Voiko prepaidnumeron jotenkin jäljittää ??

Onko mahdollista selvittää kuka lähettää viestejä, soittaa, häiriköi jne....numero ilmeisesti prepaid.
?? Help me.
4763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

poliisilta ne varmaan saa häirikön kii

Äänestä
  • Kaikki prepaidit pitäs kieltää... kyllä jokainen asiansa hyvin hoitava saa ns. tavallisenkin liittymän auki!, kun on hoitanut asiat hyvin, niin puhelinoperaattorit jopa kilpailevat vähävaraisistakin asiakkaista.

    Äänestä

  • untitlles doc tai xls kirjoitti:

    Kaikki prepaidit pitäs kieltää... kyllä jokainen asiansa hyvin hoitava saa ns. tavallisenkin liittymän auki!, kun on hoitanut asiat hyvin, niin puhelinoperaattorit jopa kilpailevat vähävaraisistakin asiakkaista.

    No justjoo. Kaikki eivät käytä prepaidia sen takia etteivätkö saisi laskuliittymää, vaan ihan senkin takia että voivat maksaa puhelunsa etukäteen. Ja 100% toimiva saldoraja.

    Täällä Suomessa monet eivät tunnu ymmärtävän että Prepaid on liittymätyyppi siinä missä jälkilaskutusliittymätkin. Prepaideja myydään joka maassa. Hyvä niin, sillä niillekin löytyy oma asiakaskuntansa. Väitänpä, että ne olisivat täälläkin yhtä suosittuja kuin laskuliittymätkin, mikäli numeronsiirto niihin onnistuisi ja hinnat olisivat kilpailukykyiset postpaidliittymiin verrattaessa. Suomi on muuten ainoa maa Euroopassa, missä prepaideja on vähän (7%). Muualla Euroopassa niitä on joka maassa 40 - 90%.

    Pakkorekisteröinti ostohetkellä olisi hyvä juttu. Prepaidin idea on, että luottotiedottomatkin saavat sellaisen hankittua. Pakkorekisteröinnin vastustajat perustelevat kantaansa mm. sillä, että huijarit saavat kuitenkin hankitua Prepaidin väärillä henkilötiedoilla. Se ei ole mikään peruste, nimittäin laskuliittymänkin saa hankittua vääriä/toisen henkkareita käyttäen.

    Äänestä

selvittää kuka prepaidista sinua häiritsee.. prepaid ilman rekisteröintiä on operaattoreiden lahja kaikenmaailman rikollisille koska niitä ei voi jäljittää ja niitä saa lisää ilman että kukaan kyselee mitään.

Perjaatteessa puhelimen imein pystyy selvittää mutta jos puhelin on käytettynä ostettu ties mistä niin eipä sillä imeilläkään tehdä mitään!

Mutta jossain puhelimissa on "seulonta" jolla voidaan hiljentää ko. numerosta tulevat puhelut ja ajaa viestit suoraan "roskakansioon".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiusattu ja vaanittu kirjoitti:

Onko mahdollista selvittää kuka lähettää viestejä, soittaa, häiriköi jne....numero ilmeisesti prepaid.
?? Help me.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu