Volvo Penta TAMD40B. Mitä on hyvä tarkistaa ja katsoa kyseisestä käytetystä moottorista. Tyyppi vikoja?? tai muita heikkoja kohtia.
Volvo tamd40
3
2685
Vastaukset
- VolvoMan
No, alotetaan ylhäältä kevyesti, öljykorkki (peltinen), tahtoo joissain malleissa irrota (bensamalleissa sama korkki pysyy TIUKASTI kiinni), ilmansuodatin, kampikammiontuuletussuodatin, ja naftasuodantin kannattaa vaihtaa. Tyyppivikoja ei taida kummemmin olla, eikä kauhesti heikkoja kohtia, mutta älä nyt mee ostamaan yli 1000h ajettua konetta, silloin kerjäät ongelmia.
- Jepex
Loppu tuo sinun juttu hivenen kesken. Elikkä mitä ne mainitsemasi ongelmat ovat? Niitä tässä lähinnä haluan selvittää.
- VolvoMan
Jepex kirjoitti:
Loppu tuo sinun juttu hivenen kesken. Elikkä mitä ne mainitsemasi ongelmat ovat? Niitä tässä lähinnä haluan selvittää.
Joo, ei volvon Diesel moottoreissa ole yleensä kummempia tyyppivikoja, tuon öljykorkin irtoamisen lukisin kyllä sellaiseksi, kun kaverilla on 2xAQAD41, ja molemmissa on öljykorkki löysällä, ja edellisessä veneessä sillä oli 2xAQD32, ja niissäkin oli sama juttu, mutta bensakoneissa ->1984 asti ei ole samaa ongelmaa, vaikka öljykorkki on sama.
Sitten muista ongelmista, ne nyt on suunnilleen samat, mitä muidenkin merkkien diesel moottoreissa voi olla, jos kone on paljon ajettu, turbo on vaihtokunnossa (tohon koneeseen 1027€), painepumppu saattaa olla remppakunnossa (tiivisteet loppu), ja suuttimet täytyy yeensä putsata, eli siis ihan sama kun miudenkin merkkien diesel koneissa.
Ja jos kone on vanha, saattaa siihen tarvita vaihtaa sähkökimppu, tai ainakin tarkistaa sähköjohdot läpi kunnolla.
Mutta tosiaan, en menis paljoa li 1000h ajettua konetta, merkistä riippumatta ostamaan, koska se on jo niin paljon ajettu, että sinä on täys koneremppa kolkuttamassa ovea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1938676
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264838- 504288
- 623857
- 513236
- 503040
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262716Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.512607- 432511
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422345