polttoainekäyttöinen

lisälämmitin

Mitä tarkoittaa mersussa polttoainekäyttöinen lisälämmitin. Tarkoittaako se Webastoa tai jotain vastaavaa systeemiä ja jos se on lisävaruste, onkohan arvokaskin? Olen tuossa ostattelemassa C-mersua vm-99 ja joissain ilmoituksissa moisesta varusteesta mainitaan.

3

3742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sehän se on ja jos on alkuperäisvaruste, niin kyseessä on aito Webasto.


      Master Eq

    • Japit

      Cdi moottoristen vakiovaruste lämpivyyden takaamiseksi. Ihan perus webasto ilman ajastintoimintoa. Lähtee päälle aina moottorin käynistuksen yhteydessä. Konsolissa katkaisin josta sen voi poistaa päältä esim. kesäisin. Omassa ainakin huomaa nyt talvella että alkaa puhaltelemaan lämmintä hyttiin aika nopeastia ajoon lähtiessä ja moottori lämpeää normaali lämpötilaan huomattavasti nopeammin kuin edellisessä autossa passatin tdi:ssä. Lisävarusteena sarjaan saa normaalin ajastimen jolloin mukavuus vaan lisääntyy pakkasaaamuisin. Hinta ilmeisesti 200-300e ja on meikäläiselläkin seuraavaksi ostoslistalla.
      Muuten, uudemmissa C-mallin mersuissa webasto on korvattu lämpiävillä sähkövastuksilla, melkeimpä kustannussyistä, itse arvostan ainakin webaston olemassaoloa, laitetaanhan niitä nykyään jälkiasennuksena merkkiin kuin merkkiin.

    • HJK Kotka city

      Mun Mersussa on Eberi ja on automaattinen. Kuka tietää paljon vie virtaa jos ajastaa talvella lämpiämään puoleksi tunniksi tai riittääkö puoli tuntia jos ulkona on -25.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1486
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1325
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      86
      983
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      926
    5. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      13
      910
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      186
      868
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      801
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      74
      742
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      730
    Aihe