palapelille? eli minkälaiselle levylle/pahville tollanen 1000 palan palapeli pitäs liimata ettei mene käppyrälle tai vääntyile? ite liimasin kovalevylle mutta vääntyi kuivuttuaan melko paljon.
mitä
3
856
Vastaukset
- ostan
aina valmiit kehykset, jossa on taustalevy, kehykset ja päällyslasi. Ei tarvitse liimailla kun pysyy hyvin lasin ja taustalevyn välissä. Ainakin 1000:n palan palapelille löytyy sopivia kehyspaketteja 50x70cm. Eivätkä ole edes kalliita, hinta on noin 15-25e. Riippuu mistä ostaa
- ...
kontaktimuovi päälle ja reilut käännökset taustapuolelle, sitten pienillä nauloilla palojen liittymäkohdasta läpi ja seinälle
- Yana
Itselläni on 1000-palan palapelejä seinällä tauluina ilman pisaraakaan liimaa, eli pystyn ne sieltä halutessani purkamaan takaisin lootaan.
Olen ostanut sellaiset kehykset, missä on ohuet puiset kehykset, tausta pahvia ja kova muovipäällinen/tai ohutta lasia.
Taustassa tärkeintä on mielestäni se, että on paljon niitä ns."kieliä", mitkä voi kääntää taustaan tiiviisti, joilloin paketti pysyy hyvin kasassa, eikä väliin jää ilmaa/tilaa, eivätkä palat pääse liikkumaan. Omissa kehyksissäni on ylä- ja alareunoissa 4 väkästä, sivuissa 6, varmasti on tukeva. Taustapahvissa valmiiksi laitetut metallikannattimet seinällelaittoa varten.
Yleensä kehysten mukana tulee sellainen ohut aluspaperi. Liu´utan sen ensin varovasti palapelin alle, se täytyy tehdä maltilla ja hitaasti. Sen jälkeen onkin helppo liu´uttaa taustapahvi sinne alimmaiseksi. Sitten laitan päällysmuovin tai lasin palapelin päälle. Viimeiseksi laitan päälle kehykset, jossa on ne väkäset ja varovasti nostan ihan senverran nurkkaa ylös, että saan väkäsen taitettua kiinni. Samalla tavalla käyn läpi jokaikisen väkäsen. Sen jälkeen voi jo nostaa ja kääntää ympäri koko homman ja vielä painella väkästen päät kunnolla alas, että palapeli pysyy paikallaan. Ainakin 1000 palan palapelit ovat pysyneet loistavasti kasassa ilman liimaa, isommista en uskalla mennä takuuseen, niistä ei ole kokemusta.
Olen niitten palapelitaulujen kanssa tehnyt jo yhden muutonkin ja aina vaan pysyy pelit kasassa.
Ihan ilman liimaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172373Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671569Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061499Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801260Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.411246Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056