Arvostaisin vastausta.
Vastaukset 12
- Neiti A. Karmanen
Tekemisen kanta sotaan? Karma (sanskrit)= tekeminen (suomi).
No en todellakaan tiedä mikä on teon verbin kanta sotaan. Kannattaisi ehkä kysyä joltain kieliopin maisterilta miten tekosana reagoi sotaan. Voi helvetti!- Voi sinua reppanaa
Voi helvetti sinun pilkunnussimistasi.
- Neiti A Karmanen
Voi sinua reppanaa kirjoitti:
Voi helvetti sinun pilkunnussimistasi.
en todellakaan miten "tekeminen" reagoi sotaan? Muotoile kysymyksesi uudestaan eihän tuota ymmärrä kukaan...
- Herra Karmanen
Neiti A Karmanen kirjoitti:
en todellakaan miten "tekeminen" reagoi sotaan? Muotoile kysymyksesi uudestaan eihän tuota ymmärrä kukaan...
Kaveri taitaa ajaa takaa siitä aiheuttaako sota ihmisille karmaa?
Sotaan syylliset sielut tietenkin saavat karmavelkaa eli lähinnä sodan aloittaneet päättäjät ja poliitikot.
Tavalliselle rivisotilaalle karmaa tulee siinä tapauksessa, että nauttii vihollisen tappamisesta ja osoittaa siinä tarpeetonta raakuutta. Muuten karma toimii kuten rauhankin olosuhteissa.
- on seurausta
Karma on siis seurausta teoistasi. Karma, se mitä olet tehnyt entisessä ja nykyisessä elämässäsi, määrää sen, millainen tuleva elämäsi on oleva. Siis kun teet hyvää, niin tuleva elämäsi on parempi kuin entisesi. Ja sitten kun onnistut täydellisesti (tai vaikkapa kylvet Gangesissa kuolemasi hetkellä), niin pääset eroon jälleensyntymisen tuskallisesta kierteestä ja sinun oma olevaisuutesi yhtyy brahmaan = jumalaan. Länsimaisittain ottaen pääset paratiisiin.
No, se miten sota vaikuttaa karmaasi, onkin jo toinen asia. En osaa antaa oikeaa vastausta.
Hindulaisuuden yksi perusajatuksista on, että kaikki elävä on pyhää, eikä sitä pidä tappaa. Monet hindut ovat kasvisyöjiä tästä syytä.
Kuitenkin hindulaisuudessa puhutaan myös ihmisen vahvuudesta taistella vääryyttä vastaan. On heikkoutta olla taistelematta oikean asian puolesta. Kyllä intialaisia sotasankareita pidetään kunniassa.
Miten sitten on oikein? Se on, se on varmasti moraalikysymys. Jos tutustut Vega-kirjallisuuteen ja mietit, mitä pidät oikeana, olet varmasti oikealla tiellä. (Hindulaisilla et nimittäin ole vääräuskoinen meidän uskontojemme moraalikäsitysten mukaan toimiessasi.)- carmann
Olihan,Hitler kasvis-syöjä ei käyttänyt alkoholia,eikä polttanut tupakkaa,siis sinällään elämäntavoiltaan hyveellinen.
Eikä tappanut henkilökohtaisesti ketään. Hitlerin hallnnon ajan hirmuteot teki hallinnon henkilöt,eipä itse Hitler.
Siis Buddhaluontoinen mies oli tuo Aatu.
Ilmiselvästi oli mieleltään sairas ja siten syyntakeeton niin mites hänen karmansa vai oliko hän itse karmantuoja kansoille joille alkoi kerääntyä karmaa joka oli alkanut koostua kansojen ylle kun oli aloitettu eläinten teollinen tappaminen.
Ensin rakennettiin eläinten massatappolaitoksia ja sitten kehitys kulki ihmisten massatappolaitosten rakentamiseen.
-Luonnonkansa uskomuksen mukaan liikaa ei saa metsästää sillä tapettujen eläinten henget kostaa.
Nykyään kun katsoo kauppojen lihatiskejä ja kaupoissa viimeisen päiväyksen roskiin heitettäviä vanhentuneita lihapakkauksia saa melkein pelätä milloinka turhaan tapettujen eläinten henget tulee kimppuun kollektiivisen karman muodossa.
Itse olen vegaani ja siten myös yhtä hyveellinen kuin Hitler. - Aatusta
carmann kirjoitti:
Olihan,Hitler kasvis-syöjä ei käyttänyt alkoholia,eikä polttanut tupakkaa,siis sinällään elämäntavoiltaan hyveellinen.
Eikä tappanut henkilökohtaisesti ketään. Hitlerin hallnnon ajan hirmuteot teki hallinnon henkilöt,eipä itse Hitler.
Siis Buddhaluontoinen mies oli tuo Aatu.
Ilmiselvästi oli mieleltään sairas ja siten syyntakeeton niin mites hänen karmansa vai oliko hän itse karmantuoja kansoille joille alkoi kerääntyä karmaa joka oli alkanut koostua kansojen ylle kun oli aloitettu eläinten teollinen tappaminen.
Ensin rakennettiin eläinten massatappolaitoksia ja sitten kehitys kulki ihmisten massatappolaitosten rakentamiseen.
-Luonnonkansa uskomuksen mukaan liikaa ei saa metsästää sillä tapettujen eläinten henget kostaa.
Nykyään kun katsoo kauppojen lihatiskejä ja kaupoissa viimeisen päiväyksen roskiin heitettäviä vanhentuneita lihapakkauksia saa melkein pelätä milloinka turhaan tapettujen eläinten henget tulee kimppuun kollektiivisen karman muodossa.
Itse olen vegaani ja siten myös yhtä hyveellinen kuin Hitler."Sain valaistumisen vapaamuurareilta... On yksi vaarallinen peruspiirre, jonka olen kopioinut vapaamuurareilta. He muodostavat jonkinlaisen papillisen aateliston. he ovat kehittäneet salaisen opin... joka on annettu heille vihkimisen eri asteissa tapahtuvien symbolien ja salamyhkäisten menojen välityksellä... toimien mielikuvituksessa noituuden ja palvonnan vertauskuvien avulla - kaikki nämä ovat vaarallisia asioita, asioita joihin olen ryhtynyt. Ettekö huomaa, että puolueellamme täytyy olla tällainen luonne?... Järjestys, maallisen papiston hierarkkinen järjestys." Näin siis Hitler Hermann Rauschningin mukaan ("The Voice of Destruction").
Raakaa elitismiä, sosiaalidarwinismia, poliisivaltioita, orjatyötä... Tätä siis tuottavat ideat, joiden kehittely alkoi vapauden haaveista yksivallan alla?
- Enk-el
Karma on syyn ja seurauksen laki. Se ei kuitenkaan ole pelkästään seurauksen laki suoranaisesti aikaisempaan toimintaan nähden (hyvästä teosta hyvä seuraus ja pahasta paha seuraus), vaan se laajemmassa merkityksessään kattaa kaiken toiminnan (tekemisenkin, kuten tuossa aiemmin mainittiin) ajatustasolta lähtien. Jopa se mitä ajattelee omassa mielessään, aiheuttaa muutoksia kvanttikentässä (maapallomme on yksi sellainen)ja aiheuttaa seurauksen jossain ja jollain tasolla, jonka ajatuksen luoja joutuu kohtaamaan ja kokemaan. Onneksi pelkkä ajatus on kuitenkin 'heikko' luomaan todellisuutta, etenkin jos ajattelijalla ei ole vielä *kaikkia avaimia* tietoiseen ajatuksella luomiseen. Toisekseen 'ilmaan heitetyn ajatuksen' voi vaikka heti muuttaa päinvastaiseksi!
Jokainen meistä on vastuussa siitä, mitä nytkin tällä hetkellä tapahtuu maapallollamme. Niin kauan kuin ihmiset tuomitsevat toisiansa, kilpailevat paremmuudesta...siis pelko hallitsee rakkauden sijasta , he luovat asenteillaan negatiivisia, ei toivottuja, mutta luultavasti tarpeellisia kokemuksia. Meille kyllä käytiin kertomassa (yksi Jeshua ben Joseph 2000 v. sitten), miten tällaisesta negatiivisesta karman luomisesta päästäisiin irti, mutta joku keksi tehdä siitä *uskonnon* dogmeineen ja mentiin vähän hakoteille.
Siis ajatukset ja asenteet luovat todellisuutta: syyt ja niiden seuraukset! Niin kauan kuin suhtaudumme/asennoidumme vihamielisesti ja tuomitsevasti joihinkin asioihin (kuten sotaan) oikeastaan annamme niille "voimaa" omilla ajatuksillamme ja varsinkin sanoillamme. Vastaat ehkä nyt: "Emmehän voi hyväksyä sotaa emmekä muutakaan pahaa, mutta jos vastustan niitä, niin vaan annan lisää tuulta myllyyn?" Mitä siis voimme tehdä? Voimme ainoastaan muuttaa *syytä* eli suhtautumistamme/asennettamme, jotta seuraus (kuten sotiminen) muuttuisi joksikin muuksi (kuten rauhaksi)... Miten tällainen asenteen muutos on mahdollista, se onkin jo toinen juttu, mutta voin antaa tässä lyhyen vihjeen; se on "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi" ja ennenkaikkea opi rakastamaan itseäsi ja sinussakin olevaa Jumalan osaa "yli kaiken"! - huolestunuuut
Tämä on aika monesta vinkkelistä katsottava kysymys, mutta jospa lähtökohdaksi otetaan että sota on aina tomintaa jossa ajetaan omaa etua.
Oman edun ajaminen karman suhteen ei ole tietenkään hyväksi (yleisesti), mutta joskus joudumme tilanteeseen että yleensäkkään kenenkään etujen ajaminen vaatii ensin oman edun vaalimista (joudumme sotimaan tämän takia).
Tuo sota ei aina ole fyysistä tappamista, voimme myös käydä mielessämme kovia taisteluita oikean ja väärän suhteen (subjektiivista moraalin määrittelyä). Teot ovat ne mitkä merkitsevät, ne näkyvät.
Sota tekona on väistämätön, mutta kuinka sen kohtaamme, määrittää karmamme. - vierailija
Ei ole olemassa karman kantaa.
Sota on kielteinen asia. Sota on elämänvastainen, mutta siihen sisältyy usein elämää ja sen tasoa ylläpitävää, esim. kun puolustetaan omia oikeuksia ja niiden jatkuvuutta. Karma on ihmisen sisäinen asia, jolloin sodassa ratkaisevaa on se, mitä ihminen tekee ja toisaalta asenne, jolla hän sen tekee. Kysy tarkemmin.- wqgfk
persreiän kanta sotaan??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1961117- 80737
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48702- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä43586Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va175550- 39549
- 23543
- 46540
- 106540
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41537Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47494Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko46485Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27473Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.29442- 21432
Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425