http://groups.msn.com/Lars-Leevi
Palstalle pääsee keskustelemaan vanhoillislestadiolaisuudesta jätettyään parilla lauseella perustellun jäsenhakemuksen.
Palstalle pääsee keskustelemaan vanhoillislestadiolaisuudesta jätettyään parilla lauseella perustellun jäsenhakemuksen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
tiukanlinjan vl-kinasteluja on parempi että pysyy pois tuolta palstalta. Näin arvioisin heidän kirjoitustensa perusteella.
Tämäkin palsta on rehellisempi kuin tuo mainostettu.
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II Lähetetty: 17.1.2007 11:14
"uskovainen ihminenkin voi olla kuin omena päältä päin kaunis, mutta sisältä voi olla madon syömä. "
Tuota asiaa ei uskalla kovin monelle kristitylle sanoa. Riita syntyy. Mahtaako olla sama puhuja jolta minäkin olen tuon tarinan kuullut?
Vastaa
Suosittele Viesti 3/4
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 12:12
Voi olla. Parempi ehkä ottaa tämä ketju pois.
Vastaa
Suosittele Viesti 4/4
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II Lähetetty: 17.1.2007 12:34
Antaa olla vaan. Riidanhaastajat ovat nyt pysyneet täältä kaukana.
ei pidä siitä puhua!
Kävin kattomassa, mutta eihän siellä ole kuin kaksi kirjoittajaa.
Ei taida olla sellainen paikka missä viihtyisi??
Eihän siellä ole kuin kaksi-kolme kirjoittajaa, ja on aika tiukka henkisiä,kirjoituksista päätellen.
erkaantuvan / erotettavan eripuran porukka?
Ne kolme kun erotatte niin jo on sopu taas rauhanyhdistyksissä läsnä.
perustaneet? Ainakin näyttää siltä heidän juttujaan lukiessa.
ei se niin helppo ole erottaa seurakunnasta toisinajattelijoita.
Mitä sinne tulemaan?Sieltähän viime kesänä "nukutettiin" porukkaa solkenaan. Nyt siellä ei ole kuin kolme itäisen maan viisasta tietäjää toisilleen sydämenkuvia lähettelemässä.
Kolme höpsähtänyttä siellä horisee tähän malliin:
Lähettäjä: Kimmo_II:
-Onko avioero liian vaikea keskustelunaihe? Tämän maailman myrskyt eivät voi olla heittämättä aaltojaan siioniinkin asti, maailmassa on niin helpot viettelykset ja kiire, meluisuus sekä varmaan ympäristömyskytkin tekevät ihmiset levottomiksi. Aika on tuonut avioerotkin uskovaisiin koteihin, ja monenlaisesta muusta olen kuullut, kuten lasten huostaanotosta.
Jos eronnut ihminen saa parannuksen armon, on hänelle kova kynnys, etteivät uskovaiset neuvo menemään uudelleen naimisiin. Monilla on tämä seikka vietellyt takaisin epäuskoon.
Lähettäjä: Kicki9482:
-Kerran kysyin nuorena ja vasta avioituneena, eräältä keski-ikäiseltä naiselta, joka oli työkaverini ja avoliitossa.
Olin silloin ollut vuoden verran uskomassa.
Niin kysyin; Että onko se sen yksinkertaisempaa erota, jos on avoliitossa kuin että olis vihitty.
Itse ajattelen, että sitähän kiintyy toiseen ihmiseen...
Hän antoi suoran vastauksen suoraan kysymykseen, ja sanoi, että "on se, ei tarvitse maksaa tuomarikuluja."
Lähettäjä: Kicki9482:
-Minä yritin siis vastata Kimmon avaukseen niin täydellisesti kun osasin.
Lähettäjä: Kicki9482:
-Ja Kimmo teki tällaisen avauksen, joka koski nimenomaan uskovaisten ihmisten vaikeuksia:
"Onko avioero liian vaikea keskustelunaihe? Tämän maailman myrskyt eivät voi olla heittämättä aaltojaan siioniinkin asti, maailmassa on niin helpot viettelykset ja kiire, meluisuus sekä varmaan ympäristömyskytkin tekevät ihmiset levottomiksi. Aika on tuonut avioerotkin uskovaisiin koteihin, ja monenlaisesta muusta olen kuullut, kuten lasten huostaanotosta.
Jos eronnut ihminen saa parannuksen armon, on hänelle kova kynnys, etteivät uskovaiset neuvo menemään uudelleen naimisiin. Monilla on tämä seikka vietellyt takaisin epäuskoon."
Lähetetty: 5.1.2007:
-Viestin laatinut henkilö on poistanut viestin.
Vähintään joka toinen viesti on poistettu eikä lopuissakaan ole päätä eikä häntää. Ei todellakaan tiedä, nauraako vai itkeä sitä loputonta höpinälitaniaa lukiessaan!
Siellä sitä on runoutta!
Kukaan ei estä sitä.
Mutta seuraapa sitä laskuria tällä palstalla. Eikö se kerro kuitenkin jotakin palstan suosiosta. Se laskuri ei ole ollut kun vajaa kaksi kuukautta siellä.
Kovasti näyttää olevan kiinnostuneita kuitenkin.
Niin, että ehkäpä se ei niin hullua taida siellä ollakaan.
Vaan vika taitaa olla enempi näissä pahan puhujissa, jotka musta maalaa sitä palstaa.
Ja kyllä on päinvastasiakin arvosteluita. Toiset näyttää tykkkäävän, että pidättäydytään puhtaassa Jumalan sanasa.
totuus ennen kaikkea.
olla jotain hupiakin, ja teidän palsta on tarjonnut sitä ihan koko rahan edestä.
täälläkin tutuksi tulleen "naisapostolin" kirjoituksia? Niin maailma muuttuu eskoseni????
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 16:30
Tämän jälkeen katsoin, että enää ei kannata mennä sinne. Senhän näkee jo heti alussa, että minkälainen henki siellä on; että yritetään saada vaan riitaa aikaan.
Tässä vaiheessa siis jo kannattaa vähintään erota ja lähteä. Jos ei muuta kuin yritetään saada pahaa aikaan. Riitelemään ei kannata koskaan alkaa näistä asioista.
EiköRaamattukin näistä väittelyistä varoita?
Vastaa
Suosittele Viesti 15/17
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 16:32
Siis uskonasiat ei ole väittelemistä varten.
Vastaa
Suosittele Viesti 16/17
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 16:43
"Mutta uskoiko sen ajan ihmiset? Voimme sen Raamatun lehdiltä nähdä, että Ei uskoneet,,,"
"Mutta nille jotka uskoivat, antoi Hän voiman Jumalan lapseksi tulla." Ote vl-saarnasta.
Vastaa
Suosittele Viesti 17/17
Lähettäjä: MSN-lempinimiMarimian Lähetetty: 17.1.2007 16:44
Se on vähän kuin juomaria yrittäisi raitistaa. Sanomanviejä saa lähes aina nenilleen, mutta pysyy kuitenkin itse raittiina.
Pitää tämän uskon asiankin lähteä omasta tarpeesta; pohjalta, niin syvältä että muuta vaihtoehtoa ei ole kuin tehdä parannus.
Kun meitä pilkataan, voimme lohduttautua sillä, että olemme oikealla tiellä; vaikka se pilkkaaminen onkin valitettava asia.
"Toiset näyttää tykkkäävän, että pidättäydytään puhtaassa Jumalan sanasa."
Onpas otsaa (kimmolla?)! Niillä päättömillä höpinöillä ja Jumalan sanalla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Täällä on olo kohta kuin mielisairaalassa, jumalia joka puolella ja kaikki höpinät "Jumalansanaa".
ihmisten edessä," sanoo Raamattu.
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II (Alkuperäinen viesti) Lähetetty: 17.1.2007 15:09
Hyvin kauniita vastauksia tuli.
Joku tiesi heti sanoa, että täältä poistettiin viime kesänä häiritsijöitä. Joku täällä aktiivisena ollut ja varmaan muillakin vl-palstoilla ottaa nähtävästi hyvin aktiivisesti kantaa suomi24-keskusteluihin. On kai se parempi, että korkeintaan pistokokein siellä vierailee ja muulloin pysyttelee poissa. Täällä sentään kukin tietää, ketä syyttää jos tulee jotain väärää.
MSN-linkit
Hotmail suomeksi Hotmail suomeksi | Perusta yhteisö | Lisää tallennustilaa Lisää tallennustilaa! | Lataa ilmainen Messenger Lataa ilmainen MSN Messenger |
Ensimmäinen Edellinen 2-8/8 Seur. Viimeinen
Vastaa
Suosittele Viesti 2/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 15:12
Tuohan kuullostaa aika rohkaisevalta.
Mikä on osoite tuohon suomi 24:ssä olevaan linkkiin.
Haluaisin nähdä sen.
Vastaa
Suosittele Viesti 3/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II Lähetetty: 17.1.2007 15:18
Siis tarkoitan, että vastaukset olivat enemmänkin pahansuopia, niinkuin olettaa sopii. Se on tällä nimimerkilläni. Luulen, ettei niitä vastauksia vastaan kannata paljon ryhtyä sotimaan.
Vastaa
Suosittele Viesti 4/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II Lähetetty: 17.1.2007 15:26
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000022866677
Vastaa
Suosittele Viesti 5/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 15:29
En taida tuntea sinua sittenkään vielä oikein kunnolla. Taidat puhua juuri päinvastoin kun tarkoitat.
Tämä avaukesi oli siis vaan puoli totuutta ja puoleksi leikkiäkin.
No, se voi keventääkin varmaan, jos tämä menee liian raskashenkiseksi, että jos jaksaa laskea vähän leikkiäkin.
Se on niin ihan niin kuin arvata saattaa, että "luonnollinen ihminen ei ymmärrä mitkä Jumlan ovat." Ote vl-saarnasta.
Se oliskin ollut liian hyvin, jos vastaukset olis olleet niin rohkaisevia kuin mitä ensin kerroit.
Vastaa
Suosittele Viesti 6/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 15:50
Käväsin lukemassa sitä ketjua. Ja näki aivan selvästi minkälainen henki siinä oli, sellainen pahan suopa ja niissä viesteissä oli väärää arvostelua ja.
Se ihminen itse paljastaa itsensä ja oman syädmen tilan puhumalla kuten siinä ketjussa.
Otettiin vaan 2-3 viestiä joilla halutiin kärjistää asiat ja mustamaalata tätä palstaa. Mutta emme saa unohtaa sitä, että Jumala tietää...
Vastaa
Suosittele Viesti 7/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 15:55
Se Gideonkin voitti, suuren vihollisjoukon, ja hänellä ei ollut kuin 300 miestä. VT:n puolella voi tästä asiasta lukea.
"Kun Herra on meidän puolellamme, kuka taitaa meitä vastaan olla." Ote vl-saarnasta.
Tällaiset kohdat kun muistan seurapuheista, ne on ollut voimakkaimmin puhuttelemassa minua heikoilla hetkillä.
Ja silloin on huomannut, että eihän tässä ole mitään hätää, eikä pelättävää.Sillä Raamattu todistaa, että ei edes yhtään hiusta lähde meidän päästämme Jumalan tietämättä.
Vastaa
Suosittele Viesti 8/8
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 15:59
"Jumalan viisaus on hulluutta ihmisten edessä," sanoo Raamattu.
Täällä ei tarvitse rekisteröityä ja saa ilman omaa nimeä kirjoitella .
http://groups.msn.com/lars-leevi/general.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=5089&all_topics=0
Tämähän on vallan ihmeellistä? Täältä palstalta on jo monta eriseuraa lähtenyt,ja vuoroon mainostavat kirjoituksiaan.
Täytyy kohta lukea, Entten tentten teelikamentten...ja valita sitten siitä mikä jää jäjelle:)
Palstoja nayttaa olevankin paljon.
Onko se olemassa toinenkin Kickin palsta, se uusi
LV-RY?
Kimmon palsta, josta täällä nyt puhutan.
Lähettäjä: MSN-lempinimiKimmo_II Lähetetty: 17.1.2007 17:09
Kyllä oikeastaan naurattaa kun lukee niitä vastausten otsikoita.
Olen kuullut sanotuksi Jumalan lapsille: "Älkää peljätkö, sillä teitä on enemmän. Takananne on suuri taivaallinen sotaväen joukko."
Oletkohan miettinyt sitä mikä on edessä?
Eriseuraisille on vastassa hiilihankoarmeija!
On valinnan varaa. Ja saa valitä mieleisenäsä, eikö se ole hyvä asia?
Emme nyt olisikaan halunneet niin suurta väkirynnäkköä sinne palstallemme, mutta ajattelin vain, että jos jotakuta kiinnostaisi se että tietää aina kuka vastaa, ja että joku olisin sen verran paksunahkaisempi että kestäisi myös palautetta.
Tämä on Microsoft-palvelu, jota uskovan tulee karttaa. Täällä saat esittää samat asiat ilman perusteltuja jäsenanomuksia!
niin kuin Juudas Iskariot. Kannattaa puhua siellä missä ei tarvitse perustella.
keskustelee keskenään ;D
Lähettäjä: MSN-lempinimiKicki9482 Lähetetty: 17.1.2007 19:48
"Tarkoitan, että on se niin sääli näitä ulkopuolisia ihmisiä kohtaan, jos he ei ymmärrä näin tärkeitä asioita, eikä halua omistaa omalla kohdalle tätä elämän kaikkein tärkeintä asiaa.
siis tätä "uskomisen lahjavanhursakutta"
Mutta Raamattu kehoittaa silti puhumaan sopivalla ja sopimattomalla ajalla.
tämä yksinäinen saarnanainen. Eikö hän ole vielä tietoinen että nainen ei saa olla saarnaamassa?
Huomioikaa tuo lause,että Pyhä Henki olisi estämässä Aasiassa tehtävää lähetystyötä?Mikähän henki se sellaista opettaa? Niinpä täytyy todeta,että henki ei ole Henki siellä,???
Olen ajtellut tuota ylläolevaa lausetta, että mitähän tuo oikein tarkoittaa,,,
Kun kuitenkin olen sellaistakin nähnyt toisilla palstoilla, että Pyhä Henki on kehoittanut uskovaisia olemaan pois esim. Aasiasta.
Ajattelisin, että siellä ei varmaankaan ole ollut vastaanottavaista mieltä. Ja että uskoa ei kuitenkaan kannata "pakkosyöttää." Jos ei ole vastaanottavaista mieltä.
Kyllä nainen saa saarnata, mutta ei yli seurakunnan.
Uskovaiset miehet ja naiset ovat samanarvoisia pappeja Melkisedekin säädyn jälkeen.
"Sillä monta on kutsuttu, mutta harvat ovat valitut." Matt.22:14
Lohduttautukaamme sillä, että aina on uskovia vainottu. Meillä on kuitenkin Pyhä Henki lohduttajana, ja vahva usko sydämissämme; että jaksamme seurata Herraa kuolemaan asti.
kun tämän viestin alussa osasimme edes arvata.:)
"Kimmon palstahan sai
parempaa mainosta, 19.1.2007 klo 18.46
kun tämän viestin alussa osasimme edes arvata.:)"
päivittäin Kimmon palstaa ja suosittelen lämpimästi, siinä on oikeaa tervettä oppia.
mielistelee.