Led Zeppelin

kalvotaiteilija

Oliko Led Zeppelin tylsä livebändi?
Ainakin kun katsoo "The Song Remains the Same"a, niin Rock N Rollin jälkeen alkaa jo perse puutua ihmetellen mitä erikoista tuossa bändissä nyt on?
Pöhöttynyttä stadionrockia ja pilvenhuuruiset jälkihipit lavalla...

11

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro Tallinnasta

      How The West Was Won. Samat jätkät vuotta aikaisemmin, mutta meno on aivan toista luokkaa.

    • Rynkyttäjä

      Monet seniorirokkarit ovat sanoneet, että Led Zeppeeliin teki parhaimpia keikkoja kuin mikään muu bändi tuohon aikaan.
      Ja tuo "The Song Remains the Same" ei ole paras livepiisi. Hyviö ovat esim.: "Rock & Roll", "Immigrant Song", "Dazed and Confused" ja muutamamuukin :)

    • YrjöJurri

      Ei todella ollut. Olin Kulttuuritalon keikalla katsomassa heeboja, kyllä bändi oli maineensa veroinen. Toki sen ajan PA tekniikka oli sanalla sanoen sieltä, mutta bändin tunnisti hyvin Led Zeppeliiniksi.

      Kitara oli pinnassa ja soundi lähes kun levyllä, laulu jäi kitaran ja rumpujen varjoon, joka nyt oli ajalle tyypillistä. Ryhmä oli hyvin esillä yksilöinä, toki Page johti joukkoa. Bonham veti pitkän rumpuosuuden jossa läpikäytiin kaikki mahdolliset ja mahdottomat kikat rumpujen pieksemisessä. Erityisesti jäi mieleen Bonhamin bassorummun päristys, koska mies tykitti väin yhdellä basarilla.

      Page loisti, kyllä hän oli ehdottomasti maineensa veroinen, mitään vastaavaa ei oltu ennen täällä nähty. Vermeistä ja akustiikasta johtuen bassokitara ei juuri kuulunut saliin, mutta jylisi Kulttuuritalon käytävillä. Kuten sanottu esitys oli tiukka ja kononaissoundi hyvä.

      • cosmicenergy

        oon aivan tajuttoman kateellinen sulle ja kaikille jotka näki ledit kultsalla..ää miks oon näin nuori??

        se joka sanoo että led zeppelin oli tylsä livebändi ei ole tainnut nähdä aavikkoDVDn ekaa levyä, paras keikka dvdllä minkä ikuna oon nähny.

        ainiin ja the song remains the samen stairwayssä on ehkä paras kitarasoolo koskaan sanokaa mitä sanotte


      • marshell

        Itselläni oli aluksi jotain Zeppeliniä vastaan. En tajunnut mitä hienoa siinä nyt niin oli, Stairway to Heaven tökki ja katsoin noita livepätkiä. Kuuntelin Rock and Rollin ja mietin olisiko bändissä sittenkin jotain hyvää. Ostin Led Zeppelin I:n ja live-DVD:n.

        Kuunneltuani hieman tunteella Zepin musiikkia tajusin sen maagisuuden. Sen jälkeen se on ollut yksi ehdottomia lempibändejäni. Olkoonsa kuinka huonoja jonkun mielestä joku livepätkistä, minä olen toista mieltä. Ne ovat aina hienoja. Jimmy Page oli jumala. Nykytilannetta en osaa sanoa, mutta tuskin olen kiinnostunut paluusta. Pagen ja Plantin keikalla tosin voisin olla.


    • 5th Stick

      Itsekin ostin tuon Song Remains The Same DVD:n ja täytyy sanoa, että olin kyllä pettynyt, (tietysti odotuksetkin oli korkealla) sen verran kova maine bändillä live-esiintyjänä on. Varsinkin kun vertaa noihin BBC-sessions julkaisuihin, niin "hirveää renkutustahan" Song Remains The Same DVD tarjoaa. Bändi alkoi vissiin olla aika väsynyt jo tässä vaiheessa. Stairway To Heavenkin on raiskattu täysin.

      • itsekkin

        Muistelmissaan,syyttivät tosin tuottajia.En tiedä monesko ilta se filmattiin kahden viikon Madison turneella.Pelkkä levytys kullostaa tehdyn eri aikaan paremilla laitteilla.


      • kalvotaiteilija
        itsekkin kirjoitti:

        Muistelmissaan,syyttivät tosin tuottajia.En tiedä monesko ilta se filmattiin kahden viikon Madison turneella.Pelkkä levytys kullostaa tehdyn eri aikaan paremilla laitteilla.

        Enkä tarkoita sen ajan teknisiä juttuja vaan sitä live-esiintymistä itsessään. Kamalan puuduttavaa ja tylsää vaikka bändi ei kovin vanha vielä ollutkaan. Samanlaista särmää kuten kahdella ekalla levyllä saa mut kuuntelemaan Zeppeliiniä.


      • Onkel Khaleb
        kalvotaiteilija kirjoitti:

        Enkä tarkoita sen ajan teknisiä juttuja vaan sitä live-esiintymistä itsessään. Kamalan puuduttavaa ja tylsää vaikka bändi ei kovin vanha vielä ollutkaan. Samanlaista särmää kuten kahdella ekalla levyllä saa mut kuuntelemaan Zeppeliiniä.

        The Song Remains The Same ei ole oikea vaihtoehto, jos haluaa nähdä kunnon Zeppeliiniä.

        Elokuva kuvattiin kiertueen viimeisinä päivinä eivätkä he vetäneet parastaan. Väsynyt bändi ei ollut sillä olihan se vielä 7 vuotta kasassa.

        Elukuva julkaistiin vasta pari vuotta keikan jälkeen, sillä jäsenet eivät itsekkään olleet tyytyväisiä materiaaliin. Se oli siis sellainen ''Julkaistaan tämä kun ei parempaa ole. Kyllähän ihmiset sen kuitenkin haluavat nähdä''.

        Suosittelen ehdottomasti Led Zeppelin DVD:tä jos haluat nähdä parempaa.

        Kyllä harmittaa kun ei elänyt vielä silloin kun kävivät Suomessa.


    • -----ö-----

      uusi foorumi www.ledzeppelin.lokomentti.com

      Juuri aukaistu.

    • HEnkkaZEPpElin

      SIIS ETTEKÖ TE VITTU YMMÄRRÄ ETTÄ ZEPPELINIT OVAT JA OLIVAT JOTAIN ELÄMÄÄ SUUREMPAA!! NE ON PERKELE JUMALTEN VASARA!! NIIDEN VERESSÄ VIRTAA AITO ROCK N ROLL!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe