Mulla on tuollainen fujitsu-siemens kotikone, siinä on polttava CD ja erikseen lukeva DVD asema. DVD asema on ollut rikki jo pitkään. Nyt ostin LG:n GSA-H10A "yhdistelmäaseman" no mikälie kombo. Näyttäis paketissa olevan kyllä tuosta fyysisestä asennuksesta aika selkeät ohjeet. Sitten onkin epätietoisuutta? Miten menetellä noiden vanhojen asemien kanssa ennen vaihtoa? Pitääkö poistaa jotain ohjelmia ja ajureita?
DVDaseman vaihto
Eka-kertalainen
6276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muuta kuin virrat ja vanhat asemat pois, uusi asema piuhoihin kinni ja virrat päälle.
ihmeessä et ostanut polttavaa dvd-asemaa? Eihän noilla comboasemilla tee yhtään mitään, vai aiotko poltella pelkkiä cd:itä? Hintakaan ei olis ollut juurikaan isompi.
mukaan. Se on kyllä totta että nuo DVD-RW asemat ei olen sen kalliimpia kuin Combo-asematkaan (saattaa olla jopa halvempia) mutta ainakin mulla on enempi käyttöä cd-r levyille kuin DVD-r.
Enpä ole montakaan DVD-romppua polttanut mutta CD-r levyjä on joitakin satoja tullut vuosien mittaan paistettua.
ne cd-aihiotkin sillä dvd polttimella, combolla on hieman vaikea poltella dvd-imagea jos tulee joku päivä tarve tehdä vaikka dvd:stä varmuuskopio, sitä paitsi dvd on halvempi tallennusmedia kuin cd.
GSA-H10A on DVD -RW-asema.
Siis ilmeisesti tuo kombo sana ei ollut juuri oikea tähän asemaan.Sori jos johdin harhaan. Kyllä tuon paketin mukaan polttelee myös DVD-levyt.Super multi DVD/CD Rewriter lukee paketissa. Ostin ku oli tarjouksessa 39€. Siis vanhat irti ja uusi tilalle ja toimii?? onko näin??