mitä ainetta taikurit ja muut show miehet käyttävät tulenpuhalluksessa? onko se jotain sytytysnestettä, vai jotain vahvaa viinaa?kertokaapas, sillä haluaisin kokeilla sitä.
tulenpuhalluksessa
6
3933
Vastaukset
- --- --
Ole sitten varovainen. En ole kokeillut, mutta kertovat että puhallus pitää osata lopettaa oikein ettei liekki tule suuhun asti. Olen kerran nähnyt videonpätkä, jolla joku ei tiennyt asiaa ja koko naama oli tulessa. Ilmeisesti veti liekkejä myös henkeen.
- Coda
Itsekkään en mikään alan asiantuntija ole, joten mitään vastuuta en näistä tiedoista ota. Kerron omista kokemuksista ja opeista.
Eli perusaineena tulenpuhalluksessa on normaali sytytysneste... Turvallisuuden takia kannattaa käyttää RYPSIÖLJYpohjaista ainetta. Muilla (onko ne nyt näitä hiilivetypohjaisia..?) voi olla ikäviä vaikutuksia nieltynä/keuhkoihin vedettyinä (esim. kemiallinen keuhkokuume, ei parane antibioteilla). Varulta kannattaa varata harjoittelussa mukaan piimää, jolla voi neutraloida niellyn aineen vaikutuksen. Pidemmän aikaa tehneet käyttävät usein myös ihan tavallista sytytysnesteitä niiden paremman saatavuuden takia, mutta näissä on tosiaan riskinsä.
Tulennielennässä olen itsekkin käyttänyt tätä tavallista sytytysnestettä, tosin pitänyt huolen, että nesteeseen kasteltu tikku on enää kostea, ei siis märkä/tippuva, kun sen suuhun vie.
Jossain olen kuullu käytettävän myös vahvaa alkoholia, juuri kai sen "turvallisuuden" takia. Pirtu (tai pontikka:) ei kuitenkaan kuulemma sellaisenaan sovi käytettäväksi (ilmeisesti liian suuren leimahtamisen takia), vaan sitä kannattaa laimentaa esim. kookosmaidolla... Näitä sekoittelee suunnilleen 50% seoksen... Testata voi vaikka suhauttamalla suihkupullolla kohti soihtua.
Aina on vaara, että nestettä roiskuu kasvoille, tai muualle, joten on syytä ottaa tämäkin huomioon... palamattoma/sulamattomat vaatteet (100%puuvillaa, 100%villaa, nahkaa..) tai ilman vaatteita.
Puhaltamista ei välttämättä kuitenkaan kannata mennä itsekseen kokeilemaan, vaan kannattaa ottaa oppia joltakulta, joka asian jo osaa. Kysellä voi pyrofirmoista, sirkuskouluista, teatterikouluista jne... esim. parista jälkimmäisestä voi löytyä koulun opiskelijoita, jotka ovat valmiitä opettamaan, ainakin pienestä korvauksesta.- Puhallettu
Juuri näin. VAIN RYPSI- TAI RAPSIÖLJYPOHJAISTA sytytysnestettä! Ja osaavan ohjaajan valvonnassa. Miellä oli ohjaajana tuleva sirkustieteen maisteri.
- zamittaja
hahah jos yrität puhaltaa tulta jollai bensalla tai sytytysnesteellä sulla imasee sisään!!! hahahahahahah!"! ei hemmetti sit kyul nauru lentäs
- vieläkin???
Mitä sä räkätät kakara..?
Ei tos ollu mitää hauskaa. - ään??
vieläkin??? kirjoitti:
Mitä sä räkätät kakara..?
Ei tos ollu mitää hauskaa.En mäkään tajuu? Mut kai siinä sitten jotain hauskaa oli? "sitkuise imasee sisää ni sit nauru lentää" ok? :S
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698