nasta ja talvirenkaiden käyttö norjassa

ja ruotsissa

miten pakko ja miten sallittu?

7

3419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuso

      Alempana on linkki Matti Groonrooosin loistaville sivuille ja tässä kopio sieltä.

      4.14 Tiet talvella
      Suuri osa pääteistä pyritään pitämään avoinna ympäri vuoden. Katkoksia kuitenkin sattuu olosuhteiden niin pakottaessa. Tunturinylitysteiden alussa on yleensä informaatiotaulu, jossa tilanne kerrotaan. Joskus matkaa jatketaan kolonna-ajona, "brøyting", jolloin tielaitoksen auto vetää letkan vaikean kohdan ohi ja toinen on letkan viimeisenä katsomassa, että kukaan ei jää matkalle. Talvella on autoon syytä varata lämpimiä vaatteita ja eväitä vaikeiden keliolosuhteiden varalta.

      Tiet saatetaan myös kokonaan sulkea talviajaksi. (Osa suljetaan yli kuuden kuukauden ajaksi, jolloin tie oikeastaan avataan kesäajaksi.) Keleistä riippuu, koska tiet avataan. Esimerkiksi Trollstigen runsaslumisen talven 1996-1997 jälkeen avattiin vasta kesäkuun puolessa välissä.

      Keskikesällä ei yleensä ole ongelmia lumen kanssa, ainakaan pääteillä.

      Seuraavassa on arvioiden pohjaksi muutamien tavallisesti talvisuljettujen matkailuteiden sulku- ja avauspäivät talvella 1993-1994 (vuosittaiset vaihtelut suuria):


      Tie Nimi Reitti
      Suljettu
      Avattu
      Rv13 Gaularfjell Dragsvik-Førde 17.12.
      11.5.

      Rv13 Vikafjell Vangsnes-Voss 24.1.
      25.3.

      Rv27 Venabygdfjellet Ringebu-Folldal 5.1.
      1.4.

      Rv51 Valdresflya Fagernes-Gol 24.11.
      11.5.

      Rv55 Sognefjellet Sogndal-Lom 2.12.
      6.5.

      Rv63 Geiranger Grotli-Geiranger-Eidsdal 3.12.
      18.5.

      Rv63 Trollstigen Valldal-Åndalsnes 12.10.
      20.5.

      E69 Nordkapp Honningsvåg-Nordkapp 7.10.
      1.5.

      Rv98 Ifjordsfjellet Lakselv-Ifjord-Tana Bru 3.11.
      11.5.

      Rv252 Tyin Tyin-Eidsbugarden 18.10.
      17.6.

      Rv520
      Ropeid-Røldal 3.12.
      3.6.

      Rv886
      Kirkenes-Grense Jakobselv 11.3.
      28.4.


      Norjan tielaitos on esittänyt Suurkäräjille, että tiet Rv7 (Hardangervidda) ja Rv50 (Hol-Aurland) suljettaisiin jatkossa talveksi Aurlandin tunnelin (E16 Aurland-Lærdal) valmistuttua. Tätä päätöstä ei ainakaan toistaiseksi ole vielä tehty.

      Nastarengaskielto on voimassa pääsiäisen jälkeisen maanantain ja 31.10 välisenä aikana, paitsi Pohjois-Norjassa (Tromsin ja Ruijan läänit) 1.5.-15.10.

      • norjassa.

        talvirengaspakko vain.nastoilla voi ajella,mutta norjalaiset maksaa nastaveroa ei onneksi turistit vielä.Suosittelen kunnon nastarenkaita siellä kun ei suolata edes pääteitä sillä rekat käyttää ketjuja jotka pakolliset.


      • mite siel menetellään
        norjassa. kirjoitti:

        talvirengaspakko vain.nastoilla voi ajella,mutta norjalaiset maksaa nastaveroa ei onneksi turistit vielä.Suosittelen kunnon nastarenkaita siellä kun ei suolata edes pääteitä sillä rekat käyttää ketjuja jotka pakolliset.

        talvirengaspakko jne?


    • Anonyymi

      Jos nyt kuitenjin jo Suomessakin ymmärretäisiin kieltää nastat ja teiden suolaus. Viimeisimmät tutkimukset osoittaa kiistatta Norjan liikenneonnettomuuksiltaan euroopan alhaisimmat ja katupölyistä on päästy lähes kokonaan.

      • Anonyymi

        Onkos se sinun kiistaton tutkimuksesi jossain nähtävissä?


      • Anonyymi

        Sinä tietenkin käytät julkista liikennettä ja kuljet kauppaan joka sijaitsee vain korttelin tai kahden päässä, sitten taas kun asuu seudulla jossa julkisen liikenteen mahdollisuutta ei ole ja oma kauppamatka on noin 8-100 km: n päässä sekä tiet lumisia ja jäisiä, niin on se kuitenkin kivaa, että pääsee hakemaan ne ihan välttämättömät tarvikkeet kaupasta, kuten suolaa ja vaikka vehnäjauhot kun omaa peltoa ei ole eikä muuten myllyäkään ja kuitenkin osa haluaa elää ja olla maaseudulla missä palvelut ovat matkan päässä ja mikä tärkeintä lääkäri ja apteekkikin on matkan päässä


    • Anonyymi

      Suomalaiset voi käyttää Norjassa nastarenkaita mutta norjalaisilla on nastakielto.
      Jännä juttu vaikka Norjassa tiet kapeita ja hurjia mutkia ja vielä hurjempia mäkiä ja silti pärjäävät ilman nastapyöriä, Suomessa tiet leveitä ja eikä hurjia nousija ja serpeentiiniteitä ole niin ei pärjää suomipoika ilman nastoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3793
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2578
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2082
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1822
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1729
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1662
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1608
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1486
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1467
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      25
      1464
    Aihe