Ikkunoiden koon säätely

Kuvitellaan tilanne. Mä oon pistäny kotareilleni kuvia. Oon pienentäny ne pikkukuviksi ja tarkotuksena olisi että niitä klikkaamalla aukeaisi uusi ikkuna jossa kuva olisi oikeassa koossa. Mutta että se ikkuna on vaan sen kuvan kokonen, eikä määrittelemätön iso ikkuna.
Miten mä saan ton aikaseksi? Kiitti tuhannesti avusta jos joku osaa auttaa!!
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Javascriptillä, ohjeita löytyy netistä vaikka millä mitoin.
esim: http://koti.mbnet.fi/~merkka/js/js11.html

HTML dokumentin tilalle voit asettaa kuvatiedoston. Erilaisilla lisämääreillä voidaan ikkunasta poistaa osoiterivit, painikkeet jne.

Hommassa on kuitenkin käytettävyyden kannalta kaksi vakavaa varjopuolta:

1) Ihmiset vihaavat sitä että sivu availee omia ikkunoita (tutkimusten mukaan!), ihmiset taas pitävät siitä jos isompi rseluutioinen kuva avautuu samaan ikkunaan kuin missä sivutkin olivat (pienine thumbnail kuvineen). Näin selaimen takaisin napista on paljon hyötyä kuvia selailessa. Nyrkkisääntö: sitä parempi käytettävyys, mitä vähemmän ylimääräisiä ikkunoita avautuu näytölle.

2) Kuten Javascript yleensäkin, niin tämäkin homma on vaivalloinen, joudut copy paste menetelmänä kopioimaan pitkähkön scriptin jokaisen kuvan linkki tagiin ja laittamaan kuhunkin kuvan tietoja vastaavat arvot (ikkunan koko). Muutaman kuvan kanssa tämä ei ole iso homma, mutta jos kuvia on enemmän niin hommasta tulee järkyttävän vaikeaa.

Äänestä

On kiva yrittää tehdä kaikenlaisia hilavitkuttimia ja kikkakolmosia kotisivuilleen. Mutta yleensä ne vaan saavat käyttäjät unohtamaan koko sivut.

Tuo esittämäsi 'kikka' on juuri tällainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Roosa kirjoitti:

Kuvitellaan tilanne. Mä oon pistäny kotareilleni kuvia. Oon pienentäny ne pikkukuviksi ja tarkotuksena olisi että niitä klikkaamalla aukeaisi uusi ikkuna jossa kuva olisi oikeassa koossa. Mutta että se ikkuna on vaan sen kuvan kokonen, eikä määrittelemätön iso ikkuna.
Miten mä saan ton aikaseksi? Kiitti tuhannesti avusta jos joku osaa auttaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu