Voiko tämä olla hiivaa?

Minulla on ollut viikon verran kellertävää vuotoa joka ei haise. Vuotoa ei tule paljoa, mutta jonkin verran ja ei kokkareista. Jonkin verran silloin tällöin tuntuu ulkopuolella kutinaa. Lääkäri sanoi, että on myös ulkopuolella punoitusta, mutta lääkäri ei tiennyt mikä tämä on lähetti klamydia kokeeseen vaikka en ole ollut kuin oman miehen kanssa ja käytämme kumia. Tässä nyt olen tätä miettinyt mikä tää on kyllästyttää tuo keltanen vuoto. Mikäköhän tämä voisi olla onko teillä ollut tällaistä?
4778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yks typerä ??? mee läkäriin

Äänestä
  • Ja, taas toinekin typerys näköjänsä joka ei osaa lukea , että olen käynyt lääkärissä. Minulla on kokeet siellä vaan kyselin näin etukäteen, kun odotan tuloksiani. Täältähän saa kysellä eikö vain ihan mitä vain sinulla taitaa olla vaan huono päivä.

    Äänestä

Kyllä mun mielestä kyseessä voi olla myös hiiva. Itselläni on ollut muutamia kertoja hiiva, mutta valkovuoto ei ole ollut kokkareista... Kerran mulla vaan oli semmoinen oire, että "hulahteli" tosi vetistä valkovuotoa housuun (siis oikeesti, tuntu niinku ois kusi tullu housuun) ja sit ostin hiivalääkkeet ja ohi meni.

Mutta kun kerta sanoit, että vuotosi on kellertävää niin kyseessä voisi olla myös jonkinlainen emätintulehdus. Jos sinulta on näytteet otettu niin eiköhän se sieltä selviä. Mitään vakavaa se ei kuitenkaan ole! Naisilla kun on näitä alapäävaivoja ihan tarpeeksi asti :)

Äänestä
  • Itselläni on ollut joitain hiivatulehduksia elämäni aikana, eli osaan kyllä tunnistaa sellaisen (todellakin!). Nykyään valkovuoto muuttuu silloin tällöin joko tuollaiseksi nestemäiseksi -hulahtaa housuihin ja on hieman kellertävää/vihertävää. Toisinaan se on sellaista valkoista tahnaa mutta kutinaa tai hajuja ei ole ollenkaan. Omituista. Seksiä en ole harrastanut pitkään aikaan enkä kyllä ronkkinutkaan itseäni mitenkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiivaavai kirjoitti:

Minulla on ollut viikon verran kellertävää vuotoa joka ei haise. Vuotoa ei tule paljoa, mutta jonkin verran ja ei kokkareista. Jonkin verran silloin tällöin tuntuu ulkopuolella kutinaa. Lääkäri sanoi, että on myös ulkopuolella punoitusta, mutta lääkäri ei tiennyt mikä tämä on lähetti klamydia kokeeseen vaikka en ole ollut kuin oman miehen kanssa ja käytämme kumia. Tässä nyt olen tätä miettinyt mikä tää on kyllästyttää tuo keltanen vuoto. Mikäköhän tämä voisi olla onko teillä ollut tällaistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu