kahden asunnon loukku?

Tervehdys!

Tämän kaltainen olisi ongelma: Olemme löytäneet kiinnostavan asunnon joka vapautuu maaliskuun alusta. Toisaalta nykyisessä asunnossamme alkaa helmikuusta putkiremontti, emmekä ymmärrettävistä syistä haluaisi asuntoa nyt ennen remonttia myydä.

Onko tavallista asuntokaupoissa että ilmoittaisimme myyjälle haluavamme ostaa asunnon esim. vasta huhti-toukokuusta alkaen??
Tai onko pankista mahdollista saada väliaikaisrahoitusta? Tuleeko tämä kovinkin kalliiksi?

Miten tällaisessa tilanteessa kannattaisi toimia?
72012
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olettaen, että kysymys on aito.

Asuntokauppa syntyy, kun osapuolet ovat kaikista ehdoista samaa mieltä. Jos sinä olet tuota mieltä, niin kysy myyjän mielipidettä.

Rahoitusta varten pankeissa on laarit täynnä rahaa, pankintäti vastaa sinulle aukioloaikoina.

Ota huomioon, että asunnot eivät lopu, huhti-toukokuussakin on myyjiä, joilla on tarve päästä omastaan eroon.

Äänestä
  • totta kai ymmärrän ettei asunnot varmastikaan kesken lopu, mutta jos kohdalle on sattunut kaikinpuolin hyvä asunto vielä alueelta, jolta ei niin kovin usein vapaudukaan... Niin kannattaa sitä nyt edes harkita.

    Ajattelin vaan kysyä yleisiä käytäntöjä tämän kaltaisissa tilanteissa (jos vaikka jollakulla olisi kokemusta ko tilanteesta)

    Mutta kiitos näppärästä vastauksesta!

    Äänestä

  • ........... kirjoitti:

    totta kai ymmärrän ettei asunnot varmastikaan kesken lopu, mutta jos kohdalle on sattunut kaikinpuolin hyvä asunto vielä alueelta, jolta ei niin kovin usein vapaudukaan... Niin kannattaa sitä nyt edes harkita.

    Ajattelin vaan kysyä yleisiä käytäntöjä tämän kaltaisissa tilanteissa (jos vaikka jollakulla olisi kokemusta ko tilanteesta)

    Mutta kiitos näppärästä vastauksesta!

    millaisen riskin siedätte... eli miten pitkään kestätte kahden asunnon loukkua. Rahaa saa pankista ihan kohtuuhinnalla, jos vain vakuuksia on riittävästi. Mitään sapluunavastausta ei esittämääsi kysymykseen ole.

    Äänestä

ensimmäinen lyhennyslappu on tullut maksettavaksi vasta useamman kuukauden päästä lainan nostosta eli asuntokauppojen tekopäivästä. Sillä saa vähän siirrettyä päällekkäisiä asumiskuluja.

Äänestä

jossa loppukauppa tehdään vasta huhti-toukokuussa ja alkukauppa (esim. 10% hinnasta heti) eri asia on sitten suostuuko myyjä tohon. Me ostimme oman astumme joka vapautui vasta puolen vuoden päästä niin että maksoimme 10% kauppahinnasta heti ja loput asunnon vapautuessa. Jos vakuudet riittää voitte saada pankista myös toisen lainan siksi aikaa kun teillä on kaksi asuntoa mulla ihan halpaa lystiä se ei ole.

Äänestä

Kannattaa varautua henkisesti ja taloudellisesti myös siihen vaihtoehtoon, että nykyisen kämppänne putkiremontti ei toteudu suunnitellussa aikataulussa. Voi olla vaikeaa saada asuntoa myydyksi huhtikuussa, jos remontti on tuolloin vielä ihan vaiheessa...

Äänestä

asiahan on ensinnäkin kiinni kokonaan lainatilanteestanne. Jos auntolaina on liki maksettu ei laina liene ongelma ja kahden asunnon omistaminenkaan ei rasita taloutta, toisen voi jopa vuokrata..

Jos lainaa on vanhastakin maksamatta niin asia mutkistuu heti. Pankki voi luotottaa silti hankkeenne jos asuntonne kaltaiset menevät hyvin kaupaksi. Riski on aina olemassa silti..

Jos lähdette tuohon kahden kämpän juttuun, niin laskekaa taloutenne sen mukaan, että pystytte maksamana kummankin kulut ja lainan joka asunnoista yhteensä on. Näin vältytte ikäviltä yllätyksiltä ja järjestelyiltä. Aikanaan kun asunnon saa myytyä niin sillä ei ole silloin tavallaan hintaa joka siitä on pakko saada ja pian.

Asunnon ostaminen on aina myyjän ja ostajan välinen asia. Joku voi joustaa vaikka kuinka ja toinen ei lainkaan. Yleisiä käytäntöjä toki on paljon. Lopullisesti asia selviää kun teette tarjouksen omilla ehdoillanne ja myyjä joko hyväksyy tai hylkää sen, tekee ehkä vastatarjouksenkin. Joka tapauksessa silloin tarjous sitoo teidät kummatkin asiaan tai luvassa on korvauksia..

Itse ostaisin sen asunnon jonka haluan jos varat riittää noilla aiemmilla ehdoilla. MYynti voi takuta ja hinta voi olla vaikka mitä ja jos on pakkorako niin kauppa voi tulla epäedulliseksi ja silloin juuri vaikka vuokraus on kannattavampaa. Silloinhan asunto maksaa tavallaan itseään pois. Samalla pääsisin itse karkuun remppaa ja asuntoa ehtisi hieman stailata omatoimisesti ennen myyntiä.

Toisaalta kyllä se välittäjä osaa huomioida siinä myyntihinnassa sen putkirempan. Sen tekohan ei varsinaisesti vaikuta asunnon arvoon vaan kiinnostavuuteen sillä yleensä sen lopulta maksaa se uusi asukas vastikkeissaan tai yhtiölainana. Tekemätön putkirempaa sen sijaan laskisi asunnon arvoa sen verran kuin se luultavasti tulee maksamaan kun se pitää tehdä ja lisäksi epämukavuusremontin aikana pienentää kiinnostusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Tervehdys!

Tämän kaltainen olisi ongelma: Olemme löytäneet kiinnostavan asunnon joka vapautuu maaliskuun alusta. Toisaalta nykyisessä asunnossamme alkaa helmikuusta putkiremontti, emmekä ymmärrettävistä syistä haluaisi asuntoa nyt ennen remonttia myydä.

Onko tavallista asuntokaupoissa että ilmoittaisimme myyjälle haluavamme ostaa asunnon esim. vasta huhti-toukokuusta alkaen??
Tai onko pankista mahdollista saada väliaikaisrahoitusta? Tuleeko tämä kovinkin kalliiksi?

Miten tällaisessa tilanteessa kannattaisi toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu