Selluliitti

Moi.

Onko teillä muilla tullut selluliittia odotusaikana? Mä olen ihan normaalipainoinen (164/55) ja nyt on alkanut muhkuroita esiintymään erityisesti reisissä ja pepussa, mutta kyljissäkin on ja jos puristaa käsivarsia sieltäkin löytyy. Mistä tämä johtuu? Saako sitä millään pois tai edes vähennettyä?? Tai estettyä tulemasta lisää?! Aika rumannäköistä... PIeni huoli mutta koska kaikki muuten hyvin uskalsin ottaa tällaisen vaivan puheeksi.

rv 15 2
4443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla kanssa on, reisiin ja takapuoleen tullu sellulliittiä...en oikei muuta keinoa tiedä kuin jumppaus, mutta kun ei saa edes kävellä kovasti niin mun selluliitin kuluttaminen siirtynee synnytyksen jälkeen... ikävän näköistähän tuo on, kai se on jotenkin perinnöllistä en ainakaan itse ole kovasti lihonnut tai muutenkaa, mutta kyllä se liikunta tuon vaivan parantaa :D Hyvä että raskautesi muutoin mennyt hyvin, huolehdi myös nesteen saannista/voi vähän auttaa selluliittiin...ehkä... :)

Äänestä
  • rasvalla ja sellasella selluliittihierojalla hieroa joka päivä niitä reisiä ja peppua. Jos se vaikka auttaisi. Itse olen ainakin tykännyt, vaikkei mulla ole selluliittia juurikaan, mutta kun se hieroo samalla niin voi raukeana käydä nukkumaan :)

    Äänestä

  • läskiä eikä se useinkaan lähde laihduttamalla/jumppaamalla. Aineenvaihdunta huono ja ihon alle kertyy kuona-aineita jotka paakkuuntuu. Selluliittihieronta voi auttaa ja terveet elämäntavat. Raskaus voi sekoittaa aineenvaihduntaa.

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    läskiä eikä se useinkaan lähde laihduttamalla/jumppaamalla. Aineenvaihdunta huono ja ihon alle kertyy kuona-aineita jotka paakkuuntuu. Selluliittihieronta voi auttaa ja terveet elämäntavat. Raskaus voi sekoittaa aineenvaihduntaa.

    Itselläni selluliittia tuloillaan reisiin ja pakaroihin. Enkö saa niitä koskaan pois?? Tavoitteena minulla kuitenkin kesä kuntoon saada itseni synnytyksen jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


selluliitimöykky kirjoitti:

Moi.

Onko teillä muilla tullut selluliittia odotusaikana? Mä olen ihan normaalipainoinen (164/55) ja nyt on alkanut muhkuroita esiintymään erityisesti reisissä ja pepussa, mutta kyljissäkin on ja jos puristaa käsivarsia sieltäkin löytyy. Mistä tämä johtuu? Saako sitä millään pois tai edes vähennettyä?? Tai estettyä tulemasta lisää?! Aika rumannäköistä... PIeni huoli mutta koska kaikki muuten hyvin uskalsin ottaa tällaisen vaivan puheeksi.

rv 15 2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu