Asun vanhassa hirsi rakenteisessa talossa joka on ulkopuolelta lauta vuorattu. Sisälle on myös tehty isot remontit. Mutta jokapuolella kuuluu hiiren rapinaa, ja kun erästä seinää korjattiin jäi siihen pieni rako niin heti oli hiiri sisätiloissa. Talo on 1/2 kerroksinen. Tuleeko hiiret rakenteisiin kivijalan alta tai siinä olevista ilmanotto aukoista, talon alle ja sitten seiniin. Mikähän olisi hyvä keino päästä ällötyksistä eroon.
Hiiriä seinien välissä
iiiiiiiiiik
123918
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
millään eroon, verkoilla voi yrttää niissä tuuletusraoissa.
Urtsua jokaseen mahdolliseen rakooon ja koloon, ainakin mulla auttoi.
...kannattaa tosiaan laittaa uretaania jos haluaa että hiirien sijasta alkaa seinien sisällä kulkea naapurin pikku mirri. Älä missään tapauksessa tunge hirsitaloon uretaania, se ei hengitä, joten hirret lahoavat tavallisen nopeasti. Varsinkaan alushirsien alle ei pidä tuota "ihmevaahtoa" ruutata, se on pahin paikka!
eroon tappamalla koko populaatio. Onnistuu, mutta loukku on oltava koko ajan vireessä.
Asumme samanlaisessa talossa, jossa oli hiiriä. Laitoin verkot kissanluukkuihin ja kävin rappauslaastilla ja tiilenmurusilla läpi koko sokkelin ja tukin kaikki pienimmätkin reijät. Sen jälkeen pidin hiirenloukkua ryömintätilassa niin pitkään, että hiiret loppuivat, eikä sen jälkeen ole ainuttakaan hiirenrapinaa kuulunut.
Aika iso homma, jos kyseessä on vanha kivisokkeli, jonka kivet ovat pahasti toisistaan irrallaan, mutta vaivannäkö palkitaan.
Kesällä laitat käärmeitä sinne seinään, niin ne syö hiiret, eivätkä pidä niin suurta rapinaa.
Me päästiin hiiristä ja myyristä eroon ultraäänilaitteella joka laitetaan sähköpistorasiaan. Tuntuu erittäin tehokkaalta, ääni ei kuulu ihmiselle. Taisimme ostaa sen Prismasta.
Kirjoittaja kuuluu niihin harvoihin jotka itseasiassa kuulevat laitteen aiheuttaman "yliäänen". Eipä ole mitään mukavaa kuunneltavaa. Se vie nimittäin jalat alta.
Minustakin tuntui, etä päästiin hiiristä sillä ultraäänilaitteelle, mutta nyt ei enää ultraäänet auta.
Laitat sinne ilmanottoaukkoihin katajanoksia. Niitä voi laittaa myös sisälle. Hiiret ei voi sietää katajasta lähtevää hajua. Ne ei tuu enää lähellekään.
pari kissaa.on varma konsti
Mitä eristettä olette käyttäneet talon sisäpuolisena eristeenä. Jotkut eristeet ovat sellaisia, että jyrsijät eivät viihdy, joissakin taas viihtyvät.
Tietävät kertokoot