Hei kaikki cavalier king charlesinspanieli ihmiset!
Kavalier on ehdottomasti sisäkoira, joten kysynkin teiltä, että lähteekö siltä karvaa paljon, verrattuna esim villakoiriin, onko ero huomattava?? Entäs kultaiseen noutajaan tai muihin pitempi turkkisiin sisäkoiriin? Onko cavalierilla huomattavaa aiheuttamista esim allergioihin? Kuinka helposti se oppii sisäsiistiksi pennusta? Onko turkinhoito helppoa verrattuna esim villakoiriin?? Miten se tulee toimeen pienten lasten kanssa entä muiden koirien? Tarvitseeko lisävaatteita kylmillä ilmoilla ulkoillessa?
Liuta kysymyksiä--
Kaikki asialliset vastaukset ovat tervetulleita..
Kiitoksia..
Lähteekö cavalierista karvaa??
3
790
Vastaukset
- .....
no allergiaa se ainakin aiheuttaa siinä missä muutkin, oon noille superallerginen...
siitä lähtee karvaa, villakoirasta ei lähde koska on trimmattava rotu. - cavalierx2
Karvaa lähtee n. kaksi kertaa vuodessa, kun on karvanlähtöaika. Kultsilla on lyhyempi karva kun aikuisella cavalla, joten vaikea kommentoida paljonko lähtee enemmän/vähemmän suhteessa kultsiin. Tulee toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa, myös lasten, kunhan on tottunut niihin, ja peruskoulutus kunnossa. Tarkoitan ettei hypi vasten. Tuo sisäsiisteys on ihan pentukohtainen, miten ne pääsevät ulos ja tottuvat tekemään tarpeensa, mutta esim. omat cavat ovat olleet 9kk sisäsiistejä.
Vaatteita ei tarvitse cavoilla, onhan niillä turkki päällä. Jos alat pukemaan, koira tottuu siihen ja siitä tulee kylmänarka. Sadekelillä on kätevä kurapuku ilman vuorta.
Ota yhteys kasvattajiin, ja käy cavalieryhdistyksen sivuilla ja cavalierpalstalla. Sieltä saat tarvittavat tiedot.
Mitä muuten tarkoittaa "ehdottomasti sisäkoira"?
Meillä ulkoillaan pitkiä lenkkejä säällä kuin säällä. - Paappa2
Sadaanko väärä tapa tapa tuo hyppiminen pois , vähän yli vuodenvanlta Jos niin miten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869