Mitäs

Olen opiskellut vuoden kieliä ja tarkoituksenani olisi hakea nyt samaa alaa, samoja kieliä toiseen yliopistoon. Onko vuoden opiskelulla mitään merkitystä? (Paikka johon hakisin, on Oulun yo.)
Entä mitä luulette, onko keskimäärin yhteushaussa suurin osa hakijamäärästä, kokeissa olleista abeja?
Alaa, jota hakisin lukemaan, hakee keskimäär. 140 ja 110 on kokeessa ja n. 20 vähän päälle pääsee. Kuinka moni noista voisi olla abeja? Auttakaa hyvät ihmiset!! Paniikki iskee.. :( ;)
2273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luvut kuulostavat niin tutuilta, että taidat olla pohjoismaisen filologian hakija? Aiemmista opinnoista on varmasti hyötyä, jos ei vielä pääsykokeessa niin luonnollisesti viimeistään opintojen hyväksilukemisessa. Ja juu, abeja tosiaan on suurin osa. Tänä syksynä aloittaneista karkeasti arvioiden 80% on viime kevään ylioppilaita. Mutta jos kerran olet jo vuoden lukenut, pitäisi sinulla olla hyvät mahdollisuudet päästä sisään tuoreiden ylioppilaiden lisäpisteistä huolimatta. Ja varasijoilta pääsee joka vuosi joku, ruotsi kun ei ole kaikilla hakijoilla se ykkösvaihtoehto...

Niin, ja meitä tänä syksynä aloittaneita on muistaakseni 28 kpl.

Mainittakoon vielä, että itse tulin hyväksytyksi jo 2005, mutta aloitin vasta tänä syksynä, enkä ollut kevään 2005 abi. Mahdollisuuksia siis on, tsemppiä hakuun! Oletko muuten ottanut selvää, josko vaikka olisi mahdollista hakea siirtoa?

Äänestä
  • Joo, ruotsia juuri.. :)
    Eli homman nimi on se, että halu olis todellakin Ouluun päästä, kun lähempänä kotia ja muutenkin paikkana tuttu jne.
    Siirrossa on nyt vain sellainen ongelma, että kun kysyessäni sitä Oulun yo:sta, sieltä vastattiin, että siirtoa hakevien hakuaika päättyy joskus maaliskuussa (päivää en muista) ja siihen mennessä pitäisi olla tehtynä jo perusopinnot ja ne saankin vasta päätökseen sitten kesäloman alkaessa tai lukukauden loppuessa. Toisekseen, jos olisin vuoden päästä yrittänyt siirtoa, sieltä sanottiin siihen, että on mahdollista, että jo vuoden päästä vaadittaisiin myös aineopinnot elikä sinne kandiin asti.
    Sitten tulin siihen ratkaisuun, että parempi yrittää nyt tavallisessa haussa. Kiitos, helpotti todella paljon tuo kertomasi!! :)
    Pitää vain toivoa, että se paikka sitten sieltä aukeaisi. Kirjaa olen jo alkanut selailla.. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luulette kirjoitti:

Olen opiskellut vuoden kieliä ja tarkoituksenani olisi hakea nyt samaa alaa, samoja kieliä toiseen yliopistoon. Onko vuoden opiskelulla mitään merkitystä? (Paikka johon hakisin, on Oulun yo.)
Entä mitä luulette, onko keskimäärin yhteushaussa suurin osa hakijamäärästä, kokeissa olleista abeja?
Alaa, jota hakisin lukemaan, hakee keskimäär. 140 ja 110 on kokeessa ja n. 20 vähän päälle pääsee. Kuinka moni noista voisi olla abeja? Auttakaa hyvät ihmiset!! Paniikki iskee.. :( ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu