viikonlopuksi sateita
Mitä mieltä olet talven säistä?
Minusta on kiva, kun kesä on pitkä.
Mitä mieltä olet talven säistä?
Minusta on kiva, kun kesä on pitkä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rakastan sinua ja säitä, ring ring kello soi.
Kovin paljon on kyllä lämmintä ollut. Luulen kumminkin, ettei talvi vielä tavoittansa mene.
Luulen tänne tulevan vielä lunta ja pakkasiakin.
lumen tulevan helmikuussa.
Miten mahtanee noille marjapensaille ja muille kasveille käydä? Ovat niin hyvin alullaan kuin keväällä konsanaan.
Entäs sitten syksyllä mökille istutettu luumupuu siniluumu "Sinikka", vaikka onkin Suomen ilmastoon jalostettu ? Kestääkö se jatkuvaa sadetta kuukausien ajan etelään viettävässä rinteessä ?
Vastaus meni vähän väärään paikkaan, mutta huomaat sen varmaan. Sanoit että on yksi luumupuu istutettu. Kyllähän Sinikkakin on itsepölyttyvä, mutta pölytys onnistuu varmemmin , jos on edes yksi kaveri. Jokin keltaluumu olisi varmaan hyvä myös. Muistithan suojata jäniksiltä puusi. Sinikka tuottaa melko aikaisin satoa, minä sain jo 3 vuoden ikäisestä puusta hiukan satoa.
Meillä on nelisen vuotta sitten alusta lähtien perustettu puutarha, jossa on paljon hedelmäpuita, esim. viisi erilajista luumupuuta, yksi Sinikkakin .Puutarhuri neuvoi istuttamaan kaikki hedelmäpuut ja marjapensaat kumpuihin, jottei seisova vesi ja jää pääse vaivaamaan juuria.Kumpuihin olen istuttanut metsämansikkaa, yrttejä ja kukkia, joten niitä ei tarvitse ruohonleikkurilla huoltaa eikä pitää mustalla mullalla.Tietysti rinne viettää vesiä pois ja etelärinne sulaa nopeasti keväällä. Toivottavasti ensi keväänä kukinta ja pölytys onnistuvat, on tarpeeksi lämmintä ja tyyntä mehiläisten häärätä.
että luumupuusi tekevät kukkanuppunsa liian aikaisin? Sellaista vaaraa povasi joku puutarhuri. Pakkaset voivat palelluttaa herkät alut.
Hän sanoi vielä, että jos pakkanen käy esim. marjapensaissa, ne on leikattava aivan maata myöten.
Lehtisilmuthan kestävät pakkasta ja viinimarjapensaissa niitä jo onkin.En kyllä ymmärrä, miksi pensas pitäisi leikata alas, jos kukkanuput paleltuvat. Marjojahan on kyllä siinä tapauksessa turha odottaa.En usko , että hedelmäpuut alkavat kukkanuppuja lykätä, ei ainakaan vielä mitään näy. Rannikolla tällainen talvi ei ihan poikkeuksellinen edes ole.Parasta toivotaan ja odotellaan kevättä. Multasormille terveisiä!
HUPS - kun oli kylmää äkikseltään.
Loppui vesisateet, mutta ennustetaan paljon lunta.