polttoainekäyttöinen

lisälämmitin

Mitä tarkoittaa mersussa polttoainekäyttöinen lisälämmitin. Tarkoittaako se Webastoa tai jotain vastaavaa systeemiä ja jos se on lisävaruste, onkohan arvokaskin? Olen tuossa ostattelemassa C-mersua vm-99 ja joissain ilmoituksissa moisesta varusteesta mainitaan.

3

3835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sehän se on ja jos on alkuperäisvaruste, niin kyseessä on aito Webasto.


      Master Eq

    • Japit

      Cdi moottoristen vakiovaruste lämpivyyden takaamiseksi. Ihan perus webasto ilman ajastintoimintoa. Lähtee päälle aina moottorin käynistuksen yhteydessä. Konsolissa katkaisin josta sen voi poistaa päältä esim. kesäisin. Omassa ainakin huomaa nyt talvella että alkaa puhaltelemaan lämmintä hyttiin aika nopeastia ajoon lähtiessä ja moottori lämpeää normaali lämpötilaan huomattavasti nopeammin kuin edellisessä autossa passatin tdi:ssä. Lisävarusteena sarjaan saa normaalin ajastimen jolloin mukavuus vaan lisääntyy pakkasaaamuisin. Hinta ilmeisesti 200-300e ja on meikäläiselläkin seuraavaksi ostoslistalla.
      Muuten, uudemmissa C-mallin mersuissa webasto on korvattu lämpiävillä sähkövastuksilla, melkeimpä kustannussyistä, itse arvostan ainakin webaston olemassaoloa, laitetaanhan niitä nykyään jälkiasennuksena merkkiin kuin merkkiin.

    • HJK Kotka city

      Mun Mersussa on Eberi ja on automaattinen. Kuka tietää paljon vie virtaa jos ajastaa talvella lämpiämään puoleksi tunniksi tai riittääkö puoli tuntia jos ulkona on -25.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14322
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5952
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5515
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4359
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4117
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3592
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2655
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe