*sallitut puolueet?*

Onko SRK:n mukaan sallittua äänestää muita puoluita kuin Keskustaa?

Luulisi, että ainakin Kokoomus, Kristillisdemokraatit ja Perussuomalaiset olisivat sallittuja.

Noudatatteko SRK:n äänestysohjeita? Miten ohjeet sopivat demokratiaan?
231444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

:) tälläisillä viesteillä on tapana poistua täältä!

Leikki sikseen! Joo-o kyyllä tapana on äänestää vain ja ainoastaan keskutaa. Ei en ajo noudattaa yhteistä kantaa vaan ajatella omilla aivoilla.

Ohjeet eivät sovi demokratiaan mitenkään mutta toisaalta meillä on vaalisalaisuus :)

Kehitan kaikkia ottamaan asioita selvää ja sitten vasta äänestämään.

Silti tiedän että vanhempi väki pitää tiukasti linjasta kiinni ettei demareita tai muitakaan äänestetä. Itsekkin olen sitä kysynyt useamman kerran että miksi?

Suomessa ei tietääkseni ole yhtään puoluetta joka tunnustautisi täysin kristillisten arvojen vastaisiksi? Ja kaikki puolueet ovat melko lähellä toisiaan?

Onko suomessa enne pitkää vain kaksi puoluetta?

Äänestä

  • Satun tuntemaan aika liudan kokoomusta kannattavia lestadiolaisia ja on sata varmaa että he sen puolueen ehdokasta äänestävät vaaleissakin. Väitit viestissäsi että on tapana äänestää vain ja ainoastaan keskustaa.

    Äänestä

  • nyt meni överiksi kirjoitti:

    Satun tuntemaan aika liudan kokoomusta kannattavia lestadiolaisia ja on sata varmaa että he sen puolueen ehdokasta äänestävät vaaleissakin. Väitit viestissäsi että on tapana äänestää vain ja ainoastaan keskustaa.

    ja myönnän että kirjoitin vain sen minkä kirjoitin vain herättääkseni poliittista keskustelua. Itsekkin tiedän keskustan kannattajia tämä on täysin totta... myös vihreitä ja sitoutumattomia ym ym....

    Toisaalta tiedän täysin fanaattisa keskustan kannattajia joilla ei ole mitään moraalia värväystouhussa :(

    Meillä täällä korvessa on tapana äänestää vain keskustaa ja piste! Pulinat pois!

    Itse heittelen vain purevia kommetteja ja kysymyksiä näiden fanaatikkojen keskusteluhin kertomatta omaa puolekantaani. Ottaa asioista selvää tietää mistä ollaan puhuvinaan ja luulee vähemmän ja on myös vähemmän altiina toisten mielipiteille.....

    Näin ollen kun tätä ukko-miesten fanaatisuutta olen useiden vaalien läpi katsellut en voi kun edelleen kysyä mistä alun alkaen se on kotoisin ja miski siitä pidetään edelleen kiinni täällä korvessa? Poliittista tietämättömyyttä?

    Vastaa sinä jos tiedä?

    Olen sitä kysynyt kuitenkin lukuisia kertoja saamatta muuta vastausta kuin että onhan joku vl kokoomuksen (ja vihreitten) rivissä?

    Äänestä

  • puoluekin, äänestä sitä

    Äänestä

SRK ei tue mitään puoluetta eikä anna äänestysohjeita kenellekään.

Vanhoillis-lestadiolaisia kansanedustajia on ollut muissakin puolueissa kuin keskustassa.

Äänestä

Kyllähän sellainen on selvää, että kun äänestäjä lapsesta asti kasvatetaan "tynnyrissä" ilman omaa käsitystään maailman menosta on ehkä parempi määrätä, mitä puoluetta ja kehtä ehdokasta hän vaaleissa äänestää.

Varsinkin ne äänestäjät, jotka tulevat lapsieläkeläisperheistä, ovat kait vajennusyrityksen vuoksi jälkeenjääneinä vailla mitään käsitystä tavanomaisen yhteiskunnan oikeudenmukaisuudesta ja vanhoillispedofiilien uhreina ahdistuksessaan kyvyttömiä luomaan itselleen minkäänlaista mielikuvaa siitä, kuka ehdokkaista parhaiten hänen asiaansa hoitaisi.

Äänestä
  • .. sekin tynnyrissä kasvaminen että punaista se on mitä sopii äänestää, kaikki muut ovat hulluja.

    Äänestä

tölli ja karjula, etelässä vilkuna ja pohjoisessako keränen tms? siellä vielä taistellaan

Äänestä

Hyväksyvätkö vl:t vihreiden äänestämisen?

Äänestä
  • tai publikaaneilla ehdokkaita vaaleissa?

    Äänestä

Että kristillisdemokraatit on syntipuolue, jonka kannattajia tulee välttää viimeiseen asti. Siioni ja ajallinen kristillisyys eivät sovi yhdessä ajallisten asioiden hoitamiseen.

Äänestä

tänne. Mutta kerrn aloititte. Sanon minäkin sanasen.
Mielestäni puolueita ei saisi ollakaan. Oikea uskovaisen tulisi ajattella kaikkien parasta. Että päätökset tehdään kristillisesti kaikkien parhaaksi. Ja siinä ei silloin puolueet pitäisi merkata yhtään mitään, vaan asiat. Se että on puolueita, jotka määräävär suunnan taustalla, ja sitä totellaaan, vaikka itse päättäjä ajattelisi inhimillisemmin. Sitä en ymmäerrä. Sitä en ole koskaan ymmärtänyt.
Henkilöä minä ainakin olen valitsemassa. Mutta valitettavasti vaalikmapanjatkin käydään puolueen suulla.
Jos päätökset tehtäisiin kaikkien parhaaksi ajatuksella, sillä olisi siunausta pitemmällä aikavälillä. Jos ajatellaan vaan yhden ryhmän parasta, se kostautuu ennemmin tai myöhemmin kaikkien vahingoksi. Näin on.

Äänestä
  • kun annetaan valta srk:lle, sekä maallinen että hengellinen? ojasta allikkoon!

    Äänestä

  • Italiassa ovat vallankahvassa kirkko, valtio ja mafia. Meillä ay-mafia, markkinavoimat ja valtio.

    Äänestä

ketä ja minkä puolueen ehdokasta itse haluaa!!
Ei tarvi mennä massan mukana. Jokaisen ihmisen täytyy äänestää sitä ihmistä ja puoluetta minkä itselleen sopivimmakseen katsoo. Usko ei saa olla poliittisista näkemyksistä kiinni! Itse äänestän sdp:n ehdokasta koska hän ajaa minulle ja minun elämäntilanteeseeni sopivia ja tärkeitä asioita. Rakkaat ihmiset! Ei taivaspaikka ole kiinni poliitisesta kannattamisesta mistään puolueesta!!

Äänestä

Erityisesti KD on syntiä, koska heillä on jäseninä myös epäuskoisia. Vain Keskustalaiset ovat synnittömiä.

Äänestä
  • Kauko Juhantalo synnitön Kepulainen.
    Lyly Rajala synnitön kokoomuslainen.

    Äänestä

  • vaikkapa nämä kirjoitti:

    Kauko Juhantalo synnitön Kepulainen.
    Lyly Rajala synnitön kokoomuslainen.

    Mutta Jäätteenmäen tempausten tyyliset keinot valtaan pääsemiseksi ovat SRK:n mielestä ihan ok-juttuja. Ainoa ongelma siinä oli se, ettei se ihan onnistunut.

    Urho Kekkosenkin huoraaminen ja juopottelu oli SRK:n mielestä asiallista toimintaa, koska oli kysymyksessä sentään tasavallan presidentti!

    Äänestä

HEEEIIIII!! HEEEEIIIII!! HEEEIIII!!
Näinkin voi päästä taivaaseen,koska ei usko ole kiinni poliittisesta kannasta.Jos koet keskustan omaksesi hyvä niin,jos taas tunnet skp:n omaksesi niin sekin käy.

Äänestä

Vielä 70. ja 80-luvuilla oli sallittua äänestää ainoastaan keskustan ja kokoomuksen ehdokasta. Moni on heitetty ulos yhteisöstä kun on paljastunut tai epäilty äänen menneen näiden kahden puolueen ulkopuolelle. Tästä on omakohtaisia kokemuksia.

Noina aikoina toisin äänestäminen oli syntiä, josta oli tehtävä parannusta. Voisiko joku vl kertoa, kuinka on nykyään?

Äänestä

Otsikossa mainittuja puolueita on lupa äänestää vanhoillislestadiolaisen.

Äänestä
  • Vaikka vl:t eivät saa SRK:n päätöksellä äänestää SDP:tä, silti moni heistä kuuluu SDP:n sisarpuolueeseen SAK:hon!

    Melkoista synnin kiertämistä ja synnin luvallisuutta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalit tulossa kirjoitti:

Onko SRK:n mukaan sallittua äänestää muita puoluita kuin Keskustaa?

Luulisi, että ainakin Kokoomus, Kristillisdemokraatit ja Perussuomalaiset olisivat sallittuja.

Noudatatteko SRK:n äänestysohjeita? Miten ohjeet sopivat demokratiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu