mahdollista päästä yliopistoon pelkästään yo-todistuksen perusteella, kun olen kuullut että jos saa kaikista laudaturin niin tämä olisi mahdollista.
onko
Anna
3255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No sehän riippuu ihan alasta. Joillekin aloille pääsee suoraan todistuksella, muttei läheskään kaikille. Suurimmalle osalle aloista pääsykoe on pakollinen, vaikka olisi kirjoittanut seitsemän laudaturia.
Luonnontieteellisille aloille ja teknilliseen yliopistoon saattaa päästä. "Koville" linjoille / aloille ei pääse.
Mille hemmetin koville aloille? Tiedäppäs se, että paperivalinta esim. TKK:lla on paljon parempi osaamistason mittari kuin vaikkapa lääkiksen pääsykoe. Matemaattisia aineita kun on jotkut tahkonnu koko lukion, ekasta luokasta lähtien. Ihan perusteltua siis ettei kaikkien tarvitse ruveta pääsykokeisiin lukemaan.