Onko kokemuksia vanhalla iällä tradenomin koulutuksesta? Ajattelin tuota liiketalouden ja sieltä laskentatoimen ja rahoituksen suuntautumisvaihtoehtoa iltaopiskeluna töiden ohella.
Onko kokemuksia? Täytyykö olla matikkanero? Miten olette työllistyneet?
Onko kokemuksia? Täytyykö olla matikkanero? Miten olette työllistyneet?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja minkälaiset olivat pääsykokeet?
, niissä pärjäsi ihan omana itsenään. Itse opiskelin tietojenkäsittelyn puolella ja oli mielenkiintoista ja kiinostavaa. Työtä kyllä vaati, mutta se oli nautinto. Anna palaa vaan!
Mitä pääsykokeissa kysyttiin? Oliko kirjallinen ja suullinen osio? Vaikeita matikkatehtäviä? Miten voi valmistautua? Oletko työllistynyt tutkintoa vastaavaan tehtävään?
Opiskelen päivä (lue: nuoriso)-puolella liiketaloutta taloushallinnon koulutusohjelmassa. Hyvin on sujunut, vaikka aloittaessani olin 39 vuotta. Osasyy hyvään menestykseen on varmasti alan työkokemus ja laudaturin paperit ylppäreistä (pitkän matikan luokalla). Keskiarvo huinii nyt amk:ssa 4,5 paremmalla puolella (asteikolla 1-5).
Pääsykokeista: meillä oli sanallisia matematiikan tehtäviä tyyliin että kello jätättää tunnissa neljä minuuttia. Seuraavana päivänä kello näytti tiettynä hetkenä jotain ja sitten piti laskea, mitä se näyttäisi tulevaisuudessa silloin ja silloin. Tai että joku ajaa taksilla nopeutta X ja matka on jotain kilometriä. Toinen ajaa nopeudella Y ja tulee vastaan kohdassa A. Siten pitää päätellä toisen nopeus tai jotain sinne päin. Ei siis varsinaista matematiikka vaan paremminkin logiikkaa ja yhtälön muodostamista. Kaikki varsinaiset matikan kurssit edellyttävät lyhyen lukion matikan perusteiden osaamista.
Itse en ole töitä edes joutunut hakemaan, pongasivat minut koulun JobStep-sivuilta, jonne olin jättänyt CV:ni. Heti ekan vuoden jälkeen olin alan työssä ja nyt toisen vuoden jälkeen menen pomoni (talouspäällikkö) äititysloman tuuraajaksi. Palkka ei ole hyvä muttei huonokaan: 1700 euroa kuussa. Firma työllistää n.50 henkilöä.
Koulutus on pääosin ollut helppoa, ja aionkin valmistua jo 2,5 vuoden opiskelujen jälkeen tämän vuoden jouluna (normaali 3,5 vuotta). Eli ei muuta kuin hakemaan! Onnea matkaan!