lennoista

kroko

Olen lentämässä kuukauden päästä australiaan, ja kyselisinkin lennoista ja kaikesta mitä pitää ottaa matkalla huomioon?
Lennän Lontoon ja Bangkokin kautta, paluu Singaporen
ja Lontoon kautta.
Aikaisemmin en ole kuin euroopan sisällä lennellyt, joten ei aavistustakaan miten euroopan ulkopuolella toimitaan minkäkin asioiden kanssa tms.
Joten kaikki tieto tervetullutta :)

3

1175

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti vanha

      Matkustimme Arlandan-Kuala Lumpurin kautta Perthiin. Tsekkasimme netistä kaikkien kolmen lentoaseman sivut ja jopa karttapiirrokset. Niinpä sitten Kuala Lumpurinkin valtavan aseman hahmotti aika äkkiä, kun oli etukäteen käsitys minkälainen se on.

    • t vanha

      Kaikkialla on aina INFO -pisteet, jos et tiedä, pitääkö välillä tehdä jotain selvityksiä. Matkatoimisto myös kyllä kertoo etukäteen reitin kuviot. Asemalla yleensä odotusaikaa kertyy monta tuntia, kun heti ensimmäisenä selvittää seuraavan lennon lähtöportin ja että aikataulu pitää, voi ihan olla ihan relax. Ja muista nauttia matkasta, sillä onhan kokemus käydä Bangkokissa ja Singaporessakin, vaikka vain kentällä. Matka joka tapauksessa kestää kauan, niin orientoidu siihen henkisesti, ettet vaan ajattele, että voi ku olis jo perillä. Varaa lukemista, koneissa on kyllä tv:t ja pelejä. Tarjoilu on ystävällistä ja sitä riittää. Älä ota alkoholia - ainakaan liikaa. Ja jos pystyt, nuku. Aikaerorasitus kevenee. Perillä yritä päästä mahdollisimman pian heidän päivärytmiin, eli sinnittele hereillä vähintään iltakahdeksaan. Suomeen päin tullessa ei se aikaero niin rasitakaan.

    • juuri lentanyt..

      Itse lensin saman matkan 5 pvaa sitten. tosin tulin lontoon ja singaporen kautta ja pois lahden bangkokin ja lontoon kautta, eli juuri toisten pain. Varaudu siihen, etta lontoossa (sikali Heathrown kautta tulet)todennakoisesti joudut vaihtamaan terminaalia. kertovat kylla jo suomessa hki-vantaalla oikeat terminaalit. itse saavuin terminaali 1:seen ja jatkolento lahti terminaali 4:sta. bussi vie terminaalista toiseen, ja seuraamalla connection flights - kyltteja aina connection centreen saakka, loydat oikean auton. ei ollut lainkaa niin vaikeaa, mita itse kuvittelin!!! ja tosiaan, sinua kylla autetaan jos tuntuu ettei loydy!!! matka on tosiaan pitka ja uuvuttava, jos nukuttua saa niin hvya on:) ..taalla odottaapi mahtava kaupunki, eli vaikka lentomatka onkin epamielyttava, on se sen arvoinen!!!:):):)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      2043
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      993
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      214
      933
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      80
      820
    6. 95
      803
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      714
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      72
      685
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      680
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 37
      551
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe