Tässä ollaan aloittamassa talonrakentamis projektia, eikä oikein tiedetä mistä alotettaisiin. Jos talon piirtää arkkitehti ja piirrustusten perusteella hommataan jonkun firman talopaketti, pitäisikö kuitenkin ensin ottaa yhteyttä vastaavaan suunnittelijaan vai hoitaako arkkitehti sen tehtävän tai esim. talopaketin toimittava firma? Onko vastaava suunnittelija ja vastaava mestari/ valvoja sama asia? Sori tyhmät kysymykset, mutta mitään ei opi ellei kysy...
Vastaava suunnittelija
aloittejalle apua
31131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...tarkoittanet PÄÄSUUNNITTELIJAA. Pääsuunnittelija ja VASTAAVA TYÖNJOHTAJA ovat lain vaatimat rakennuttajan (siis sinun) keskeisimmät toimijat hankkeessa.
Pääsuunnittelijan tehtävänä on vastata siitä, että kaikki suunnitelmat toimivat yhteen ja muodostavat riittävän laadukkaan kokonaisuuden. RakMK:n pätevyysohjeet ja vakiintumassa oleva käytäntö ajavat siihen suuntaan, että arkkitehtuurista vastaava taho olisi sopivin pääsuunnittelijaksi.
Vastaava työnjohtaja taas valvoo, että rakennuslupaa ja yleisiä rakentamismääräyksiä noudatetaan hankkeessa.
Nuo kaksi virkaa voi antaa yhdenkin hemmon hoidettavaksi, kunhan kaverin pätevyydet riittää. Ei ole myöskään poissuljettua, että talotoimittaja hoitaisi noita tehtäviä, mutta vastaavan ollessa talotoimittajan miehiä, pitää olla itsellä valmiudet valvoa urakkasopimusten noudattamista.
Arkkitehtisuunnittelun jos päättää antaa oman suunnittelijan hommaksi - siis yksilöllistä hakee - niin kannattaa tilata vain luonnoksiin asti, ei siis rakennuslupakuvia, ennenkuin on päättänyt talotoimittajan tai muun toimintamallin väliltä - talotoimittajat halunnevat lähes poikkeuksetta piirtää lupakuvat itse, jotta niistä ei tulisi tuotannollisia kiusatekijöitä tarpeettomasti - erityisesti kivitalotoimittajien keskuudessa on toisenkinlaista menettelyä, jolloin lupakuvat voi asiakaskin piirrättää.
Minusta homma kannattaa aloittaa PÄÄSUUNNITTELIJAN pestaamisella ja VASTAAVA TYÖNJOHTAJAKIN voi olla arvokas apu jo alussa, pitäähän sitä aika aikaisessa vaiheessa päättää toteuttamistavasta (omajohtoinen, pakettiratkaisu, oman työn osuus, etc)
Todella hyvä jos suunnittelijoillakin olisi sellainen oikea vastuu - nämä arkkitehdit tuppaavat kiertelemään ja kaartelemaan kun töppäyksistä ruvetaan keskustelemaan.
Tällainen arkkitehtien mollaus ei tähän keskusteluun oikeastaan kuulu, eikä tällaiseen tyhjänpäiväiseen provoiluun pitäisi reagoida, mutta tiedoksi: Suunnittelijoilla on ihan oikea vastuu, myös "näillä arkkitehdeilla".
Sitten toinen asia. Rakennuksen tuottamista voi lähestyä kahdella tavalla. 1) tehdään/teetetään sellainen kun itse parhaaksi nähdään ja millainen halutaan. 2) otetaan sellainen minkä joku muu tarjoaa.
Näitä kakkostyypin tarjoajia onkin sitten monenlaisia: Rakentajat tarjoavat ratkaisuja, jotka ovat tottuneet rakentamaan ja joista saavat parhaat katteet. Talovalmistajat esittävät ratkaisuja, jotka sopivat heidän tuotantolinjoihinsa ja mitkä myyvät eniten (tuotteen "laatu" mitataan usein kummilla mittareilla...)
Rakennushanke kannattaa ehdottomasti aloittaa itse hankkeen määrittelyllä: paljonko saa maksaa, milloin oltava valmista, millaisia tiloja me tarvitaan ja millaista laatutasoa tavoitellaan. Tässä ei kannata olla epärealistinen. Kun nämä asiat ovat tasapainossa niin hanke vaan viedään läpi.