Olen nyt lukion ensimmäisellä luokalla ja 17 vuotias, ja olen harkinnut kotoa pois muuttoa. Haaveena olisi opiskelija-asunto HOAS:in kautta.
Nyt on vain ongelma; opintotukea en saa, sillä vanhempieni tulot ylittävät tuon määrätyn summan. Voinko kuitenkin saada opintolainaa tai edes jotain lainaa? Tätä en saanut oikein selkeästi selville KELA:n sivuilta. Kertokaa tietämättömälle?
Nyt on vain ongelma; opintotukea en saa, sillä vanhempieni tulot ylittävät tuon määrätyn summan. Voinko kuitenkin saada opintolainaa tai edes jotain lainaa? Tätä en saanut oikein selkeästi selville KELA:n sivuilta. Kertokaa tietämättömälle?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Opintolaina on myöskin opintotukea opintorahan ja asumislisän lisäksi joten et siis saa lainaakaan.
Ajattelit siis itsenäistyä äitin ja isin kukkarolta Kelan kukkarolle? Sinusta tulee varmasti todella itsenäinen. Voit ylpeänä sitten takoa rintaasi, ja julistaa kuinka pärjäät omillasi.
Naurattaa niin ettei meinaa tuolilla pysyä! Tämä on sitä nykyajan itsenäistymistä ja omillaan toimeentulemista.
No siinähän oli kypsä vastaus! Nyt olet varmaan todella ylpeä itsestäsi kun sait leikkiä nokkelaa suomi24:n keskustelupalstalla.. Ottaisit mallia vaikka viimeisimmästä vastauksesta, se oli kattava ja asiallinen.
Itse olen saanut sellaisen käsityksen, että laina maksetaan takaisin. Joten eihän siinä ketään/mitään ryöstetä. Vai?
Eli kiitos ASIALLISISTA vastauksista, nyt taas tiedän hieman lisää.
Lukiolaisena et saa opintolainan takausta, koska vanhempiesi tulot estävät opintotuen muidenkin osien saannin. Poikkeuksellisesti ammattikoululaiset ovat kuitenkin oikeutettuja lainantakaukseen vanhempien tuloista huolimatta. Yleistä asumistukea et saisi, koska kuulut asumislisän piiriin, vaikka sitä ei maksettaisikaan. Sossustakaan en melkoisen todennäköisesti saa mitään, koska vanhempasi ovat elatusvelvollisia.
Suosittelen asumaan vanhempiesi luona niin kauan kuin mahdollista ja muuttamaan omilleen vasta kun suunnitelma on taloudellisesti vahvalla pohjalla. Ehdit kyllä vielä tutustua opiskelijan taloudellisesti (ja toisinaan muutoinkin) ahdistavaan arkeen...