Akupunktio suolen rauhoittajana

Onko kukaan colitis ulcerosaa sairastava kokeillut auttaako akupunktio kipuihin ja muihin taudin tuomiin oireisiin?
1808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ruuansulatuskanavan vaivohin ja haavaiseen paksusuoleen erityisesti kiinalainen akupunktio toimii kyllä. Varmista, että terapeuttisi on nimenomaan saanut kiinalaisen lääketieteen koulutuksen, niin ei tule pettymystä. Joskus myös fysioterapeutit ja lääkärit ovat kouluttautuneet lisäksi tähän toiseen lääketieteeseen ja silloin heitäkin voi pitää luotettavina.

Haavaista paksusuolta hoidetaan kiinalaisittain pääasisassa hermoston rauhoittamisen ja mielen tasapainottamisen kautta. Eli tyypillinen psykosomaattinen oireyhtymä on kyseessä.

T. hoitaja itsekin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


CU01 kirjoitti:

Onko kukaan colitis ulcerosaa sairastava kokeillut auttaako akupunktio kipuihin ja muihin taudin tuomiin oireisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu