onkos mahdollista

vaikka 4 metriä korkea jos vaan huonekorkeutta riittää? muuraamalla meinasin toteuttaa ja korkeutta löytyy riittävästi. yleensähän takat ovat siinä kahden metrin korkuisia mutta onkos siinä joku este jos haluaisin tehdä vaikka tuollaisen 4 metriä korkean? painokaan ei tuota ongelmia.
vai eikös savukaasut kierrä jos liian korkea takka?
eikös se kumminkin aina enemmän hyötyä ole mitä pitempään savukaasut takassa kiertää ennen hormiin pääsyä?
4563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mitenkään liity takan korkeuteen ja saman varaavuuden saat levittämällä massaa sivusuunnassa.

Äänestä

Eli meillä on keittiö kolme porrasta olkkaria ylempänä ja leivinuuni on siis keittiön puolella ja takka olkkarin puolella. Takalle tulee siis näin korkeutta ainakin 3 metriä. Ja hyvin toimii (on siis varaava). Mutta muurari kannattaa ottaa (ja vielä sellanen muurari, joka asiansa osaa), että takkaan saa hyvän vedon ja kiertoa mahdollisimman hyvin (eli varaa lämpöä sit hyvin). Itse tunnen erään hyvän ja kokeneen muurarin, jolla on omassa kodissaan varaava takka, jossa on 13 metriä savukanavaa. ELi takka on TODELLAKIN LÄMPÖÄ VARAAVA :)

Äänestä

Mitä korkeampi uuni sitä vähemmän vastustaa piipun vetoa, jos tehdään tuliputki -malli. Nielu -mallissa vähän eri juttu, voi olla hiukkasen vaikee saada mittasuhteet kohdalleen. Oon tehnyt viimeaikoina useempia uuneja joiden korkeus on välillä 2,3-2,4 metriä. Niissä on pikkasen sitä vikaa että tuppaa tulemaan liian kova veto.

Äänestä
  • korkeammassa takassa pienentää tekovaiheessa. Eli kannattaako silloin poskikanavan suuruus olla lähempänä puoltakiveä.
    Niin ja kuinkas korkeassa takassa tuon nielun kanssa? Pönttöuunissahan sen toki voi nostaa tuliputkellä ties kuinka korkealla, mutta kuinka nielu rakennetaan esim. *mökkitakkaan*, mikäli halutaan korkeutta?
    Kun tuollaista korkeaa takkaa lähtee suunnittelemaan sen täytyy olla aika laaja-alainenkin jo näön vuoksi. Eli seinämiin vahvuutta ja useammalla poskikanavalla. Mielenkiintoinen ajatus:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehdä varaavasta takasta kirjoitti:

vaikka 4 metriä korkea jos vaan huonekorkeutta riittää? muuraamalla meinasin toteuttaa ja korkeutta löytyy riittävästi. yleensähän takat ovat siinä kahden metrin korkuisia mutta onkos siinä joku este jos haluaisin tehdä vaikka tuollaisen 4 metriä korkean? painokaan ei tuota ongelmia.
vai eikös savukaasut kierrä jos liian korkea takka?
eikös se kumminkin aina enemmän hyötyä ole mitä pitempään savukaasut takassa kiertää ennen hormiin pääsyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu