko vae pakolla on sinne laetettu.
    Tätä laskua maksetaan vielähii teällä kotomoassahii monella laella, ei pelekästää veteraanein taholta vaan koko sukupolovi sae sillo huovat ihteesä, jotka ei taho elläesään parantuo.

    Äänestä

  • mopomies kirjoitti:

    Ei oekeen ossoa sannoa mittään koko soasta. Jotennii on käsittämätöntä että ihimisten on pakko pitteä toesie ihmiseie vallassaan, niinku Sattami ja muuthii Pussit ynnä muut hullut.
    Laskunhan maksaa ylleensä sivviilit, lapset ja naeset ja tietennii sotilaat jotka on lähteneet sinne, en tiijä vapaaehtoesetikko vae pakolla on sinne laetettu.
    Tätä laskua maksetaan vielähii teällä kotomoassahii monella laella, ei pelekästää veteraanein taholta vaan koko sukupolovi sae sillo huovat ihteesä, jotka ei taho elläesään parantuo.

    Minusta aenahi tuntuu jotta koston kierre vaen tuolla pelillä senkun syvennöö.
    Sehän se minustahi tuntuu viärältä, jotta jos hallihtijat ja resitentit on kiärmeissään toesiisa ja toesen muan politiikkaan, niin tavalliset kansalaeset ne kärsii, kuoloo ja huavottuu kun pommitettaan. Mänisivät keskennään jonnehi erämuapömpelliin tappelemmaan ja nahhuummaan toesesa hengiltä. Siästysi monen koti ja lähheiset.
    Ihan mahoton kahtoo televisijostahi sitä savvuu ja tulta ja räjjääksii, suatikka ies ajatella että pittää olla sen kaeken keskellä.

    Äänestä

  • Make kirjoitti:

    Vuan taittaa olla se Husseeni sen verran hullumies jotta jonnii se on pistettava toppi sen mesomisisille...
    Vaikka Ameriikalla onnii oma lehma ojassa niin kukas muu se topin pistas,Kun kerran eevat korreet puhheet aata...
    No mulle ee tamapaiva oo ollu sen kummempi kun eilinenkaan..
    Vuan kaapan kaanille on ollu pahhoo aikkoo olla epatietosuuvessa, jotta mittee oikeen on tapahtumassa se on hyvin nakynna ainakkii isoissa yrityksissa on ollu paljon lommaatuksia ,,ehka nyt kun on sotajulistettu niin jokkainen tietaa missee mannaan,,,
    Vuan minun mielesta Pussi on ollu aika maltillinen ja lahtenna varovasti sottaan..
    Ee valtiota vastaan vuan Husseenia..(Josta eevat taija tykata siella asuvatkaan)...
    Taittaa manna liian politiikkaseks...
    Jokos se on Kevat tulollansa siella kotomuassa?..
    T.Tialta vesisatteesesta,Sotasasta muasta..
    Make.

    Eikös sillä aeka outo tausta oo sillähi Bussilla.
    Oesivat kuapanna pelekästään sen Husseinin jollai opilla salloo, niin ee tarviis muantasalle kaekkee tilsii ja pommittoo sitä ukkoo ehtiissään, jotta missä punkkerissa se oekeen majjaeloo ja onko vielä henkissä.

    Kevät se kuitennii tiällä Suomen muassa on ja tällä meikäläesen asunseuvulla vielä paljon lunta. Pihat ja tiet pahimoelleen jiätikällä. Talitintit laalaa ihan mahottomasti ja hanki on semmosta vähän kovapintasta, jotta hyvä on hiihellä. Huomenna aejonnii lähtee korpeen ja metän keskelle hiihtelemmään ja kuuntelemmaan puihen huminoo.

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Eikös sillä aeka outo tausta oo sillähi Bussilla.
    Oesivat kuapanna pelekästään sen Husseinin jollai opilla salloo, niin ee tarviis muantasalle kaekkee tilsii ja pommittoo sitä ukkoo ehtiissään, jotta missä punkkerissa se oekeen majjaeloo ja onko vielä henkissä.

    Kevät se kuitennii tiällä Suomen muassa on ja tällä meikäläesen asunseuvulla vielä paljon lunta. Pihat ja tiet pahimoelleen jiätikällä. Talitintit laalaa ihan mahottomasti ja hanki on semmosta vähän kovapintasta, jotta hyvä on hiihellä. Huomenna aejonnii lähtee korpeen ja metän keskelle hiihtelemmään ja kuuntelemmaan puihen huminoo.

    Nyt minä oun ihan ouvoessa maesemissa, jos näetä maesemiks voe sannoo. Nousin uamulla viijen korvilla ja matkasin poekki Suomen ihan Härmään asti, kuntokeskukseen. En ou vielä piässynnä perille, onko tämä Yli- vae Alahärmee, liekkö puolvälissä.
    Jo on tappavan tasasta tanteretta, tiällä voes opetella hiihtelemistä huonompkuntosettii, ei kuatus kovin korkeelta. Toestaseks oun selevinny ihan omalla kielellä.
    Mopoasia on yhä mielessä, kottiin mäntyäni meinoon katastoo paekalliset mopokaopat.
    Pittää lopettoo tähän tällä kertoo, kun tuossa ympärillä pyörii niin levottoman olosta nuorisoo konneelle piäsyä outtamassa. Lopetan hyvän siän aekana, ennen kun sannoovat että mäne muija matkoehis. Näestä kun ei tiijä mittee suustaan sylykäsöövät. Taetaa olla jo aeka paha tilanne, kun alakovat kokkeilla suun kaotta piereksimistä.
    Hyvvee viikonloppuva kaekille poksilaesille!

    Äänestä

  • Lyyti P kirjoitti:

    Eikös sillä aeka outo tausta oo sillähi Bussilla.
    Oesivat kuapanna pelekästään sen Husseinin jollai opilla salloo, niin ee tarviis muantasalle kaekkee tilsii ja pommittoo sitä ukkoo ehtiissään, jotta missä punkkerissa se oekeen majjaeloo ja onko vielä henkissä.

    Kevät se kuitennii tiällä Suomen muassa on ja tällä meikäläesen asunseuvulla vielä paljon lunta. Pihat ja tiet pahimoelleen jiätikällä. Talitintit laalaa ihan mahottomasti ja hanki on semmosta vähän kovapintasta, jotta hyvä on hiihellä. Huomenna aejonnii lähtee korpeen ja metän keskelle hiihtelemmään ja kuuntelemmaan puihen huminoo.

    Oikkeestaan ainoo asia jota sita tialla lumettomassamuassa kaippoo..
    Tosin sattaahan tuolla pohjosessa, luntakkii,vuan ee tialla "Etelassa"
    Mittee tuas sottaan tulloo,niin se on semmosta:
    7000000$/vrk...
    No vakkuutukset noos semmosen 30%
    jotta jostai kai sita rahhoo on otettava,,uussiin lelujen ostoon..
    No edelleenkiin oon sita mielta jotta mitalissa on kakspuolta,,
    "Jos husseenille ois annettu vappaat-kaet...Niin mina en luottas huomisseen..???????....
    Joten Sota on parempi vaihto-ehto.....
    Vaikka Husseen ee ois tahtonnu muuta kun (Vanhan Osman-valtakunnan 1600-1800/luvun karttojen mukkaan)..
    Vuan oiskoon se riittanny..??..
    Joten Kevat mielta ite kullekkiin...
    Terveiset tialta kaakkoo.
    Make

    Äänestä

  • Make.. kirjoitti:

    Oikkeestaan ainoo asia jota sita tialla lumettomassamuassa kaippoo..
    Tosin sattaahan tuolla pohjosessa, luntakkii,vuan ee tialla "Etelassa"
    Mittee tuas sottaan tulloo,niin se on semmosta:
    7000000$/vrk...
    No vakkuutukset noos semmosen 30%
    jotta jostai kai sita rahhoo on otettava,,uussiin lelujen ostoon..
    No edelleenkiin oon sita mielta jotta mitalissa on kakspuolta,,
    "Jos husseenille ois annettu vappaat-kaet...Niin mina en luottas huomisseen..???????....
    Joten Sota on parempi vaihto-ehto.....
    Vaikka Husseen ee ois tahtonnu muuta kun (Vanhan Osman-valtakunnan 1600-1800/luvun karttojen mukkaan)..
    Vuan oiskoon se riittanny..??..
    Joten Kevat mielta ite kullekkiin...
    Terveiset tialta kaakkoo.
    Make

    Voehan nenä!
    Myö eletään tosi hyvin, ehotan jättämään turhat huolet!

    Äänestä

tukkoilee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lyyti P kirjoitti:

Tervehys kaekki poksilaeset. Tällä rintamalla on ollunnahi aeka hiljasta. Josko teillä lie yhteysonkelmii, kuten tuannon Selemalla. Ihan vaen kaeken varoks pistännii tähän tuommosen pika ATK-oppaan. Tuolta jostaen netin uumenista se on kopsattu. Ei oo oma keksimäni. Tosin jaksaa vielä hymmyilyttöö aenahi meikäläestä.

" Savonkielinen ATK-opas
Mitteepä tiet, jos tietokonneesj alakkaa renkata?
Ossootko korjata ite, vae maksatko isot rahat huoltovirman kojjoottiloille?
Jos et ossoo, nii luveppa tämä. Alakkaa mutkikkaammattii pelit kölökkästä.

1. Jos tietokone kuatuu.
- Nosta se ylös. Vastasen varalle oes hyvä hommata asijalline atk-tuki,
parrunpätkä kääp hyvin.

2. Jos käättöjärjestelmä jummii.
- Käätä sitä noppeesti kiehuvassa veissä ja sitte pakastimessa.
Näätä sille, miten paljon huonomminnii sen asijat voes olla. Eeköhän tokene.

3. Jos ohjelma katkijaa.
- Vaeha kanavvoo. Jos out alaikäne, tarkista jotta ohjelma ei ou kielletty alta 16-vuotijaelta. Jos ee aata, nii soeta televisijon ohjelmapäevystyksee.

4. Jos sähköposti ee kule.
Uhkoo, että lopetat tykkännään konttuurissa käännin ja määt kyläkaapan asijakkaaksi.

5. Jos rosesorj takkuvvaa.
- Se on kuitennii aena liijan vanaha ja alitehone, nii että osta uusj.

6. Jos hiiri ee liiku.
- Pistä kissa vierreen yöks. Eeköhän ala vaahti maestuu.

7. Jos näättö pimennöö.
- Sammuta valot ja sano, että osattaan sitä tiällähii. Ja mää ite kalalle "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu