Moikka kaikille!
Olemme lähdössä 23.1.2007 Thaimaan Phuketiin Patong beatchille ja YLLÄTYS YLLÄTYS juuri tähän pöpö hotelliin.
Aurinkomatkat eivät osaa vielä sanoa ollenkaan että pystyvätkö majoittamaan ja mihin jos pystyy!
Onko kukaan saanut vielä varmuutta uudesta mahdollisesta hotellista...?
Kaikesta huolimatta aiomme lähteä viettämään ihanan kahdenviikon loman kyseiseen paikkaan kävi miten kävi!
Aurinkoisia lomareissuja kaikille!
Olemme lähdössä 23.1.2007 Thaimaan Phuketiin Patong beatchille ja YLLÄTYS YLLÄTYS juuri tähän pöpö hotelliin.
Aurinkomatkat eivät osaa vielä sanoa ollenkaan että pystyvätkö majoittamaan ja mihin jos pystyy!
Onko kukaan saanut vielä varmuutta uudesta mahdollisesta hotellista...?
Kaikesta huolimatta aiomme lähteä viettämään ihanan kahdenviikon loman kyseiseen paikkaan kävi miten kävi!
Aurinkoisia lomareissuja kaikille!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Minä toimisin tuossa tilanteessa näin:
- perusin matkavarauksen Aurinkomatkoilta
- varaisin Phuketiin pelkät lennot
- varaisin hotellin luotettavan varauspalvelun kautta (esim sawadee.com, josta näkee lähes kaikki Patong Beachin hotellit kuvineen, hintoineen ja arvosteluineen)
Eli ihan täysin sama tilanne!
Toivotaan parasta ja varaudutaan pahimpaan.
Jos hotellia ei löydy, otan kuitenkin lennon ja etsin paikanpäältä hotellin. Tai sitten majoitun myös pöpö hotelliin.
Mielenkiinnolla odotan miten käy.
Thaimaassa paikanpäällä olevat aurinkomatkojen työntekijät sanovat että kaikki hotellit ovat täynnä. Kumma kun Suomen puolella kertovat toisenlaista. Kannattaa perua. Meillä lähtö 17.1 otimme lennot ja hommasimme itse majoituksen.
majoituksen, kun kaikki täynnä, kuten kirjoitit. Telttaanko?
Matkatoimiston opas tietää vain oman toimistonsa sopimushotellit ja ne ovat täynnä. Eivät he myöskään halua ripotella turisteja yksitellen tai paritellen eri hotelleihin, työmäärähän siitä lisääntyy ja tietysti kauheat valitukset turisteilta kun opas ei kertaakaan käynyt hotellissa.
Omatoimiselle löytyy aina tilaa.
Aurinkomatkat järjestää majoituksen vain "omiin" hotelleihinsa.
Kyllä Patong Beachilta tilaa löytyy, kaikista hintaluokista. Itse varasimme erittäin idyllisen oloisen kylpylähotellin, joka on saanut hyvät arvostelut eri foorumeissa. Ja hinta 30€/yö.
Ei Aurinkomatkat majoita jokaista matkaan lähtevää erikseen, eri hotelleihin, aivan kuten edellinen kirjoittaja sanoi.
Ottakaa ohjat omiin käsiin ja tehkää onnistunut reissu ilman välikäsiä ja pelkoa pöpöhotelleihin majoittumisista.
Moi, meillä Asiaroomsin kautta hotellivarauskysely menossa. Kolme päivää olemme jo vastausta odotelleet... Otamme näillä näkymin siis vain lennot AM:lta... Emme halua ottaa sitä riskiä, että hotellin sijainti ei miellytä...
Muilla kokemuksia Asiaroomsin käytöstä?
Mitä muuten maksatte lennoista?
Meillä lennot maksoi 915/hlö.
Asiaroomsista ei henk.koht. kokemusta mutta mitä olen netistä lukenut, on siitä aika ristiriitaisia kokemuksia. Joillakin käynyt erittäin huono tuuri, joillakin taas ei mitää ongelmia.
Sawadee.com on luotettava majoittaja, sitä olen itsekin käyttänyt.
matkanjärjestäjillä on yleensä paikallinen agentti, joilla on kontakteja paikallisiin hotelleihin ns. sopimusten ulkopuolella esim. ylibuukkaus tilanteet. eli matkatoimisto yrittää ja joskus on jopa joutuu käyttämään agentin järjestämiä hotelleja. eli varmasti phuketista löytyy huoneita mutta ison matkatoimiston kädet ovat yllättävissä tilanteissa "sidotummat" kuin jos järjestät itse majoituksesi. hyvä hotelli on mm. gt:aa vastapäätä Holiday inn. nettisivuilta voi tsekata hinnat ja paikkatiedot.
Suosittelen perumaan matkan, ja hommaamaan omatoimisesti toisen hotellin. Jotenki tuntuu, että kaikki tieto, mitä aurinkomatkat antaa, niin on todella ristiriitaista, enkä jaksa enää uskoa niihin. Thaimaan puolella AM:n henkilökunta sanoo, että kaikki on täynnä, mutta täällä Suomen puolella annetaan ymmärtää, että kyllä niitä hotelleja löytyisi. Itselläni on huomenna lähtö, mutta ei ole löytynyt hotellia, joten matka peruutettiin, ja otettiin pelkät lennot ja hommattiin itse majoitus. Täytyy kyllä sanoa, että mielestäni Aurinkomatkat ovat hoitaneet hommansa huonosti. Minulle ja varmasti monelle muulle on jäänyt huono maku AM:n toiminnasta, kyllä jonkun on otettava vastuu tästä toiminnasta, eikä voi vain sanoa, että "tällä kertaa ei löytynyt majoitusta, mutta kyllä me maksamme lomanne kustannukset takaisin".
Miten/mistä te varasitte näinkin lyhyellä varoitusajalla hotellihuoneen? Emme vieläkään ole saanut vastausta asiaroomsin kautta. Seuraavaksi sitten sawadeen kautta, ellei vapaata ko. hotellissa ole.
Aurinkomatkoista vielä sen verran, että mielestäni pesivät turhankin nopeasti kätensä tästä sotkusta. Olisin ollut tyytyväinen, kun edes olisivat kirjanneet ylös muutaman hotellitoiveen...
Periaatteessahan tämä mikään ei ollu aurinkomatkojen vika.
Sitä en ymmärrä että miksi he etsivät vapaita huoneita vain omista sopimushotelleistaan!! Ei mikään ihme ettei vapaita huoneita löydy.
Tällä hetkellä minulle kelpaisi huonompitasoisempikin hotelli, kunhan vain saisi jonkun tiedon että matka todella onnistuu! Nyt tuntuu turhalta tehdä matkavalmisteluja, kun matkasta ei tunnu olevan varmuutta.
Tietääkö kukaan, onko aurinkomatkan perunnut kenenkään lomaa, vai onko todella kaikille löydetty hotelli?
mut eihän sitä koskaan tiiä...
Suurimmalle osalle on kuulemma löytynyt hotelli, mutta ei tosiaan kaikille. AM etsii mahd suuria kiintiöitä eli ns. uusia sopimushotelleja, jottei tarvii kaikkia riepotella eri hotelleihin. Alan itekin kyllästyä odottamiseen ja kallistun omatoimisesti hotellin etsimisen kannalle.
Itsekkin olisin voinut ihan hyvin ottaa am:ltä vain lennot ja ettiä hotellin paikan päältä, mutta muut matkakumppani kokivat sen liian vaikeaksi??!! En nyt usko sen kovin vaikeaa olevan...
Harmittaan niin paljon tämä epätietoisuus. Olisin ihan valmis menemään johonkin huonompi tasoiseen hotelliin kuhan vain pääsisi lähtemään. En ole pitänyt lomaa vuosiin ja kerranki kun johonkin lähtisi niin käy näin... =) Uskomatonta!
Joko olette saaneet selvyyttä hotellitilanteeseenne? Sain sen vaikutelman kuin olisitte luovuttaneet? Saimme juuri tietää, että nettivarauksemme Asiaroomsin kautta on mennyt läpi! Suosittelen siis ehdottomasti, jos se kerran näin helppoa voi olla. Eli vain lennot Aurinkomatkoilta. Nyt joudumme maksamaan vähän lisää alkuperäisiin kustannuksiin verrattuna, mutta saimmepahan juuri sen hotellin minkä halusimmekin. Tosin kustannuksissa voi tietenkin myös säästää jos ottaa edullisemman hotellin.
Onkoihan totta että Aurinkomatkat heittää asiakkailleen kylmää pyyhettä. Kai he nyt joustavat periaatteissaan ja hakevat kaikille matkansa jo varanneille uuden hotellin vaikka mistä. Olenkin ihmetellyt, että miksi he eivät kiirehdi kiivaasti mainostamaan, että he hoitavat asian ja asiakkaiden ei tarvitse olla huolissaan. Nyt jää sellainen tunne että heille ei ole mitään väliä vaikka muutama asiakas vaihtaisi matkatoimistoa. Heillä sitä asiakkaita on ihan liiaksi. Voivat ihan hyvin maksaa joillekin rahat takaisin. Mitä siitä jos loma menee poskelleen! Aurinkomatkat: hyihyi! Huonoa bisnestä!
Sandris - sait jo oman hotellisis varattua asiaroomsin kautta - hyvä. Mutta vihjeeksi seuraavalle kerralle: asiatravel.com on sellainen sivusto, jossa suoraan näkee missä hotelleissa on tilaa. Ei siis tarvitse odotella päiväkausia vastausta kuten usein käy asiaroomsilla. Tosin on sanottava, että asiaroomsin hinnat on yleensä alhaisemmat ihan samoihinkin hotelleihin, mutta jos on kiire ja haluaa vahvistuksen heti "on line", niin asiatravel on tällöin hyvä ratkaisu!
Heips
Meille soitettiin aurinkomatkoilta eilen ja ilmoitettiin että korvaava hotelli on löydetty ja se on Graceland resort & spa (lisäksi tietääkseni asiakkaita on laitettu myös Paragon nimiseen hotelliin).
Lähtö on 24.1, joten ei enää montaa päivää. Aiemmin eilen aamulla kun soittelin am:lle hotelli tilanteesta ilmoittivat tylysti että ei tietoa ja saattaa olla että mitään hotellia ei löydy ja annetaan löytyneet paikat varausjärjestyksessä. Kun kyselin milloin he tietävät pääseekö matkaan, vastaus oli että ehkä vasta lähtöä edeltävänä päivänä!!! Aika tökeröä palvelua!!! No onneksi päästään matkaan ja hotellikin näytti kivalta nettisivujen perusteella. Jos jollain kokemuksia kyseisestä hotellista niin kertokaahan.
Muutama tunti sitten AM:n toimistosta soitettiin että korvaava hotelli on Banthai beach resort ja luokitus 4-.
Meillekin tuli tänään vahvistus ja hotelli sama kuin edellisellä eli Banthai Beach. Näyttää hyvältä! :) Lähtöön vielä (tai enää) 2,5 vk joten suht ripeästi saivat hoidettua tuon. Toivottavasti kaikkien muidenkin lomat järjestyy!
Soittopa tuli meillekin ja samaiseen hotellin kuin edelliset! Yksi tähtikin tuli lisää! Olin kyllä jo hilkulla muuttaa matkan jo pelkäksi lennoksi... matkatoimiston info kun oli yksisuuntaisesti, että ei ehditä järjestämään muuta majoitusta varsinkin kun ollaan jälkipäässä varanneita. Mutta matkaan siis lähdetään kuun lopussa;) Ja hotelli vaikuttaa tosi hyvältä! Jees;) Täältä tullaan Phuket;)