skoda fabia combi

olin viime viikolla espanjassa ja siellä vuokrasin skoda fabia combin 1.4litranen dieselin. ja yllätyin totaalisti autosta, tilava, hyvät penkit, pieni kulutus, laatutunnelma. ja paras oli mottori, 1.4 litranen diesel. se kuulostaa itsemurhalta mutta tämä uusi moottori oli helvetin hyvä, jakso vääntä viellä kuin autossa oli 4 aikuista ja komtti täynnä matkalaukkuja. fabia ei ehkä ole maailman kiinostavin auto mutta se on kummiskin hyvä ratkaisu pereautoksi!
31204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

toyotan 1.4 moottori,vei saman verran polttoainetta kuin vaikka octavian 1.9 auto. Pikku auto maantiellä pakkaa joutumaan kirrosluvuiltaan semmoisille numeroille, että esim.ohittaminen alkaa olla vaikeaa ja kulutus nousee,tosin kaupunkiajossa se riittää mainiosti.

Äänestä
  • Kysehän oli nimenomaan 1.4l dieselistä. Nykyiset pikkudieselit ovat aivan omiaan tuon kokoisiin autoihin eikä niitä pidä verrata samankokoisiin bensakoneisiin. Niiden vaihdevälitykset ovat aina erilaiset kuin bensakoneiden koska diesel toimii pienemmällä kierroslukualueella tehokkaasti ja toisaalta suuri vääntö mahdollistaa pidemmät välitykset. Uskon vahvasti että pienissä dieseleissä on autoilun tulevaisuus, ei kalliissa hybrideissä.

    Äänestä

  • Toyo-man kirjoitti:

    Kysehän oli nimenomaan 1.4l dieselistä. Nykyiset pikkudieselit ovat aivan omiaan tuon kokoisiin autoihin eikä niitä pidä verrata samankokoisiin bensakoneisiin. Niiden vaihdevälitykset ovat aina erilaiset kuin bensakoneiden koska diesel toimii pienemmällä kierroslukualueella tehokkaasti ja toisaalta suuri vääntö mahdollistaa pidemmät välitykset. Uskon vahvasti että pienissä dieseleissä on autoilun tulevaisuus, ei kalliissa hybrideissä.

    Jos fabia dieselissä on autoilun tulevaisuus, ei hyvältä näytä. Kyseisellä laitteella ajaneena voin todeta, ettei ole yhtään vaivauduttu suunnittelemaan ko. moottoriin sopivia vaihteiston välityksiä. Kun ajetaan 60/80/100 rajoituksella, ei välitykset vain sovi moottorin ominaisuuksiin. 80 kaikkein pahin, ei voi ajaa vitosella, ja nelosella kone meluaa jo melkoisesti. syykin on selvä, vaihteisto on samaa tyyppiä kun 1,9tdi;ssä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bamse kirjoitti:

olin viime viikolla espanjassa ja siellä vuokrasin skoda fabia combin 1.4litranen dieselin. ja yllätyin totaalisti autosta, tilava, hyvät penkit, pieni kulutus, laatutunnelma. ja paras oli mottori, 1.4 litranen diesel. se kuulostaa itsemurhalta mutta tämä uusi moottori oli helvetin hyvä, jakso vääntä viellä kuin autossa oli 4 aikuista ja komtti täynnä matkalaukkuja. fabia ei ehkä ole maailman kiinostavin auto mutta se on kummiskin hyvä ratkaisu pereautoksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu