ja toimii hyvin ainakin firefoxin 2.0.2 ja Opera 9.1.n kanssa.
Googlelta tuo niin saat osoitteen.
flash-player-plugin-9.0.21.78-1plf2007.0.i586.rpm
Tuossa on kai paras testi paikka, siellä toimi ainakin minun Flash niin Opera 9.1 kuin Firefox 2.0.2:n kanssa.
http://www.adobe.com/aboutadobe/philanthropy/youthvoices/index.html
Googlelta tuo niin saat osoitteen.
flash-player-plugin-9.0.21.78-1plf2007.0.i586.rpm
Tuossa on kai paras testi paikka, siellä toimi ainakin minun Flash niin Opera 9.1 kuin Firefox 2.0.2:n kanssa.
http://www.adobe.com/aboutadobe/philanthropy/youthvoices/index.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyseinen paketti löytyy urpmilla, jos urpmi-asetukset on tehty. Ei siis tarvitse asentaa pakettienhallinnan ohi, vaan asennuksen voi tehdä joko urpmilla rootin konsolissa taikka pakettienhallinnassa. Urpmi-asetukset tuolta: http://easyurpmi.zarb.org/
jos käytät Firefoxia, heti kun menet sellaiselle sivulle jossa flash:siä tarvitaan Firefox asentaa sen ihan itse, kun vaan annat kysyttäessä luvan.
Ihmetyttäämuutenkin tuo pakettien etsiminen ympäriinsä, kun ne ovat valmiina omassa jakelussa, tietysti Mandrivassa kuten muissakin distroissa pitää ensin asentaa repot, ja sitten vasta alkaa niitä paketteja asentelemaan, näin ne asentuvat myös "oikeille" paikoilleen, siis toimivat ongelmitta.
siellä firefox 2.0-2?
Asensin ainakin kuukausi sit firefox 2.0-2, eikä ollut silloin kuin firefox 1,508,..
Nyt vasta on OpenOffice 2.04, joka on ollut ajat päivät sitten saatavissa. Ja nyt saa jo OpenOffice 2.1.
niillä normaali repoilla ei ole, niissä on vain varmasti toimivaa tavaraa, coocerilta sen saa, ja myös monelta muulta,2.0.0.1 pitäisi löytyä myös Mandrivan main/backports repoilta.
En halua suositella kuitenkaan mitään kolmannen osapuolen mandriva repoja.
Kun tuli nyt vasta tuossa päivityksessä firefox 1.5.09
Jos olet asentanut Kaikki repot urpmilla, ohjauskeskuksen lisää ohjelmia sisältää monta firefox versiota, minä poistin sieltä kaikki muut, ja asensin sieltä 2.0.0.1 version.
-kuin firefox 1.5.0.9-1.
En tiedä onko syy sitten se että on jo joulukuusta ollut tuo firefox 2.0-2mdv2007.0 eli Mandriva/2.0-2mdv2007.1 (2007.1) Firefox/2.0
la joulu 09 2006 Marcelo Ricardo Leitner 2.0-2mdv2007.0
Ja kieli paketti on firefox 2.0-4mdv2007.0:
su joulu 10 2006 Eskild Hustvedt 2.0-4mdv2007.0
Nyt on sitten tuo flash-plugin - Adobe Flash Player 9.0
Adobe Flash Plugin 9.0.31.0 Fully Supported: Mozilla 1.0 , Netscape 7.x, Firefox 0.8 Partially Supported: Opera, Konqueror 3.x
Virallinen ja toimii, myös 3D kanssa. ;)
http://www.adobe.com/products/flashplayer/
Päivitin juuri äsken toiseen koneeseen pakettilistat, sieltä tuli niinkuin ennenkin:firefox 2.0.0.1-4 mdv 2007.0.i586.
Käytän vain ranskalaisia palvelimia: proxad.net ja plf tiedostoille easynet.fr.
asensin kaikki easyurpmi sivulla olevat.