Haluaisin mökin pihalle hirsisen vierasaitan n.16m2. Pääsääntöisesti kevät-kesä-syksy käyttöön. Myöhemmin kun sähköt ja lämpö ehkä myös talvella olisi käyttöä. Antakaa naisihmisella neuvoja (asiallisia kiitos!) millainen olisi hyvä valinta. Hirren paksuus, hirsityyppi, valmistaja yms.Kannattaako ostaa valmiiksi kasattuna(onko tämän kokoisia edes kasattuina?) vai kasauttaa paikalla. Kannattaako laittaa harkkojen päälle vai valaa pohja? Jos harkot- kannattaako aitan alusta kuorruttaa lekasoralla tms. Lisäksi jos jollain olisi hyvä aitta myynnissä tätä kokoa- laittakaa yhteystietoja tänne. Auttakaa asiantuntijat! Kiitos etukäteen.
hirsiaitta 16m2
8
9763
Vastaukset
- lellu1960
tämmöinen,
http://www.luoman.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=125&Itemid=127
Se oli helppo kasata ja sille riittää perustaksi harkkoperustus. Tarkenee keväällä, kesällä, syksyllä, jos ei kovin ole kylmä, talvilämmin ei siis ole, on niin ohutta kevythirttä.Meillä ajaa asiansa. Hinnaksi tuli n. 3000 euroa, kun porukalla tehtiin itse.- ???____??
tuohan on leikkimökki. Kevythirttä?? Tosikevyttä.
"Tarkenee kesällä, keväällä, syksyllä, JOS ei ole
kovin kylmä" Hauskasti sanottu. Ja kysyjä sanoi, että myöhemmin kun sähköt jne. miksi tarjoat tuollaista? - lellu1960
???____?? kirjoitti:
tuohan on leikkimökki. Kevythirttä?? Tosikevyttä.
"Tarkenee kesällä, keväällä, syksyllä, JOS ei ole
kovin kylmä" Hauskasti sanottu. Ja kysyjä sanoi, että myöhemmin kun sähköt jne. miksi tarjoat tuollaista?esimerkkejähän voi esittää, ratkaisuhan on kunkin oma, meillä on kyllä ajanut asiansa.Meillä on erikseen talo asumista varten, tuo on sitten lämpimien kelien käyttöön.
- ikuinen rakentaja
Ota yhteyttä luotettavaan, riittävän isoihin
toimittajiin. Honka, Kontio, Lapponiahouse, tuossa
kolme suurinta. Varmasti löytyy sopiva ja mieleinen.- hirsiaittaa
niin ota toimittajaksi jokin noista yrityksistä http://www.hirsikoti.fi/4.1.php
Nuo on HTT:n jäseniä ja joita itse suosin. Honka&Kontio siellä onkin, mutta
Lapponiahousea ei siellä näy (ei vissin kelpuuteta) vaikka toimittaakin "lämpöhirren" lisäksi myös hirsirakennuksia. Ihmettelen myös mitä Rantasalmi tekee tuolla listalla ekorexeineen
- haluat niin
ota yhteys kunnon hirsitimpuriin, siis käsityöläiseen.
Hirsi on oltava vähintään 120mm paksua. Latva-tyvi-latva ladonta, ts luonnolliseseti kapeneva hirsi.- pohjanmaalla
on ammattitaitoisia monia kymmeniä vuosia toimineita yrityksiä, jotka valmistavat hienoja käsin tehtyjä perinteisiä aittoja. Laatu on taattu, kun on pitkä kokemus.Eikä hinnatkaan poikkea saman paksuisista koneella tehdyistä hirsistä.
Pikakurssin käyneet kylätimpurin tapaiset tuskin pystyvät samaan, sillä ovat vielä aika kokemattomia hirsialalla.Mokia saattaa tulla.
Ohkaisesta "päreestä" tehdyt ohutseinäiset painivat leikkimökki sarjassa, eivät ole hirttä. - jiiiihoo
pohjanmaalla kirjoitti:
on ammattitaitoisia monia kymmeniä vuosia toimineita yrityksiä, jotka valmistavat hienoja käsin tehtyjä perinteisiä aittoja. Laatu on taattu, kun on pitkä kokemus.Eikä hinnatkaan poikkea saman paksuisista koneella tehdyistä hirsistä.
Pikakurssin käyneet kylätimpurin tapaiset tuskin pystyvät samaan, sillä ovat vielä aika kokemattomia hirsialalla.Mokia saattaa tulla.
Ohkaisesta "päreestä" tehdyt ohutseinäiset painivat leikkimökki sarjassa, eivät ole hirttä.Ihan uusi on pihassa. 5 tuuman pelkkahirttä, paikalla käsityönä tehty, eristetty ja kaksikerroksinen. Kokonaisala 17 neliötä! Voi kuljettaa kokonaisena minne vaan..On siis myytävänä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882