Sellaista asiaa kyselen, josko joku sattuisi tietämään. Mitkä ovat pääsyvaatimukset DI-opintoihin Otaniemeen? en ole käynyt lukiota, mutta amk-insinööri tutkinto on. Tällä hetkellä työelämässä kiinni, vaan jatko-opinnot kiinnostavat kovasti. Ilmeisesti valintakoetuloksia katsotaan, entä miten amk-todistukset vaikuttavat, entä työkokemus? Jostain lukenut, että pitäisi olla lukion kursseja suoritettuna??? kiitos jos joku viitsii vastata :)
pääsyvaatimuksista otaniemeen?
amk-insinööri
71896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Amk-tutkinnon suorittaneet voivat työelämässä hankitun kokemuksen jälkeen jatkaa opintoja suorittamalla ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon. Ylemmän tutkinnon opiskeluun kuluu noin puolitoista vuotta."
lähde: http://opiskelemaan.tkk.fi/amk.html
Yleisesti joutuu suorittamaan ns. väyläopintoja 20-60op joten päällekkäisyyksistä johtuen voipi kestää 2-3vuotta
valinta suoritetaan ainakin LTY:ssä vain todistuksen sekä työkokemuksen perusteella.
tuntuisi olevan helppo päästä sisään jos ei aivan surkeita pahveja omaa.
Kannattaa tutkia asiaa sen osaston sivuilta, jossa opetetaan samaa pääainetta kuin amk-tutkinnossasi (ellet ole jo tehnyt niin). Käytännöt saattavat vaihdella jonkin verran, mutta kannattanee hakea sisään erikseen amk-opiskelijana (siihenkin löytyy varmaan ohjeet netistä), jolloin saat kandidaatintutkinnon opinnot anteeksi TKK:lla suoritettavien siltaopintojen jälkeen. Ne siltaopinnot eivät ole sieltä tutkinnon helpoimmasta päästä, joten 2-3 vuotta kannattaa ainakin varata. Opinnot kuitenkin sellaisia, että eiköhän ainakin osa-aikainen työssäkäynti onnistu...
Toinen vaihtoehto on mennä sisään pääsykokeella. Vaatimuksena on tällöin toisen asteen tutkinto (esim. ammattikoulu) -> lukio-opintoja ei vaadita.
Mikäli kysymyksiä herää lisää, kannattaa ottaa yhteyttä koulutusohjelman opintoneuvolaan. Siellä varmasti vastaavat kysymyksiisi mielellään, tai tarvittaessa ohjaavat asiasta tietävän/vastaavan henkilön puheille.
kiitos. noilla tiedoilla on hyvä jatkaa jatko-opintojen suunnittelua.
Jatko-opintoja ovat DI-tason päälle opiskeltavat. Ei DI-tason saavuttavat opinnot.
Suunnittelet siis opintoja, et jatko-opintoja :)
Tottahan se on.
Amisinsinööri ei voi jatko- opiskella d-i tutkintoon.
Amisinssi voi opiskella diplomi- insinööriksi, kuten kuka tahansa ja saada jonkun perusmatematiikan- kurssista vapautuksen, ei tosin ole näkemäni perusteella kannattanut; mutta jatko- opiskeluksi sitä ei voida katsoa. Amikalle jatko- opiskelua on ylempi amk. tutkinto. Yliopistotutkinnot eivät ole millään tavalla jatkoa amk. opinnoille.
Näin on ja sen tien olen itsekin kulkenut.
Tilanne TKK:lla 2000 luvun alussa omalla osastollani:
saman alan teknikko 40 ov hyvitys
saman alan insinööri 60 ov hyvitys
saman alan insinööri (2000-luvulla valmistunut AMK) 80 ov hyvitys
Eli mikäli tutkinto oli suht tuore, niin sai tuon 80 ov:n korvaavuuden. En tiedä miten menee nykyään ja/tai noilla opintopisteillä.
Tutustupa toisen vaiheen valintaoppaaseen täällä http://opiskelemaan.tkk.fi/