Kannattaa harkita ainakin 2 kertaa, ennen kuin hakee metallille. Ala on huonosti palkattua ja likaista puuhaa. En suosittele. Metallista myös lähtee työpaikat seuraavaksi halpatyövoiman maihin. Lisäksi monet vanhat metallimiehet näyttävät olevan usein näitä vanhan liiton miehiä... Ei paljo sellaista jaksa katella.
Ei kannata hakeutua metallille
alanvaihtaja
3323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nii että tiedoks vaan että metalliala, varsinkin koneistajapuoli on NYKYPÄIVÄNÄ siistiä ja puhdasta sisätyötä..
Sä taidat olla niin vanhanaikainen että alat tollasia kuvitteleen, sillä joskus 40-50 vuotta sitten se oli likasta hommaa kun mikä!
Olen juurikin koneistaja... Hommia olen tehnyt nyt noin 2v ja nyt ne saa luvan loppua. Takaisin koulun penkille.
Ehkä joku CNC-koneistus voi olla vähän puhtaampaa, mutta pirun tylsää. Ja kyllä se leikkuuneste sottaa tänä päivänä ihan yhtä lailla.
älkää hyvät ihmiset menkö metallipuolelle. aloitin 06syksyllä ja vaihto on edes