Kuinka lämmintä Bulgarian rantakohteissa on toukokuussa? Lähinnä toukokuun keskivaiheilta kesäkuun alkuun? Onko merivesi jo tarpeeksi lämmintä uimiseen?
BULGARIA TOUKOKUUSSA
ihme
78890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käyppä vaikka googlettamassa, sillä tavalla löytyy kyllä aika hyvin.. Mutta esimerkiksi on tuossa :
http://www.pomorie.com/trakiatravels/fi/weather.html
taikka tuossaki :http://matkailijan.info/ilmasto/eurooppa/bulgaria/tilastot/
kun Suomessa sillon ja epävakasta.
Toukokuun puolvälissä merivesi on aika kalsaa. Voi tuulla rantsuissa.
menni viime vuonna 31.5. sunny beachille ja lämmintä oli ihan tarpeeksi. en sitten tiedä toukokuun alkupuolesta vieläkö sillon riittää lämpöä, merivesi on ainakin aika kylmä
toukokuun-kesäkuun vaihteessa oli todella lämmintä, myös merivesi(muistaakseni lämpötila meressä oli 22-25!). Suomessa tuolloin vain n. 15, sunny beachilla 30(joinakin päivinä varjossakin oli yli 30, aivan ihana lomailu ilma!me olimme 27.5 alkaen siellä 2 viikkoa )
Eihän tällaiseen kysymykseen pysty kukaan vastaamaan täydentävästi !
Suomessakin säät voivat vaihdella huomattavasti samaan aikaan eri vuosina.
Siitä taas johtuu se onko merivesi lämmintä vai ei jne.
Jos haluaa pomminvarmaa aurinkolomaa Bulgariaan ei kannata mennä ennen juhannusta !
me ollaan oltu nyt kolmena vuonna peräkkäin sunny beachillä touko- kesäkuun vaihteessa pari viikkoa. Ja kuuma on ollut! :) Merivesi reilusti yli 20 astetta ja ilma 30 asteen yläpuolella! Yhtään sadepäivää ei ole ollut. Tuullut on aika paljon, mutta isoissa aalloissa on kiva pomppia, eikä tunnu niin tukahduttavalta kun on koko ajan pieni tuulen vire :>
viime vuonna oltiin kultahietikolla kaks viikkoa, ja lähtö oli 14.5. Kahtena päivänä koko kahden viikon aikana sateli vähän vettä (parin tunnin ajan), mutta muuten oli kiva sää. meressäkin pystyi hyvin uimaan ja toisella viikolla oli jo ihan lämmintä vesikin. Oli kivaa kun ei ollut niin kamalasti vielä porukkaa.