Chevy Van?

Morjens kaikki vanin omistajat ja vaneista tietävät. Olen tässä katsellut tollasta 94 ylöspäin olevaa vania 6,5 dieselillä. Kysyisinkin että minkälaisia pelejä ovat kunnoltaan, mitä kannattaa katsoa ennen ostoa? Entä yleiset viat? Kulutus? kestääkö muuten ajoa ja onko tiedossa kenties ruuvaushommia noissa malleissa? Ja mitä sellaisesta vähän alle 300tkm. ajetusta kannattaa maksaa? Olis muutama yksilö tiedossa. Kuorma-autoksihan se on rekisteröity joten vero lienee pienempi? Olen kuullut että muutamalla on ainakin kerran tehty vaihdelaatikkoremontti noihin 80 luvun lopun ja 90 luvun alun malleihin, eikä ne muistaakseni ollut hirveän paljon ajettuja. Olen yhtä vania käynyt kokeilemassa, se oli 5,7 bensa koneella, hyvää kyytiä oli kyllä nykyiseen eurooppalaiseen henkilöautoon verrattuna. Mutta kertokaahan vinkkejä, kiitos.

7

2775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • verskisetä

        itellä 6.5 vm 95 eikä muuta kun kovaa ajoa kun muistaa vaihtaa öljyt aikanaan moottori n.8tkm, vaihteisto 40tkm perä n.80tkm.polttoaineen sekaan 2dl 2 tahtiöljyä joka toinen tankkaus.iskarit ku pitää kunnossa niin on hyvä peli ajella. Vannaristi vuodesta -90


    • vani99

      Mulla on hiukka uudempi vehje, mutta tekniikka pitkälti moottoripuolella samaa.

      Ei ole ollut ongelmaa muuta kuin moottorin ohjauselektroniikan lämpeämisen takia. Kun siirretty kylmempään paikkaan, niin toimii OK.

      ruiskupumppu on akilleen kantapää. Siellä juuttuu yksi magneettiventtiili ja siksi se ei toimi. Ei siis muutoin hajoa. Venttiilin vaihto edellyttää kuitenkin pumpun viemistäerikoiskorjaamoon / vaihtopumpun hankintaa. Itellä ei ole ollut senkään kanssa ongelmaa kun laitan vähän synteettistä 2t-öljyä löpön sekaan. Välillä redlinen puhdistavaa. Takana 220 tkm ilman mitään ongelmaa.

      Kyllä tää vani on ollut paras auto mitä ikinä mulla on ollut. Esim. pakoputki on rosteria joka kestää. Ja muutenkin joka paikkassa on riittävästi RAUTAA. Ei siis mikään säästöbudjetilla tehty massatuoterimpula....

      • JTP-56

        Tarkennatko vähän tota pumpun ongelmakohtaa?!


      • vani99
        JTP-56 kirjoitti:

        Tarkennatko vähän tota pumpun ongelmakohtaa?!

        venttiili kiukuttelee siis se joka säätää syöttöä. Alkaa jumittaa. Siksi alkaa nykimään kun se ei liiku ja mittareilla voi testata onko "syötössä viivettä", joka kertoisi tuosta viasta. Sen takia alkaa myös pumpun ohjauselektroniikka lämpenemään kun se väkiste yrittää lisätä voimaa venttiilin liikuttamiseen.

        Siksi Metro-Autossa vaihdetaan aina pumppu fsd yksikkö. Siihen antavat takuun. Vanha fsd voi olla ihan toimiva, mutta jo hieman kuumennut.

        Summasummarum. Eli jos venttiili ei jumitu. Koko ruisku toimii kuin junan vessa. Nyt on 220 tkm ajettu ilman pumppuremonttia. Synteettistä kelkkaöljyä vaan löpön sekaan säännöllisesti reilu kulaus ja pitäisi auttaa. Välillä puhdistavaa tököttiä. Jopa Metro-Autostakin sain kerran privaatin suosituksen Redlinen RL-2:sesta.

        Virallisestihan heidän kantansa on että aina kannattaa tehdä pumppuremontti jos auto vaan vähänkin nykii...


    • Pjoottor

      Mulla olis kanssa katselussa tonmoinen chevy, mutta vähän uudempi ja vähemmän ajettu. Jotain vuosimallista -97/-98 eteenpäin olen ajatellut. Mutta kysymykset suunnilleen samat kuin edelläkin eli tyyppiviat, käyttökustannukset ym. eli jos jollain kokemuksia, niin kaikki otetaan vastaan kiitollisena.

    • olikaan

      Vanhakoppaista ilmeisesti kuitenkin tarkoitat kun 94-> mallista puhut?
      Hälytyskellot soi ysivitosen kohdalla. Eikös niistä lohkot halkeilleet sieltä oikealta/takaa. Meksikossa valettuja tuon vm. lohkot ja ongelma ainoastaan tuossa vuosimallissa.
      Kertokoon joku lisää jos on tarkempaa tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe