startti naksahtaa

onko

solenoidi vai hiilet menny??!! mitä solenoidi ede tekee??

11

26847

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esko

      Toyota?

    • iiiiiiiii

      vika solenoidissa,solenoidi toimii näin käynnistysvirran kytkemisen jälk solenoidi siirtää
      työntohaarukan ja jousen välityksellä hammaspyorää hammaskosketukseen vauhtipyöran hampaille koita naputella sitä solenoidii jos vaikka heräis

      • naksui myös

        Eli startatessa ei tapahtunut muuta kuin kuului solenoidin naksutus.

        Avasin startin puhdistin vaihgoin hiilet = toimi taas moitteetta.


      • 25 vuotta sitten

        Nykyään ei ole enää solenoideja henkilöautoissa, Eli millään haarukalla ei enää hammaspyöriä siirrellä.
        Pendixlaite siirtää satrin hammasrattaan hammaskehälle.
        Se "solenoidi" joka napsuu, on siis pelkkä rele nykyään.


      • iiiiiii
        25 vuotta sitten kirjoitti:

        Nykyään ei ole enää solenoideja henkilöautoissa, Eli millään haarukalla ei enää hammaspyöriä siirrellä.
        Pendixlaite siirtää satrin hammasrattaan hammaskehälle.
        Se "solenoidi" joka napsuu, on siis pelkkä rele nykyään.

        kerroppa lisää pendix laitteen toiminnasta eikö se ole siinä startin päällä?jos siintä ei mene mitään haarukkaa niin miten startin hammaspyörä liikkuu


      • näin..
        iiiiiii kirjoitti:

        kerroppa lisää pendix laitteen toiminnasta eikö se ole siinä startin päällä?jos siintä ei mene mitään haarukkaa niin miten startin hammaspyörä liikkuu

        Samalla akselilla, jossa pieni tarttihammaspyörä sijaitsee, on laite jossa tietynlainen suurinousuinen kierre, kun akseli lähtee pyöriin, massan hitausmomentista johtuen tuo kierre pyörii ensin loppuun ja samalla työntää starttipyörän hammaskehälle, kun hammaskehä alkaa pyörittää starttipyörää nopeammin kuin mitä starttimoottori pyörittäisi, jousi palauttaa hammaspyörän takaisin.



        Olen vähän huono selittämään mutta ota esimerkiksi vaikka ruuvi ja siihen herkästi pyörivä mutteri, jos pyöräytät ruuvia nopeasti sormissasi, mutteri liikahtaa jonkin verran sivuttain, jos mutteri olisi raskaampi,se siirtyisi ruuvilla pitkästikin, ja vielä jos teet niin että siirtyy ruuvin kantaan päin niin alkaa mutteri pyöriä kun liike stoppaa siihen.
        Näin siis voidaan kuvitella mutterin paikalle pieni starttihammaspyärä.


      • Solenoidi
        25 vuotta sitten kirjoitti:

        Nykyään ei ole enää solenoideja henkilöautoissa, Eli millään haarukalla ei enää hammaspyöriä siirrellä.
        Pendixlaite siirtää satrin hammasrattaan hammaskehälle.
        Se "solenoidi" joka napsuu, on siis pelkkä rele nykyään.

        Olihan viisasta! Siis se Bendix on solenoidi eli voimakas magneettirele joka virtaa saatuaan työntää startin hammaspyörän kohti vauhtipyörän hammaskehää ja samalla kytkee jännitteen varsinaisen starttimoottorin hiilille (pyörijälle/ankkurille) sekä myös kenttäkäämeille. Silloin se vekotin pyörii jos on kunnossa. Sama se mikä sitä hammaspyörää työntää sinne vauhtipyörälle, oli sitten haarukka tai jokin alennusvaihteen systeemi. Periaate on kuitenkin ollut sama ne 40 v. joita näitä olen korjaillut. Aina on ollut kyse kuinka se sähkö sinne starttiin kulkeutuu ilman liikoja vastuksia tai katkoksitta.


    • akun navat

      voi olla kosketus vika.

    • on monia

      - Akku tyhjä (ehjä tyhjä - jännite muutaman tunnin seisottuaan 12,3V, täysi noin 12,7V)
      - Akku sökö, kenno oikosulussa 2V/kenno putoaa pois ja vaikka kuinka latais ei nouse 11V yli.
      - Liittimet hapettuneet. Putsaa puukolla ja hiekkapaperilla navat ja liittimet paksuista ja - johtimista. Siis myös - johtimen pulttikiinnitys runkoon auki, putsiks.
      - Ensin vaihde pois ja käsijarru päälle. Etsi startin solenoidin päästä se liitin, johon akun plussaa johtamalla starttaa. Virta-avain virta päälle ja kokeile starttaako näin. Jos starttaa, vika välillä akun plussasta virtalukon kautta takaisin siihen liittimeen.
      - Seuraavaksi startti irti, johdot liittimiin ja startin rungosta miinusjohto akkumiinukseen. Nyt lyhyt starttaus kaveri starttaa tai edellinen plussastastarttaus. Liikkuuko se pikku hammaspyörä kunnolla akselilla ulospäin? Ei liiku - vika solenoidissa. Liikkuu täysin ulos, muttei pyöri - vika usein myös solenoidin katkaisijassa tai sitten hiilissä.
      Jos vika solenoidissa tai startissa, ruostunutta on vaikea purkaa - osta koko startti. Jos saat puretuksi, näät startin hiilet vaiko solenoidi ja ostat vain ne.
      - Jos toimi irroitettuna hyvin, vika voi olla kulunut vauhtipyörän hammaskehä. Startin pyörä ei pääse täysin kehälle. Silloin joskus starttaa, joskus ei. Pieni auton tönäisy vaihde päällä ja starttaa.
      -

    • maadoittuu

      hiilien kautta ja jos yhteys ei ole hyvä niin naksahtaa.

    • Anonyymi

      Maajohto rungon ja moottorin väliltä kannattaa tarkistaa,jos startti ei saa kunnolla miinusta niin naksahtaa vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3586
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      2983
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2542
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2494
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2471
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2409
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      26
      2240
    Aihe