Suositelkaa matkakohdetta?

Muima

Moro! Olen vanhempieni kanssa lähdössä lomalle, jonnekkin päin Europpaan ensi kesäkuussa tai heinäkuussa. Vanhempani halusivat ehdottomasti päästä rantalomalle. Heidän mielestään ei ole tärkeää kuinka hyvä ostosmahdollisuudet ovat. Mutta taas itseni mielestä olis mukavaa, jos kohteessa olisi tietenkin hieno ranta ja hyvät shoppailumahdollisuudet. Olemme lähdössä vasta ensimmäisen kertaan lomalle, muualle kuin Suomeen.
Vaihtoehto voisi löytyä Turkista, Espanjasta, Kreikasta, Portugalista tai mistään vaan kunhan hintataso on edullista! :) Paikat saisivat sijaita Etelä-Euroopassa.    

10

2956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekkin käynyt

      Suosittelen lämpimästi teille Bulgaariaa. Siellä edullista ainakin vielä tehdä ostoksia, kengät laukut, vaatteet, valinnan varaa löytyy.. Ruoka on siellä todella hyvää ja edullista. Ja aurinkoa ja rantoja löytyy..
      Kreikka ja muut ovat nykyään aika hinnakkaita. Turkissa ehkä vielä edullista, mutta en suosittele, varsinkaan ensikertalaisille...

      • nimerimej

        Bulgariaa mäkin suosittelen, siel 2 ihan jees turistikylää, sunny beach ja kultahietikko. Kultahietikko ehkä parempi. Tosi halpaa tuol on. Toki joku kreikka vois olla mukavampi, jokin kiva kreikan saari? Hintataso on tietty korkeempi mut ite pidän enemmän kreikastA. Myös Portugali voisi olla teille hyvä.


      • lietsun mama
        nimerimej kirjoitti:

        Bulgariaa mäkin suosittelen, siel 2 ihan jees turistikylää, sunny beach ja kultahietikko. Kultahietikko ehkä parempi. Tosi halpaa tuol on. Toki joku kreikka vois olla mukavampi, jokin kiva kreikan saari? Hintataso on tietty korkeempi mut ite pidän enemmän kreikastA. Myös Portugali voisi olla teille hyvä.

        Kreikkahan on aivan ihana, mut kallis.. sen paikan varmaan suurimpia miinuksia. Portugalissa, Albufeidassa olimme joskus vuosia sitten, enkä saanut positiivista tuntumaa paikkaan ollenkaan, en minkään suhteen... kallista, huonnoimmat liha-annokset mitä koskaan eläissäni yrittänyt syödä... Ihmiset mielestänin töykeitä. No se tietty vain yksi kohde sieltä... Ja nykyään olen "kajahtanut" täsin Thaimaan lumoihin...


    • kiinnostaa..

      ..suosittelen Palman kaupunkia Mallorcalla.
      Hintataso on ainakin Kreikkaan verrattuna edullisempi. Palma on kaunis, laadukas ja tyylikäs kohde, missä voi yhdistää ranta- ja kaupunkilomailun. Shoppailijan paratiisi.
      Bulgariaa, mitä tuossa edellä suositeltiin en ole itse kokenut, mutta kuulemani perusteella hotellien taso on kyseenalainen ja varkaita riittää joka lähtöön.

    • karta euroa
    • löytyy kaikkea

      Miten olisi Barcelonan tienoot? Majapaikkaa voisi pitää pienemmässä rantakaupungissa, mutta julkisilla kulkumatkan päässä olisi sitten tuo iso kaupunki? Tai sitten Kreikka, joku isompi saari ja kaupunki, kuten Hania, jonka lähellä mukavia rantakyliä.

    • Elina..,,..,,..

      Kannattaa mennä Bulgaariaan sunny Beatsille!!
      Siellä on tosi hyvät ostos mahdollisuudet, halpaa, 8km pitkä hiekkaranta.... olin siellä viime kesänä käsäkuun lopulla ja siellä oli tosi lämmin 28-35 astetta!!
      sinne on noin 3 tunnin lentomatka....

      SUOSITTELEN!!

      ps: se on etelä-euroopassa kreikan ja turkin lähellä
      pps: TURKKIIN EI KANNATA MENNÄ MUN ÄIDILLE JA ISÄLLE TULI SIELÄ VEDESTÄ RUOKAMYRKYTYS!!!

      • ääni*****

        Tuleehan varmasti turkissa ja kaikissa muissakin etelän maissa "ruokamyrkytys" jos kraanavettä alkaa juomaan:)Oma suosikkini on turkki, jos halpaa hintatasoa etsii. Miinuksena siellä ovat kyllä paikalliset kaksilahkeiset, joista ajoittain on varmasti riesaa:( Mutta, muuten turkki on kaunis maa ja hintataso välimeren kohteista alhaisin


    • Matkusteleva mies

      Jätä ensi alkuun Islamistiset maat pois laskuista. Heillä epävakaat oltavat eivätkä he kunnioita muita uskontoja. Turkki siis kannattaa jättää väliin ( olen käynyt). Espanja kulunut paikka, Barcelona ainoa ja mikäli arkkitehtuuri kiinnostaa. Bulgariasta löydätte edullisen vaihtoehdon josta löytyy ehkä Euroopan alueen parhaita rantoja. Bulgarian hyviin puoliin kuuluu myös lyhyt lento-aika (Burgas n.3 1/2 tuntia). Kreikassa on loistavia pikku saaria, mutta hintataso korkeampi. Kreikkalaisille iso plussa sivistyneestä käytöksestä.

    • Aspera/Lonicera

      Vilkaise viestini yllä. Meillä mukana niin lapsia kuin varttuneempia ja uskon,että paikka miellyttää kaikkia. All inclusive 600€/hlö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7282
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      52
      5114
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4411
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe