Onko täällä ketään joka olisi kandin jälkeen mennyt Ruotsiin tai johonkin muuhun pohjoismaahan tekemään maisterin tutkinnon? Suomi ei innosta, ja ilmaisen korkeakoulujärjestelmän takia hakisin pohjoismaihin. Opiskelen valtiotieteellisessä. Mitä piditte, kuinka paljon etukäteen haitte, mitä suosittelette?
Maisteriksi Ruotsissa/muussa Pohjoismaassa
Saara
32234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aloitin täällä Tukholman yliopistossa viime syksynä maisteriohjelmassa. Tulin tänne amk-pohjalta, eli valmistuin tradenomiksi viime keväänä ja siinä samassa laitoin haut vetämään tännekin.
Hakuja on kaksi kertaa vuodessa (keväällä ja syksyllä), eli opinnot voi aloittaa joko nyt tammikuussa tai sitten syyslukukaudella.
Oma linjani on kauppatieteiden alalta, ja kursseja voi valita sekä ruotsiksi että englanniksi. Taso on ollut vaihteleva, mutta pääosin olen ollut tyytyväinen. Välillä tosin tuntuu, että joillain englanninkielisillä "vaihtaripainotteisilla" kursseilla ei meininki paljoa poikkea päiväkodin vastaavasta.
Maisteritutkinnon arvioitu kestoaika on puolitoista vuotta, ja siinä ajassa pitäisi kertyä opintoVIIKKOJA lisää 60. Paitsi että ensi syksystä alkaen siirrytään täälläkin noudattamaan jotain yleiseurooppalaista systeemiä, eli ovarit muuttavat pisteiksi ja maisteritutkinnon kestoa lisätään puolella vuodella. Kestoaika siis yhteensä sitten kaksi vuotta ja ovareita kertyy 80.
heippa! opiskelen juuri liiketaloutta amk:ssa ja valmistun n. vuoden päästä tradenomiksi. Olisin tosi kiinnostunut lukemaan maisteriksi juuri tukholmassa. Haluaisinkin tietää, miten ja mitä kautta esim. hakeminen sinne tapahtuu? entä millaisin kriteerein tulee valituksi?
mä opiskelen kolmatta vuotta Mälardalenin korkeakoulussa kauppatieteitä, eli valmistun nyt keväällä bacheloriks. ennen koulutuksen alkua meille luvattiin MBA:n tutkinto,eli kansainvälinen maisterin tutkinto kauppatieteissä. Nyt kuitenki on selvinnyt että tuo maisteri mikä meillä on oikeus opiskella onkin ns. "ruotsalainen" maisterin tutkinto (magister). Ja neljässä vuodessa (160 ov) sen voi suorittaa. "Oikeeseen" Masteriin pitäis mennä se 5 vuotta, eli 200ov. Toi Magister ei mun mielestä vastaa esim. Suomen kauppatieteiden maisteria. harmittaakin, et opiskelijoita yritetään täälläki saada kouluihin keinoilla millä tahansa - jopa harhaanjohtamalla tutkinnoissa.