Onko täällä muita, joilla sama tilanne. Lääkäri sanoi, että reikä on pienen pieni, ja voi umpeutua raskauden aikana. Emme siis olekaan vielä ainakaan kovin huolissamme, varsinkin kun vauvat ovat kehittymeet muuten oikein hyvin.
Olisi mukava kuulla kokemuksia muilta.
Olisi mukava kuulla kokemuksia muilta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
löytyi pieni reikä sydämmestä syntymän jälkeen kotiinlähtötarkastuksessa.sitä on seurattu pari kertaa mutta haittaa siitä ei ole ollut.tyttö nyt 9kk ja kasvanut tosi hyvin ja liikkuu kovasti
oli syntyessään ihan reikäinen sydän. Nyt lapsi on esiteini ja kaikki hyvin. Useat leikkaukset vauvana ja pikkulapsena olivat tietenkin rankkoja, mutta jos niinkin pahasti reikäinen sydän voi hyvin eikä enää mitään lääkitystä ole, niin uskon että teidän vauvan pienoinen reikä sydämessä ei ole niin paha kuin miltä kuulostaa. Tietysti asia huolettaa, sehän on selvä. Ja hyvä kun lääkrit voivat seurata tilannetta.
Tunnen myös aikuisia (yli 30v), joilla joskus aikuisudessa huomattu sydämessä reikä eikä siitä ole ollut mitään haittaa. Kun ystäväni ovat olleet masussa, ei mitään ultria ole ollut kertomassa rei'istä. Käsittääkseni reiät ovat aika yleisiä ja usein harmittomia.