Tottelevaisuudesta

Eli,käyttekö ihan ohjatuilla tunneilla vai opetatteko itse?

Meillä kohta 5v narttu oppi pentuna kaikki jutut ihan "kotona" ja hakuakin ollaan harrastettu vaan keskenään.Mites te?
7645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siis tottelevaisuuskoulutuksen ideahan on nimenomaan siinä että "tunnille" mennään oppimaan miten sitä koiraa opetetaan ja myöhemmässä vaiheessa siellä olo toimii myös häiriönä.
Jotkut jotka osaavat opetuksen käyvät tunneilla pelkästään sen häiriön vuoksi.

Itse opetuksen tulisikin aina tapahtua ensin tutussa ja häiriöttömässä ympäristössä ja sitten vasta lisätään sitä ympäristön vaativuutta.

Itse kammoksun sellaisia treenejä joissa koiraa opetetaan putkeen puoli tuntia. Siinä ei ensimmäisten minuuttien jälkeen tapahdu mitään oppimista. Käymme paljon yksityisillä kursseilla ja onneksi siellä ideana on juuri se että annetaan sille ohjaajalle välineet miten koiraa koulutetaan, katsotaan mitä virheitä on missäkin liikkeessä (esim ohjaaja antaa tiedotamattomia apuja käsillä). Itse opetus tapahtuu kotona tai missä nyt sitten päättääkin sitä koiraa opettaa.

Äänestä

opettaminen sujunut hyvin kotona hyvän ohjeistuksen kera.Perustottelevaisuus yleensäkin opetetaan kotona,koiralle tutussa ja turvallisessa sanotaanko normaali ärsykkeisessä paikassa.

Ja kun on siinä onnistuttu on hyvä lähteä kodin ulkopuolelle harjoittelemaan jo opittua, niin että ympärillä on häiriötekijöitä.
Siis kuten muita koiria,vieraita ihmisiä jne.
En tiedä osasinko tarpeeksi selkeästi ilmaista mitä ajoin takaa,mutta toivottavasti.

Äänestä

7 kanssa kävin aktiivisesti kentällä ja metsässä,mutta nyt tämä viimeinen on kotikoulutettu.2 kertaa käytiin pentukoulutuksessa ja kun olisi pitänyt olla makkaraa taskut täynnä ,niin minä sanoin,että jos saksanpaimenkoiraa ei saa muulla kun makkaralla koulutettua niin saa olla kouluttamatta.Ja hyvin tuon on saanut koulutettu siihen tarkoitukseen mihin se otettiin ilman kentällä juoksemista.
Huom.koira on ns kotikoira ei kilpakoira.

Äänestä

Suurimmaksi osaksi koirien koulutus tapahtuu itsenäisesti, meillä on vieressä hyvä kenttä joka soveltuu tarkoitukseen erinomaisesti. Ohjatuissa treeneissä käydään monestakin syystä. Ensinnäkin tuo jo aiemmin mainittu häiriöiden aikaansaaminen (muut koirat, vieras ympäristö, vieraat ihmiset), lisäksi siksi, että siellä tapaa ihmisiä eikä tule mökkihöperöksi ja kolmanneksi juuri sen takia, että ulkopuolinen näkee virheet paljon paremmin kuin itse (esim. seuraaminen, liikkeestä istumiset/seisomiset/maahanmenot). Kyllä ne tottikset voi kotonakin opettaa, mutta mistä sitä sitten tietää osaako koira ne todella, ts. toimiiko halutulla tavalla tilanteessa kuin tilanteessa.

Etenkin "uusille koirailijoille" ohjatuista treeneistä on älyttömästi hyötyä, koska siellä oppii kouluttamaan koiraansa (viettiä hyödyttämällä, nopeaksi, täsmälliseksi, iloiseksi). Kuten Riva tuossa kirjoittelikin, minäkään en ymmärrä saksanpaimenkoiran tottiksen tekemistä lihapullilla, enkä ole koskaan ao:n treeneissä moiseen törmännyt.

Äänestä
  • Tuosta haku-koulutuksesta piti kysyä, että miten sitä yksinäsi treenaat? Tottahan mekin voitaisiin: laitetaan koira istumaan metsän reunaan ja painellaan pusikkoon, huudetaan käsky ja odotetaan ilmaisua (siis haukkuvan koiran kanssa). Mutta mitä se koira siitä oppii? Lähtemään äänen suuntaan hakemaan / sinne, minne sinä näytit lähtevän? Kyllähän "huonokin hakukoira" oman mamman sieltä metsästä hakee pois, mutta vieraan ihmisen kanssa on tilanne ihan toinen. Nenän käytön opettaminen tuolla metodilla on tosi vaikeaa, rullakoiralle ilmaisut mahdottomuus, risteilyä ei pysty opettamaan mitenkään ja suurin ongelma tosiaan tuo vieraiden ihmisten kanssa työskentely. Siis haukku-ilmaisua voi mielestäni yksin treenata vaikka kentällä, mutta hakua ei pysty koiralle ilman hyvää hakuporukkaa opettamaan.

    Äänestä

jäin miettimään miten ihmeessä voit treenata hakuja ihan voin koiran kanssa kahdestaan?
Tai no voihan sitä tietysti..tavallaan mut ei siinä kyllä edistymään pääse.

Noh mutta siis. Meillä minä treenaan koirani suurimmaksi osaksi kotona, tuossa pihalla. Sitten omassa porukassa niin et joku kyttää joka liikettä ja kertoo virheet.
Ja sitten ihan ohjatuissa kentällä..häiriön takia ja muutenkin...sieltä poimii paljon hyviä kikkoja jne. ja tapaa mukavia ihmisiä :)

Äänestä
  • Muutaman rullakoiran ole opettanut hakuun ilman maalimiestä.
    Jokin säkki tai reppu täyteen vaatteita, joita on käytetty päällä samana päivänä.
    Rullailmaisu helppo opettaan näin, eikä tule virheilmaisuja.
    Ennen koetta pari todellista maalihenklö harjoituta, ja hyvin pelittänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*** kirjoitti:

Eli,käyttekö ihan ohjatuilla tunneilla vai opetatteko itse?

Meillä kohta 5v narttu oppi pentuna kaikki jutut ihan "kotona" ja hakuakin ollaan harrastettu vaan keskenään.Mites te?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu