Moro! Aiheuttaako muilla Thyroxin vatsakipuja? En voi enää sitä niellä, ku se tekee vatsan tosi kipeäksi. Olen sitä imeyttänyt kielen alla. Onko tuota toiset tehneet? Onko teistä vaikuttanut kilppariarvoihin negatiivisesti?
Thyroxin
6
3798
Vastaukset
- .........
Onkohan sulla liian suuri aloitusannos? Thyroxin voi aiheuttaa närästystä, muusta en ole kuullut. Thyroxin ei imeydy kielen alta farmaseutin mukaan... valuu mahaan ja imeytyy sitten sieltä.
Mitä tarkoitat negatiivisella? siis positiivisestihan se tavallaan vaikuttaa koska niitä parantaa. tsh laskee ja t4v nousee.- vajis
Negatiivisella tarkotan sitä, että arvot menee huonommaksi eli TSH nousee ja T¤-V laskee. Ku en tiedä imeytyykö tuo tosiaan kielen alta niin hyvin ja arvot sen takia huononis.
- ...
... harrastanut liuottamista aina Liothyronin kohdalla ja tarvittaessa tyroksiininkin kanssa (iltapäivälääkkeenotolla, kun maha ei ehkä oo ihan tyhjä eikä oo välttämättä vettäkään...) enkä ole huomannut arvoissa eroa (2 kertaa/pvä otan lääkettä siis siksi, että jaksan olla koko päivän).
Eihän sulla ole sitten laktoosi-intoleranssi? - jotkut hyvin herkäthän voipi saada oireita tuostakin...?- vajis
Mulla on laktoosi-intoleranssi. Olen mä sitäkin miettinyt, että tuo thyroxin varmasti mulla aiheuttaa ilmavaivoja ja muuta. Noi vatsakivut mistä puhuin, on kovaa vatsanpolttoa ja ärsytystä, pahaa oloa jne. Hankala homma ku pitäs tota thyroxinia lopun elämän syödä muttei oikein pystys.
- .......
vajis kirjoitti:
Mulla on laktoosi-intoleranssi. Olen mä sitäkin miettinyt, että tuo thyroxin varmasti mulla aiheuttaa ilmavaivoja ja muuta. Noi vatsakivut mistä puhuin, on kovaa vatsanpolttoa ja ärsytystä, pahaa oloa jne. Hankala homma ku pitäs tota thyroxinia lopun elämän syödä muttei oikein pystys.
sitten vaan happosalpaajaa alkuun jotta vatsa ei kupli...
- Anonyymi
....... kirjoitti:
sitten vaan happosalpaajaa alkuun jotta vatsa ei kupli...
On myös olemassa laktoositonta thyroxinia. Juttele lääkärin kanssa, ennen kuin alat ottamaan happosalpaajaa. Mahan happamuus vaikuttaa imeytymiseen. Mahan happamuus pitäisi olla aina tasainen. Soodaa sisältaviä juomia ei myöskään pitäosi juoda samasta syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard2283675Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."53222Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks152993Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i372850VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat52769Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma132705Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k162677Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂502351Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole261948Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3011592