usaan cruisailemaan..

fargo

Voisko joku olla mukava ja neuvoa, olisin lähdössä tässä keväällä usaan ja olisi tarkoitus päräyttää route66 päästä päähän kaikkineen muine mutkineen, ajassa noin kuukausi, mutta paljonko maksaisi vuokra auto tai onko mahd. jos ostaisi jonkun kotteron jolla sen ajaisi ja sen jälkeen veisi romulaan?
Ja sit toinen, pystyykö sinne yleensä menemään tai oleskelemaan ilman luottokorttia eli visaa, mastercard, etc. etc.? Jo lennot pitäisi maksaa niillä....? kun en omista sellaista läpyskää!!

6

1645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selviä ilman

      Ei tuommoisesta omatoimisesta matkailusta selviä ilman luottokorttia. Auton ostamismahdollisuudesta on keskusteltu aikoinaan täällä riittävästi. Ei onnistu ilman USA:ssa annettua ajokorttia ja se taas vaatii liikaa vaivannäköä. Että tässä kielteiset puolet. Vuokraushinnoista en sano mitään. Netti on tulvillaan tietoa.

      • kortiton

        Nykyisin jenkkikortin saaminen on yhdistetty sotu järjestelmään (tietääkseni). Itselläni on vanhentunut kortti ja paikalliset neuvoivat unohtamaan uusimisen, nämä ovat kaiketi niitä terrorismin vastaisia toimenpiteitä. Route 66 matkustamisesta löytyy kattava artikkeli Tekniikan mailmasta pari numeroa takaperin.


      • auton osto onnistuu ilman sikäläistä ajokorttia.
        Sama kai se on kelle sen auton myy jos saa oikean hinnan.Mutta vakuutuksen saaminen autoon onkin toinen juttu.Kaverini osti vuosi sitten auton siellä ja ajeli kolme kukautta ilman vakuutuksia,aikamoista rulettia en suosittele!
        Auton vuokraus hinnoista kannattaa katsella vuokraamoiden sivuja:täältä saa ihan mitä tietoa tahansa!


    • kasilaukku

      Luottokortti on aivan ehdoton reissussa, jollet halua kantaa mukanasi repullista dollareita takuumaksuihin. Joka hotelli yms. haluaa luottokorttitiedot takuiksi, vaikka maksaisitkin kateisella huoneesi.

      Luottokortti on tapa osoittaa, etta olet luotettava normaali-ihminen! Suosittelen muuten ottamaan kaksi korttia ja molempiin suhteellisen korkean luottorajan reissun ajaksi.

    • Sami L

      Ota vaan suosiolla vuokra-auto. Jos itse ostamaasi kiesiin onnistuisitkin pitkän etsinnän jälkeen saamaan jostakin vakuutuksen, se on erittäin kallis. Vuokra-auton kanssa et tarvitse olla huolissasi tielle jäämisestäkään. Vuokraa kuitenkin riittävän iso, ettet stressaannu tilanahtaudesta pitkillä matkoilla. Sekä itse ostetuilla että vuokratuilla autolla siellä reissaamisesta on kokemusta ja kyllä nyt ajaisin mieluummin vuokra-autolla. Oman auton vakuutuksien saaminen onnistui lähinnä paikallisten tuttavien myötävaikutuksella.
      Route 66:tta joudut kulkemaan monta pätkää jalkaisin, koska valtatienä sitä ei ole enää olemassa. Useita osia siitä on kyllä merkitty Historical Route 66:ksi eri valtioissa. Pistä vähän paremmaksi ja aja Route 50 päästä päähän :) Se on edelleen olemassa ja kulkee oikeasti rannikolta rannikolle. Kuukaudessa ehdit kyllä ajaa välin edestakaisin.
      Koeta nyt saada se luottokortti. Auton vuokrauskin on lähes mahdotonta ilman sitä. Kuten myös ilman riittävää ikää. Sinne meneminen tai oleskelu ei kyllä vaadi luottokorttia ja eikös lennotkin pysty maksamaan pankin kautta?

      • fargo

        kiitos neuvosta, joo sain jo infoa yhdeltä naama tutulta joka tiesi ettei se route66 ole enää voimissaaan ja jotuu kiertelemään, mutta kuulemma kannattaa, jos sää sallii!!! Killroy travels järjestää kuulemma kans sellaisia matkoja johon kuuluu auto ja lennot?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe