ääniä aivoissa

mullon jotain päässä

juttu on se että sillointällöin kuulen ja tunnen semmoisen äänen pään sisällä(aivolohkojen välissä kuvaa parhaiten paikkaa)jota luonnehtisin parhaiten semmoisena ei-kovin-matalasta vähän ylös nousevana sahalaitavärähtelynä(http://en.wikipedia.org/wiki/Sawtooth_wave)
en yhtään ole osannut arvata mistä tuommoinen voi tulla tai johtua enkä ole ikinä kuullut moisesta.
ainoat asiat mitkä on tulleet mieleen että monilla on samanlaista mutteivät vaan puhu siitä/huomaa sitä tai että mulla on synestesia.
kertokaa jos luulette/tiedätte tietävänne mitä on kysessä tai jos olette samasta ilmiöstä kuulleet tahi itse kokeneet jotain tälläistä.

6

3117

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain samantapaista

      olen nimittäin aina kuullut päästäni kuin narinaa tai kuin hiekka valuisi tai joku rakeinen sora tms. Äänen tulolähde on lähinnä niska tai takaraivo. Ääni kuuluu usein päätä liikutettaessa, makuuasennossa kai siis useimmiten. En edes huomaa sitä koska se on ollut minulla aina. Luulin ettei sitä edes kuule muut, mutta kerran parikymppisenä silloinen poikaystäväni kysyi narinan jälkeen mikä tuo oli? Minulla on kuvattu päätä(MRI), aivan eri asian vuoksi, eikä sieltä ole mitään epänormaalia löydetty tähän liittyen, tosin enpä ole tästä 'ilmiöstä' koskaan kenellekään edes puhunut. Tätä on nimittäin aika vaikea kuvailla. Voisiko liittyä selkäydinnesteen tms. kertymiseen ja liikkumiseen? En tiedä. Onko muilla tällaista? Mitä voisi olla?

      • narina kuulu

        niskan ja leuan nivelistä...


      • mullon jotain päässä
        narina kuulu kirjoitti:

        niskan ja leuan nivelistä...

        mulla se nimenomaan on semmonen selkeä yksinkertainen ääni pään sisässä ja jos muut kuulis sen niin olisin hyvin nuolestunut siinä vaiheessa jo


      • googleen
        mullon jotain päässä kirjoitti:

        mulla se nimenomaan on semmonen selkeä yksinkertainen ääni pään sisässä ja jos muut kuulis sen niin olisin hyvin nuolestunut siinä vaiheessa jo

        Suomenääniäkuulevienyhdistys.fi.
        Olen vuosikymmeniä kuullut päivätajuntatilassa kokonaisia lauseita pään sisällä.
        En ole näistä huolestunut. Katson aivojeni olevan jollakin taajuudella
        yhteydessä vastaaviin skitsoidityyppeihin.

        Kellepä näistä kertoisi. "Sisäinen informaatio" toimii herkillä tyypeillä vaan näin.
        Esim. Hollannissa ääniä kuulevia pidetään yhdistyksessään suuressa arvossa.


    • naksumista kävellessä

      Tuosta vaivastasi en ikävä kyllä osaa sanoa yhtään mitään. Itse kuulin aikoinaan joskus kävellessäni päästä sellaista pientä naksuntaa, aivan kuin joku luunkappale olisi ollut irrallinen. Ongelma katosi onneksi itsestään, eivätkä ruuvit tarvinneet kiristämistä, niinkuin aloin jo epäillä.

    • Anonyymi

      Mulla myös narinaa kuuluu. Olen ajatellut sen kuuluvan niskan/takaraivon luista, joskus tosin tuntuu kuin se kuuluisi ylempää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1335
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1287
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      99
      1051
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      945
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      21
      739
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe