Mitä kaikkea vaaditaan läpipääsyyn? Onko se valtakunnallinen koe vai onko eri kouluilla omat vaatimukset?
alkeistokon loppukoe
tikku
6187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä mahdat hakea kysymyksellä? Jos nyt puhutaan tokosta, eli tottelevaisuuskoulutuksesta, niin... Tokossahan kisataan luokissa ALO (alokas), AVO (avoin), VOI (voittaja) ja EVL (erikoisvoittaja). Kolme 1-tulosta / luokka = koulutustunnus (esim. AVO1). Luokkaa saa vaihtaa tosin jo yhden ykköstuloksen jälkeen. Esim. mtv3:n sivuilta löytyy hyvät koeohjeet pisterajoineen. Tavoittena tietysti 3 ykköstulosta EVL:stä = tottelevaisuusvalio.
Kyllä ne kisat kisataan joka paikassa samoin säännöin, tuomarikohtaisia tulkinta /linja eroja on kyllä paljonkin. Möllikisoista en sitten tiedä.
Olemme siis pennun kanssa koirakoulussa tottelevaisuuden alkeet-kurssilla ja meillä on loppukoe. Mitähän tuo koe mahtaa sisältä?Tietysti kurssilla harjoiteltuja asioita, mutta olemme olleet poissa pari kertaa. Ei olla siis mitään kisaajia vielä. Perustottelevaisuudesta taitaa olla kurssilla kyse, ei varsinaista tokoa vielä.
Tuota sinun pitää kysyä sieltä kurssin vetäjiltä. Ei ole todellakaan mitään valtakunnallista alkeistokoryhmän loppukoetta.
Tuota sinun pitää kysyä sieltä kurssin vetäjiltä. Ei ole todellakaan mitään valtakunnallista alkeistokoryhmän loppukoetta.
Tuollaista virallista ei ole olemassakaan eli viralliset luokat menee noin,kun m-li sanoi.
Eri koirayhdistykset ja yksityiset,jotka järjestävät koulutuksia ja jonkin sortin kursseja,määrittävät ne itse ohjelmineen kuin myäs mahdolliset niihin kuuluvat loppukokeet tai kisat.Eli ne voi olla ihan millaisia vaan,siksi ei niistä voi sanoa yleisesti ottaen.Vähän samoin on möllitokon kanssa.Nekin on usein "aika kirjavia",koska järjestäjät ne itse suunnittelee mielensä mukaan ;)
No, jokos se koe on ollut ja minkäslainen se sitten oli?