juhlapaikat Espoossa???

onnellinen mormaikku

Onkos kenellakaan mitaan hyvia haajuhla paikkoja mielessa mieluiten Espoossa tai sitten Helsingin puolella? Onko kellaan hajua hintatasosta? Avomieheni kanssa suunnitellaan haita jo ensikesaksi mutta asustelemme ulkomailla ja tahdomme pitaa haamme Suomessa kuitenkin koska oma sukuni ja ystavat ovat siella. Tahtoisin jonkin kivan, luonnonlaheisen paikan, mahd. meren/jarven rannalla.. Tilaa pitaisi olla n. 90vieraalle...onko hintatasosta/vuokrista jne mitaan hajua. enta hyvia ja halpoja pitopalveluita?

Kiitos.

5

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laurinahden tai soukan

      venekerhoja. molemmat aivan veden äärellä. olen molemmissa paikoissa häät järjestänyt ja eivät ole kovin kaliita. Lauttasaaren poliisien maja on myös yksi mahtava paikka ja sinne mahtuu ainakin 120 henkeä ja on suuri keittiö. Suosittelen sinne taas pitopalvelun käyttöä ja tarjoilijoita. Majalta saa myös astiat, mutta pitopalveusta saa taatusti kauniimmat. Lipun saa sielä salkoon ja sielä hyvät parkkitilat. ja toiseen saliin saa hienosti seisovan pöydän ja siellä hyvät sanitettitilat, tosin hiljaisuus klo 24.00. Mutta veljeni häihin se riitti oikeen hyvon kun juhlapaikalla oltiin jo klo 15.00. Pihalle mahtui hyvin grillikatos jossa kokki grillas ja porukka haki ne safkat sieltä muut oli sisällä seisovassapöydässä.

      Laajasaloon päin kun mennään niin siellä yksi vila mutta max 70 henkeä ja siellä vähän hankala järjestely, esim huonekaluja ei saa siirtää jne... mutta siitäkin rantaan 100m.

      Gallen-Gallelan museo Leppävaaran kupeessa on myös aivan ihan mutta max60 henkeä.

      Jos haluatte jotain vähän eksoottisempaan niin suomenlinna jonne mennään lautalla. Tai Inkoo Fagervikin museoalue. Tosin vain kesällä.

      Leppävaarassa myös ammattikoulun vieressä vanha kansataon. kaksi suurta salia ja keittiö ym, hyvät kukuyhteydet. Olisko koko viikonloppu maksanyt noin 1500€. Joistakin paikoista kun pitää sunnuntaiksi olla siivottu.

      Onhan noita paikkoja. Toivottavasti ol hyötyä..
      Onnee teille vaan!

    • -häät

      Lohjalla (20 min. Espoosta) on tällainen, jos haluatte viettää häitänne oikein perinteisessä uusmaalaisessa maalaismaisemassa. Käsittääkseni tuolta saa myös tarjoilut.

      "JANTONIEMEN TILA
      Maatilajuhlat 180 hengelle. Juhlatila ja erillinen tanssilato tarjoaa tunnelmalliset puitteet vaikkapa hääjuhlaan. Jantoniemen tilan isossa pihapiirissä pääsee nauttimaan myös järvimaisemasta.
      Kokoustilat käytettävissä
      Osoite : Jantoniementie 364, 08450 Jantoniemi
      Puh. 0400-470638"

      Häämusiikit Lohjalta esim.
      http://kotisivu.dnainternet/lindari/moonflowers
      http://kotisivu.dnainternet/experico/backset

    • -häät07-
    • jo tilannut

      Espoon kartano, ihanasti entisöity kaunis luonto ympärillä
      löytyy omat nettisivut

    • jasperim1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1369
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1259
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1038
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      661
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe