Tällaista lähdin kyselemään että minkälaisia ajatuksia teillä on ollut ennenkuin olette alkaneet yrittämään vauvaa?? itse olen 22 ja mieheni 26 eli aika nuoria olemme. Tänä vuonna olisikin häät tiedossa ja alustavasti olemme sopineet että niiden jälkeen aloitaisimme raskautumistoiveet. Kuitenkin omassa päässä kytee ajatus että osaanko olla hyvä äiti, mitenkä meidän elämämme muuttuu, koska olen "valmis". Asiasta en halua vielä kenenkään muun kuin tulevan mieheni kanssa puhua, eikä kavereilla kenelläkään ole vielä lasta joihin turvautua. Lapsi olisi suuri lahja mutta oma henkinen kanttini epäilyttää.
ajatus myrskyä
diupadaupa
2278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tervehdys. Täällä ollaan ihan samoissa fiiliksissä..ite täytän heinäkuussa 23 ja kihlattuni on "vasta" 21 vuotias.Aiksasemmin minä olin meistä se joka sitä pientä kääröä niin kovin toivoi ja poti vauvakuumetta, ja nyt meillä on ehkä asiat hieman heittänyt päälleen. Kihlattuni olisi valmis yrittämään napiusta vaikka heti, mutta itselläni joku pistää hanttiin. Pelko siitä, että miten kasvattaa lapsesta ns "hyväihminen" on kova. Mutta uskon,että kyllä se luonto tikanpojan puuhun ajaa,elikkäs täällä meidän päässä yritys alkaa n. i-2 kk päästä. Omien epävarmuuksien kanssa varmasti jokainen tuleva ja jo oleva äiti painiskelee joskus. Siitä ei pääse yli eikä ynpäri änpäri. :) oikeen muikeita jatkoja teille ja onnea tulevien häiden johdosta!
Joo kyllä sitä kaikenlaista tulee mietittyä. Olen 22v ja kihlattuni 28v, ja hän oli työtön vielä ihan vähän aikaa sitten itse olen vakityössä.Niin mietitytti että miten pärjätään rahallisesti... Nyt kihlattuni sai töitä niin kivi tippui sydämmeltä että jes nyt ainakin pärjätään.. Yritystä meillä on takana 9kk..Nyt ois tosi hyvä tilanne vauvan tulla:) Kyllä mä luulen että oman vauvan osaa hoitaa niin kuin sille on paras...:)