Kyllä on maailma mennyt mallilleen......kävin äskettäin starkissa ostamassa pyykinpesukoneeseen tuiki tavallista harmaata muovista poistoletkua, kun liike sattui matkan varrelle. Letkun hinta 13.50eur ja letku jäi ostamatta.
Mielestäni on kyllä varsin älytöntä nykyhinnoittelu. Muutama vuosi sitten kyseinen letku (reilun metrin mittainen) maksoi maksimissaan viisi euroa. Nyt hinta on lähes kolminkertainen. Sama hinnoittelupolitiikka tosin näyttää olevan kaikissa "rakennustarvikkeissa". Hulluhan ei ole se joka pyytää vaan se joka maksaa ja ainakin osa ihmisistä maksaa sen mitä pyydetään.
....joten onko siis vinkkejä mistä löytäisi pesukoneeseen poistoletkun edes vähän inhimillisemällä hinnalla ? Kyseessä on pk-seutu. Löytyykö e. honkkarista tms tarjousladosta...
Nykyhinnoittelu
4
535
Vastaukset
- takapihalta
sen saa puoleen hintaan tai ilmaiseksi jos myyjät antaa luvan.
Starkissa on kopissa myyjät joilta saat tavarasta alennusta jopa 50 %.- vai mistä on kyse
Jos tuotteesta saa 50% alennusta, niin kenelle on tarkoittu tuo normaali hinta ?
Olen myös havannut että nykyisin hinnoittelu on aivan posketonta - hinta on
vai mistä on kyse kirjoitti:
Jos tuotteesta saa 50% alennusta, niin kenelle on tarkoittu tuo normaali hinta ?
Olen myös havannut että nykyisin hinnoittelu on aivan posketontataviksia varten ja niitä jotka ei halua tai ilkeä pyytää alennuksia. Se antaa toisaalta toisille enemmän alennusvaraa.
Ostaahan jotkut autojakin listahinnoilla. Ja jopa talopaketteja. - sitäsitä
Totta. Eräät liikkeeet ovat ottaneet käytännökseen saman kuin monissa etelän maissakin; juodaan teetä ja tingataan. Alkuhinta on niin kova että 50 pinnaa voi antaa "kanta-asiakasalennusta" tuosta vaan. Tosin ei yksittäisistä letkuista tms kamoista juuri alennusta saa ja jos niitä alkaa erikseen tinkailemaan niin siinä se päivä sitten kuluukin.
13 ekua tuollaisesta letkusta on melkoinen kiskurihinta. Monissa liikkeissä sitä näkyy olevan myynnissä alle viiden euron ja tuotehan on täysin sama ja kestää isältä pojalle.
Eipä ole ihme että rakennuskustannukset ovat nousseet pilviin.....ja jos tarvikkeet ostaa noista perinteisistä rautakaupoista talosta tulee kalliimpi kuin katariina toisen palatsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi423970Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal423585- 703178
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak913030Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no882026- 351998
- 241849
- 311801
- 331789
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231734