Erätien asumisrauha

Suunnittelen asunnon hankintaa Erätieltä Teppanasta. Saakohan siellä asumisrauhaa vai vaikuttaako vuokrataloelämä miten? Mitkä siellä on muuten niitä vuokrataloja ja mitkä ei? Viisaat, kertokaa!!!
173727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Erätie on kyllä surullisen kuuluisa levottomuudestaan. Etenkin Kajaanin Pietarin asunnot.

Äänestä
  • muuttaa!!!!

    Äänestä

Tosi kelju kylä koko Teppana! Ei mitään positiivista sanottavaa. Liian täyteen ahdettu kylä ja sen myötä kaikenmaailman ongelmat moninkertaiset. Pois olisi päästävä, mutta kukaan ei huoli kämppääni, edes puoli ilmaiseksikaan....

Äänestä

No kyllä minun mielestä erätie on suht. rauhallinen paikka asua ja teppana yleensäkin.. Itse ainakin tykkäsin paikasta. Olen asunut erätien molemmissa päissä, siellä ylenpänä ja sit ihan alhaalla. Ylenpänä, pietarin asunnossa asuin, joka oli ensinnäkin todella siisti kuntoinen, remontoitu joskus 2000, ei mitään valitettavaa oo eikä ollu.. Paitsi että naapurissa asui harvinaisen kusipää ukko, mut tuskin se sinun naapuriksi sattuisi.

Äänestä

Ainoat joissa jotain elämää, muuten kuollutta ja tylsää. Kokonaisuutta kuvaisin sanalla "pysähtynyt".

Äänestä

Jos tuonne nyt sitten muuttaisi, niin mitä luulette, kuinka kauan menisi ennen kuin auto joko
A. varastettaisiin
B. rikottaisiin
C. töhrittäisiin ?

Onko talo nro 12 erätiellä millainen? Siinähän on kai omistusasuntoja?

Äänestä
  • Me asuttiin talossa nro 11 ja se ensimmäinen vasemmalla puolen, tien suuntaisesti. Ja asuttiin reilu vuosi siinä.. Ja kyllä meillä ainaki auto pysyi pihassa ehjänä. Siinä oli tosi rauhallista..

    Äänestä

asua rauhassa, ainakin omistus taloissa. Vuokra taloista ei ole kokemusta. Autotkin on saanut olla rauhassa, muutaman vuoden.

Äänestä

Kyllä on Erätie 18-vuokrakämpissä ainakin todella rauhallista asua! On paljon lapsiperheitä ja enpä ole nähnyt, että kenenkään autoja olisi sabotoitu!
Tervetuloa teppanaan, jos et itse möykkää! ;)

Äänestä
  • Erätie 18 oli kyllä kaikkea muuta kuin rauhallinen. Tai no häiriköt tuntui kerääntyneen lähinnä pariin rappuun.

    Äänestä

  • rauhatonta on kirjoitti:

    Erätie 18 oli kyllä kaikkea muuta kuin rauhallinen. Tai no häiriköt tuntui kerääntyneen lähinnä pariin rappuun.

    Puhut imperfektissä, eli OLI.

    Miten voit tietää nykytilanteen?

    Itse asun tällä hetkellä kyseisessä paikassa ja ON rauhallista.

    Äänestä

  • ------- kirjoitti:

    Puhut imperfektissä, eli OLI.

    Miten voit tietää nykytilanteen?

    Itse asun tällä hetkellä kyseisessä paikassa ja ON rauhallista.

    Tiedän nykytilanteen siitä, että minulla on juoruttu, että erätien meno pahenee vaan koko ajan. Pietarillakin ollaan oikein huolissaan tilanteessa. Joku huumeporukkakin kuuluu majailevan siellä ja juhlivan suurella joukolla.

    Äänestä

mikäs on tilanne nykyään?

Äänestä

Onko sitä?
12.1.2007 21:31
hhaaahhahahahaeeheehhe hyvä provo.

Äänestä

Itse asuin tuossa vähän aikaa sitten, kylläkin vuokralla, niin oli siellä suht rauhallista. Tykkäsin. Auto pysyi kunnossa. Ystävällä omistusasunto ja pitää kyllä paikasta, ei valittamista. Hintataso on vaan hämmentävän korkea.

Äänestä

Narkkeja, juoppoja ja muutama tappo.

Äänestä

Ja erätiellä ei asu ängriböööördsejä vaan ainaki muutama ilonen lintu :D Sitä iloa riittää aikaste monelle :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Onko sitä? kirjoitti:

Suunnittelen asunnon hankintaa Erätieltä Teppanasta. Saakohan siellä asumisrauhaa vai vaikuttaako vuokrataloelämä miten? Mitkä siellä on muuten niitä vuokrataloja ja mitkä ei? Viisaat, kertokaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu